Fransız Kırsal Stili

Fransız kırsal stilin genel özellikleri

  • Aydınlık ferah bir atmosfer oluşturan bu stilde keten kumaş mobilyalara, taş bacalı şöminelere, avizelere yer verilir.
  • Mobilyaların çoğu yıpranmış görüntüdedir.
  • Bu stilde oturma takımlarının asla yeri yoktur.
  • Dövme demir çok rastlanan bir elemandır.
  • Mobilyalarda oymalar süslemeler bolcadır.
  • Büyük ölçekli mobilyalara yer verilir.

Torna bacaklı, lükens ayaklı masalar, patine edilmiş veya eskitme yapılmış ahşap yüzeyler yer alır. Ortamda bulunan mobilyalar toplanmış hissi verir bir takım halinde değildir. Berjerler, antik dresuarlar sevilen parçalardır. Raflarda avizelerde lambaderlerde bolca dövme demire rastlanır. Gardıroplar solo olarak kullanılır.

Fransız kırsal stilde renk ve doku kullanımı

Renk paleti çok pastel ve yumuşak renklerden oluşur, farmhouse yeni çiftlik evi tarzının tam tersine kontrast hiç yoktur. Desenli duvar kağıtlarına çok yer verilir. Bu stil renk sevenlere hitap eder. Bol desen tipleri vardır. Çiçekli, çizgili, kareli, tual tüm desenlere rastlanabilir.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Kareli ve çiçekli eşlemeleri çok sevilir. Ahşap panjurlar, kumaş perde panoları; jüt, koton halılar kullanılabilir. Kristal avizeler, çok kollu şapkalı avizeler bu stilin tamamlayıcılarıdır.

Aksesuar kullanımı

Ahşap kirişler taş kaplı duvarlar bu stilin yapı unsularıdır. Telli sepetler, ahşap duvar saatleri, desenli çiçekli duvar tabakları bu stilin aksesuar listesinde yerini alır.

Bu tarzın ikonu fransız horozudur. Resmini, biblosunu veya heykelini kullanabilirsiniz. Lake veya ahşap kaplı, hareketli kapaklı bir mutfak içerisinde ahşap bir masa olabilir. Tezgah taş; ve bir porselen lavabo olmalı.

vr 360 ile iç mimarlık

Bu yazımızda Mid Century Modern stilinin genel özellikleri ve ipuçları ile ilgili genel bir bilgi sahibi olduk. EvimiTasarla.net‘in hazırladığı Stil Asistanı‘nı kullanarak siz de stilinizi öğrenebilir, evinizi dekore ederken zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?