Geçişsel Stil

Bu günkü yazımızın konusu bir çok görselde görüp “ne kadar da özgün bir ev” dediğimiz evlerin stili olan Geçişsel Stil..

Geçişsel Stilin genel özellikleri

Adından anlaşılacağı gibi geleneksel ve çağdaş stillerin bir karışımıdır.

  • Klasik, zamansız, rahat ve karışık olmayan bir stildir.
  • Geleneksel mobilyaların çağdaş mobilyalar ile harmanlandığı ve sonuçta ağır ama çağdaş bir atmosferin yaratıldığı bir stildir.
  • Evinizi geçissel stil tarzında döşemek istiyorsanız daha çok bütçe ayırmanız gerekecektir.
  • Farklı objelerin bir araya gelmesiyle oluşacak tasarımın son halini canlandırmak için yüksek konsantrasyon gerekmektedir.
  • İskandinav veya zen gibi sade ve yalın olmamakla birlikte boho stilindeki gibi akla ne gelirse uygulanacak kadar çok katmanlı değildir.
Geçişsel Stilde doğal malzemeler açık renkler kullanılmış bir salon

Geçişsel Stil Tasarım Esasları

online iç mimarlık nasıl çalışır

Geçişsel Stli oluşturacak mobilyaların kendi içinde geçişsel olarak tanımlanabilir, yani sade görünümlü ancak eğrisel hatların düz hatlarla karıştığı mobilyalar kullanılır. Genelde çizgileri sadedir ancak net hatlar ya da yuvarlak kısmen feminen hatlar ile üretilmişlerdir. Bu tip mobilyalar geleneksel parçaların biraz daha güncellenerek sadeleştirilmesinden oluşmaktadır.

Kanepe ve koltuklar zarif ama rahatçadır, etek detayı kullanılabilir. Orta sehpa cam, metal veya mermer olabilir. Bu stil uygulanırken nötr renk paletinde kalmakta fayda vardır. Ton sür ton veya birbirine yakın renkler de kullanılabilir. Renk paletinde daha çok krem, taş rengi, vizon, gri veya kahverenginin tonları, en çok da çikolata rengi vardır. Renk bunun dışında tablolarda aksesuarlarda ve kırlentlerde görülebilir.

Geçişsel Stil farklı metal kullanımı için ideal bir stildir. Geleneksel mobilyalar modern aydınlatmalarla, büyük modern bir tablo ile veya modern bir halı ile buluşturulabilir. Ahşap, taş, cam, paslanmaz, lake gibi farklı malzemeler kullanılabilir. Aksesuar olarak yağlı boya tablolar, cam biblolar tercih edilmelidir.

Geçişsel Stilde Tekstil Kullanımı

vr 360 ile iç mimarlık

Bu stilde desenden pek bahsedilmez. Belki mekanda tek tük bir desen kullanılabilir, ama geri planda kalmalıdırlar. Belki pastel bir halı veya duvar kağıdı ya da kırlentlerde kullanılabilir. Degrade çizgili, arabesk, yunan anahtarı, balık sırtı desen olarak kullanılabilir veya geleneksel floral kumaşların modernize edilmiş bir şekline de gidilebilir.

Geçişsel Stilde perde mutlaka kullanılmalıdır. Kadife-ipek fon perde, katlamalı perde, Amerikan pileli keten perde, keten tüller veya bambu jaluziler bu stilin içinde yer alabilir. Bu stilde bir mekan yaratmak istiyorsanız perde tasarımı önemli bir tasarım oyuncusudur.

Zeminde plank ahşap parke, doğal taş, boydan boya halı, balık sırtı ahşap parke kaplama bu stille barışıktır. Baz zeminin üzerine ipek halıdan jüte her türlü dokuda büyük halı kullanımı tekstil doku hissini arttır.

Geçişsel Stilde Aydınlatma ve Aksesuarlar

Geçişsel Stilde klasik avizeler, şapkalı, kristal avizeler, aplikler tam yerini alır. Tasarımda yapılacak en hoş dokunuş klasik avizelerin daha çağdaş bir yorumunun bulunması olur.

Bu stilde klasik temalı yağlı boya tablo kullanılır ancak çerçevesiz ve sade olmasına özen gösterilmelidir.

Geçişsel stilde aksesuar kurgusu yaparken ikileme ve üçleme yaparak objeler kümelenmeli

Aksesuar yerleşiminde 1-2-3 kuralı size yol gösterici oacaktır. Bunun açıklamasını şöyle yapabiliriz; bir tarafta tek bir göz alıcı obje veya birbirini tamamlayan 2 obje veya bir üçleme yapılabilir, Örneğin bir rafın bir tarafında bir obje, uzaktaki diğer köşesinde ise bir üçleme güzel olur.

Geçişsel Stil sahibi mekanlarda bitki kullanmına ilişkin görsel

Geçişsel Stilde bitkiler önemli rol oynar ve tasarımın önemli bir objesi olarak pencere kenarlarında yerde olabildiği gibi sehpa üzerinde öbeklenme şeklinde de derlenebilir.

Mutfakta geçişsel stili vurgulamak için daha çok mat lake ve detaylı kapaklar kullanılmalıdır. Bitiş olarak mermer veya granit tezgah kullanılabilirken tezgah arasında buna ilaveten mozaik tercih edilebilir. Bacası görünen veya kaplanmış olan bir davlumbaz kullanabilir. Beyaz eşya seçimlerinde moderne tarz benimsenebilir.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?