Çiftlik Evi Stili

Bu yazımızda 1700’lerde Amerika’da ortaya çıktıktan sonra yaygınlaşan ve Avrupa’da çeşitlenen, American Farmhouse olarak da bilinen Çiftlik Evi stilinden bahsedeceğiz.

Şömineli, ortasında ahşap sehpa ve çevresinde kanepe ve berjerler bulunan, Çiftlik Evi stilinde oturma odası

Çiftlik Evi Stilinin Genel Özellikleri

Genelde kırsal kesimdeki evler, çiftlik evleri, dağ evleri veya denize yakın yerdeki evler, taş evler bu stilin çok yakışacağı evlerdir. Daha çok koyu renk doğramalar, ahşap kirişler, çapraz detaylı mobilyalar, eskitme (beyazlatılmış) mobilyalar, koyu metalli aydınlatmalar hakimdir.

  • Pratikçe uygulanabilecek fakat aynı zamanda şık denilecek bir tarzdır.
  • Eski Amerikan antikalarını basit mobilyalar ile harmanlar.
  • Ahşap bu stilde başrolü oynar.
  • Mutfak evin en önemli mekanıdır.
  • Bu stili 3 kelime ile anlatmak gerekirse rustik, rahat ve sıcak diye ifade edilebilir.
  • Stilin geldiği felsefe sadelik ve tutumluluktur.
  • Çiftlik Evi stiline sahip evler büyük evlerdir.
online iç mimarlık nasıl çalışır

Çiftlik Evi stilinde ahşap ile metali güzel dengelemek gerekir. Masif bir yemek masasının yanına metal bir iskemle bu stile göredir. Solo ahşap süslü dolaplar, patine mobilyalar bu stile aittir. Lambri bu stilin ikonu gibidir. Ahşap parkeler, ahşap tezgahlar ve ahşap kaplamalar her yerde kendini gösterir.

Ahşap tezgahlı ve beyaz mobilyalı, ortasında ahşap masa ve çizgili bir halı bulunan, Çiftlik Evi stilinde bir mutfak

Çiftlik Evi Stilinde Renk ve Malzeme Kullanımı

Tekstilde keten kullanılır. Taş duvar kaplamalarına rastlanır. Renk paleti de sadelikten nasibini almıştır. Krem, bej, beyaz nötr renkler klerdir. Diğer renkler gül kurusu, nane yeşili, acı sarı, koyu kırmızı ve mavinin tonlarıdır. Desenler kareli, çizgili ve çiçekli olarak gruplanabilir.

Ahşap kepenkler, hasır-keten storlar, katlamalı perdeler ve düz tüller hepsine bu stilde yer verilebilir. Zemin malzemesi olarak taş, tuğla, terra cotta, beton ve ahşap parke gibi çeşitler tercih edilirken, uzun tüylü veya yünlü halılar kullanılır.

Çiftlik Evi stilinde perde ve zemin malzemesi kullanımını anlatan dörtlü fotoğraf

Çiftlik Evi Stilinde Aydınlatma ve Aksesuar Kullanımı

vr 360 ile iç mimarlık

Demir sarkıtlar, kristal kollu avizeler kullanılabilir. Ayrıca şamdanlar çok kullanılır. Tablo olarak yağlı boya ve doğa resimleri kullanılabilir veya tam tersine çağdaş bir imajinatif tablo kullanılabilir. Ahşap yıpranmış ağaçtan masif sürgü kapılar neredeyse ikonik olmuştur. Kaneviçe ve patchwork sevilen detaylardır.

Tel kaseler, galvaniz saksılar cam kavanozlar aksesuar olarak kullanılır. Anahtar unsur mutfaktaki büyük porselan lavabodur. Kafesli camlı dolaplar patine kapaklar, açık raflar, tel dolaplar mutfakta sıkça rastlanır. Kara tahta da koyarsanız harika bir mutfak sahibi olursunuz.

Çiftlik Evi stili aksesuarlarını gösteren ikili bir görsel

Bu yazımızda Çiftlik Evi stilinin genel özellikleri ve ipuçları ile ilgili genel bir bilgi sahibi olduk. EvimiTasarla.net‘in hazırladığı Stil Asistanı‘nı kullanarak siz de stilinizi öğrenebilir, evinizi dekore ederken zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?