Dekorasyonda Yükselen Değer: Ev Bitkileri

Bitkilerinin dekorasyondaki değeri yeniden keşfedildi...

Ev bitkilerinin dekorasyondaki değeri sanki yeniden keşfedildi…

Şehir yaşantısı insanları doğadan uzaklaştırarak çoğunlukla apartmanlarda yaşamaya zorlamakta, ama insanoğlunun doğaya ve yeşile olan gereksinimi kendini her zaman bir şekilde belli ediyor. Yaşam alanlarımızda yeşilin görsel olarak rahatlatıcı yönünün yanında, beraberinde getirdiği rutin uğraşlar da tartışılmaz bir terapidir aslında… Son yıllarda bu durum herkes tarafından kabul edilmiş ve yükselen bir trend şeklinde dekorasyonda ev bitkileri öne çıkmaya başlamıştır.

Dekorasyon deyince artık akla koltuk, masa, perde ve halıdan oluşan ana unsurlar yanında daha çok ayrıştırıcı özellikleriyle aksesuarlar ve dekoratif duruşlarıyla saksılı bitkileri de gelmekte. Bakımı ve canlılığını yitirmemesi için çaba sarf edildiği müddetçe yeşil ve çiçekli bitkiler evimize ayrıcalıklı bir kişilik katar.

Ev bitkilerinin şekli, cinsi ve nasıl sunulduğu dekorasyon açısından tabi ki çok önemlidir. Bakmayı sevdiğimiz formları ile çeşitli ev bitkileri dekorasyon manasında da kıymetli bir yer tutmakla birlikte eğer hangi bitkinin bizden ne istediğini bilmezsek de beyhude bir çabayı beraberinde getirecek ve bizi yeterince tatmin etmeyecektir.

Evde yetiştirilmesi kolay, dekoratif ve çiçeksiz en popüler bitkiler;

Aşk merdiveni; Kapladığı alan çok büyük olmadığı için mekanlarda kolay yer bulunabilen bir yeşil bitki çeşidi olması nedeniyle dekorasyonda çokça kullanılabilir. Tavandan sarkıtılan bir makrome içerisine yerleştireceğiniz bir saksı içinde ince yeşil yapraklarını aştı sarkıtarak kendini çok güzel gösterecektir.

dekoratif ev bitkileri

Terrarium (Sukulent-Kaktüs); Dikensiz kaktüs de denen sukulentler ve çok az bakım gerektiren kaktüsler minik ve yayvan saksılarda dekorasyon unsuru olarak çok kolay kullanılabilmekte. Nişlerin içinde ve sehpa ve dar rafların üzerilerinde rahatlıkla kendilerine yer bulurlar. Yarı açık ya da küçük bir penceresi olan cam fanuslarda da kombine edilmekte ve en beceriksiz kişilerin evinde bile savaşçı ruhlarıyla hayat bulabilmektedir, yeter ki yeterli güneşi görsün…

dekoratif ev bitkileri

Salon palmiyesi; Büyük kütleye ulaşan ve gür bir bitki arayışında iseniz palmiyeler tam size göredir. Bu bitki için salonunuzun aydınlık ve genişçe olması çok önemlidir.

dekoratif ev bitkileri

Limon ağacı; Kendisi ağaç olmasına rağmen ev içinde de kolaylıkla kullanılabilecek büyüklüktedir. Sarı yeşil görüntüsü ve saldığı hoş koku yaşam alanlarınıza zenginlik ve sofistike bir görüntü katacaktır.

dekoratif ev bitkileri

Yuka; Çok büyük olmayan palmiyeye benzer bu bitki sehpalarınız üzerinde ya da ufak bir köşede çoklu bir şekilde de kendilerine yer bulabilirler.

dekoratif ev bitkileri

Paşa Kılıcı; Bu da cam kenarına ihtiyaç duymayan bitkilerden olduğu için salonun içlerinde antrelerde kullanılabilir. Özellikle ince uzun postürüyle dekorasyona heykelsi bir renk katar.

dekoratif ev bitkileri

Deve Tabanı; En büyük ev bitkilerinden  olan  deve tabanı doğrudan güneş ışığı istemez ama aydınlık ortam sever, eğer salonunuz yeterince aydınlıksa ve doldurmak istediğiniz büyükçe bir alanınız varsa ana vatanı olan Güney Amerika’nın yağmur ormanları havasını evinize getirir…

Kauçuk; Kalın yaprakları ile kauçuk küçükken annelerimizin evinden hatırladıklarımızdan… Son derece dayanıklı bir bitki olduğu için her türlü ortamda kullanılabilir, çok genişlemeden yükselmesi orta boy salonlarda da kolaylıkla yerleştirilebilmesine neden olur.

dekoratif ev bitkileri

Benjamin; Minik ve alacalı yaprakları ve kolay bakımı ile bonus bir ev ağacı arıyorsanız, işte buldunuz… Benjamin doğru ışıkı ve sulamayı bulduğunda hızla gürleşerek büyüyecek ve genişçe bir alana ihtiyaç duyacaktır.

Bu güzel yeşil bitkilerin yanında zaman zaman açan renkli çiçekleriyle mekanlara yüksek yaşam enerjisi pompalayan bitkiler de her zaman dekorasyonun eğlenceli unsurlarıdır. Orkide, flamingo çiçeği, yelken çiçeği, siklamen, gardenya, açelya, lilyum ve menekşe çoğunlukla evlerde kullanılan renk cümbüşleridir.

Bitkilerin cinsleri kadar nasıl sunuldukları nereye yerleştirildikleri de dekorasyon açısında bir o kadar önemlidir

İşte size bazı çiçek sunum önerilerimiz;

Sehpalarda saksılar

Evin farklı notalarında kullanılacak sehpalara renk vermek amacıyla kullanılır

Duvar saksıları

Duvarlarda kullanılmak üzere yapılmış özel saksılar antreler, koridorlar ve merdivenler gibi geçiş alanlarının duvarlarında doğal bir dekor oluştururlar

Cam fanuslarda saksılar

Genellikle sukulnet ve kaktüsleri kombinlemek için kullanılır ve biblo tadında bir dekorasyon unsurudur. Çalışma odalarında özellikle bilgisayar ekranının yaydığı radyasyonu absorbe edeceği için önerilmektedir.

Tavandan sarkıtma saksılar

Çeşitli asma aparatlarıyla mutfaklarda aydınlık banyolarda ve kış bahçelerinde keyifli görseller yaratır

Kademeli setlerde & Merdivenlerde saksıları

Yaşam alanının bir köşesinde farklı kademelerdeki setlere yerleştirilecek saksılar irili ufaklı bitkilerden büyük bir kombinasyon yaratmaya imkan sağlar

 Zemindeki saksılar

Büyük ve küçük birçok bitkiler için farklı yükseklikte ve formda zemin saksıları kullanıldığında dekorasyona apayrı bir hava katacaktır.

Yatak odalarında yeşil

Yeşil bitkiler gündüz oksijen üretmeleri nedeniyle genellikle gündüz yaşam alanlarında kullanılmayı tercih edilir ancak yatak odalarında kullanıldığında sağlıklı bir uyku uyunmasına neden olan şifalı bitkiler de kaçınmadan yatak odalarında kullanılabilir. Ayrıca günümüzde yatak odalarında bilgisayar kullanımı epey arttığı için radyasyondan sakınmaya yarayan kaktüslere de mutlaka yer açılmalıdır.

Paşa kılıcı, lavanta, aloe vera, yasemin, kurdele çiçeği, orman sarmaşığı ve gardenya sağlıklı uyku için kullanılabilecek başlıca bitkilerdir.

 Dekorasyona meraklıysanız eğer, ucundan kenarından da olsa yeşili seviyorsanız, şimdi vakit bu işi detaylıca öğrenme vakti:) Unutmayın her ev içinde yaşayanın ruhuyla birleştiğinde özeldir…