Dekorasyonda Yükselen Değer: Ev Bitkileri

Bitkilerinin dekorasyondaki değeri yeniden keşfedildi...

Ev bitkilerinin dekorasyondaki değeri sanki yeniden keşfedildi…

Şehir yaşantısı insanları doğadan uzaklaştırarak çoğunlukla apartmanlarda yaşamaya zorlamakta, ama insanoğlunun doğaya ve yeşile olan gereksinimi kendini her zaman bir şekilde belli ediyor. Yaşam alanlarımızda yeşilin görsel olarak rahatlatıcı yönünün yanında, beraberinde getirdiği rutin uğraşlar da tartışılmaz bir terapidir aslında… Son yıllarda bu durum herkes tarafından kabul edilmiş ve yükselen bir trend şeklinde dekorasyonda ev bitkileri öne çıkmaya başlamıştır.bitkiyle dekore edilmiş salon bitkiyle dekore edilmiş oturma grubu

Dekorasyon deyince artık akla koltuk, masa, perde ve halıdan oluşan ana unsurlar yanında daha çok ayrıştırıcı özellikleriyle aksesuarlar ve dekoratif duruşlarıyla saksılı bitkileri de gelmekte. Bakımı ve canlılığını yitirmemesi için çaba sarf edildiği müddetçe yeşil ve çiçekli bitkiler evimize ayrıcalıklı bir kişilik katar. Ev ve özellikle de salon dekorasyonu yapacaklar için büyük yapraklı ev bitkileri, yaratıcı ev dekorasyon fikirleri arasında yerini buluyor.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Dekoratif bitkilerin şekli, cinsi ve nasıl sunulduğu dekorasyon açısından tabi ki çok önemlidir. Bakmayı sevdiğimiz formları ile çeşitli salon bitkileri dekorasyon manasında da kıymetli bir yer tutmakla birlikte eğer hangi bitkinin bizden ne istediğini bilmezsek de beyhude bir çabayı beraberinde getirecek ve bizi yeterince tatmin etmeyecektir.

Evde yetiştirilmesi kolay, dekoratif ve çiçeksiz en popüler bitkiler;

Evde yetiştirilen bitkiler nelerdir? Evde yetiştirilen saksı çiçekleri nelerdir? Salonda hangi bitkiler olmalı?
Evde yetiştirebileceğiniz bazı saksı bitkileri ve ihtişamlı duruşlarıyla bazı büyük salon bitkilerini size tanıtalım…
Aşk merdiveni; Kapladığı alan çok büyük olmadığı için mekanlarda kolay yer bulunabilen bir yeşil bitki çeşidi olması nedeniyle dekorasyonda çokça kullanılabilir. Tavandan sarkıtılan bir makrome içerisine yerleştireceğiniz bir saksı içinde ince yeşil yapraklarını aştı sarkıtarak kendini çok güzel gösterecektir.

aşk merdiveni

dekoratif terrarium sukulent bitkisiTerrarium (Sukulent-Kaktüs); Dikensiz kaktüs de denen sukulentler ve çok az bakım gerektiren kaktüsler minik ve yayvan saksılarda dekorasyon unsuru olarak çok kolay kullanılabilmekte. Nişlerin içinde ve sehpa ve dar rafların üzerilerinde rahatlıkla kendilerine yer bulurlar. Yarı açık ya da küçük bir penceresi olan cam fanuslarda da kombine edilmekte ve en beceriksiz kişilerin evinde bile savaşçı ruhlarıyla hayat bulabilmektedir, yeter ki yeterli güneşi görsün…

vr 360 ile iç mimarlık

salon palmiyesi

Salon palmiyesi; Büyük kütleye ulaşan ve gür bir bitki arayışında iseniz palmiyeler tam size göredir. Bu bitki için salonunuzun aydınlık ve genişçe olması çok önemlidir.

limon ağacı

Limon ağacı; Kendisi ağaç olmasına rağmen ev içinde de kolaylıkla kullanılabilecek büyüklüktedir. Sarı yeşil görüntüsü ve saldığı hoş koku yaşam alanlarınıza zenginlik ve sofistike bir görüntü katacaktır.

yuka bitkisi

Yuka; Çok büyük olmayan palmiyeye benzer bu bitki sehpalarınız üzerinde ya da ufak bir köşede çoklu bir şekilde de kendilerine yer bulabilirler.

paşa kılıcı bitkisi

Paşa Kılıcı; Bu da cam kenarına ihtiyaç duymayan bitkilerden olduğu için salonun içlerinde antrelerde kullanılabilir. Özellikle ince uzun postürüyle dekorasyona heykelsi bir renk katar.

deve tabanı

Deve Tabanı; En büyük ev bitkilerinden  olan  deve tabanı doğrudan güneş ışığı istemez ama aydınlık ortam sever, eğer salonunuz yeterince aydınlıksa ve doldurmak istediğiniz büyükçe bir alanınız varsa ana vatanı olan Güney Amerika’nın yağmur ormanları havasını evinize getirir…kauçuk bitkisi

Kauçuk; Kalın yaprakları ile kauçuk küçükken annelerimizin evinden hatırladıklarımızdan… Son derece dayanıklı bir bitki olduğu için her türlü ortamda kullanılabilir, çok genişlemeden yükselmesi orta boy salonlarda da kolaylıkla yerleştirilebilmesine neden olur.

kauçuk bitkisi

Benjamin; Minik ve alacalı yaprakları ve kolay bakımı ile bonus bir ev ağacı arıyorsanız, işte buldunuz… Benjamin doğru ışıkı ve sulamayı bulduğunda hızla gürleşerek büyüyecek ve genişçe bir alana ihtiyaç duyacaktır.

Bu güzel yeşil bitkilerin yanında zaman zaman açan renkli çiçekleriyle mekanlara yüksek yaşam enerjisi pompalayan bitkiler de her zaman dekorasyonun eğlenceli unsurlarıdır. Ev çiçekleri ile salonda çiçek dekorasyonu yapmak güzel bir fikir olabilir. Evde yapacağınız bir çiçek köşesi size çok iyi gelecek. Orkide, flamingo çiçeği, yelken çiçeği, siklamen, gardenya, açelya, lilyum ve menekşe çoğunlukla evlerde kullanılan renk cümbüşleridir. 

Bitkilerin cinsleri kadar nasıl sunuldukları nereye yerleştirildikleri de dekorasyon açısında bir o kadar önemlidir

İşte size bazı çiçek sunum önerilerimiz;

Sehpalarda saksılar

dekoratif sehpada saksı saksı tasarımı

sehpada saksı dekoratif sehpada saksı

Evin farklı notalarında kullanılacak sehpalara renk vermek amacıyla kullanılır

Duvar saksıları

duvarda saksı tasarımı duvarda saksı tasarımı fikirleri kiremit duvarda saksı tasarımı salon duvarında dekoratif saksı tasarımı

Duvarlarda kullanılmak üzere yapılmış özel saksılar antreler, koridorlar ve merdivenler gibi geçiş alanlarının duvarlarında doğal bir dekor oluştururlar

Cam fanuslarda saksılar

cam fanusta dekoratif bitkiler gri tonlu duvar önü için cam fanusta dekoratif bitki örnekleri

Genellikle sukulnet ve kaktüsleri kombinlemek için kullanılır ve biblo tadında bir dekorasyon unsurudur. Çalışma odalarında özellikle bilgisayar ekranının yaydığı radyasyonu absorbe edeceği için önerilmektedir.

Tavandan sarkıtma saksılar

sarkıtma saksı görseli cam kenarı dekoru olarak kullanılan ev bitkileri yukarıdan asılmış ev bitkisi dekoru duvara asılmış bitki dekorları

Çeşitli asma aparatlarıyla mutfaklarda aydınlık banyolarda ve kış bahçelerinde keyifli görseller yaratır

Kademeli setlerde & Merdivenlerde saksıları

tahta merdivende saksılar beyaz ahşap merdivende saksılar

Yaşam alanının bir köşesinde farklı kademelerdeki setlere yerleştirilecek saksılar irili ufaklı bitkilerden büyük bir kombinasyon yaratmaya imkan sağlar

 Zemindeki saksılar

zeminde konumlandırılmış dekoratif saksılar ayna yanına konumlandırılmış saksı

Büyük ve küçük birçok bitkiler için farklı yükseklikte ve formda zemin saksıları kullanıldığında dekorasyona apayrı bir hava katacaktır.

oturma odası grubunda kullanılmış dekoratif ev bitkileri ve saksılar

Yatak odalarında yeşil

Yeşil bitkiler gündüz oksijen üretmeleri nedeniyle genellikle gündüz yaşam alanlarında kullanılmayı tercih edilir ancak yatak odalarında kullanıldığında sağlıklı bir uyku uyunmasına neden olan şifalı bitkiler de kaçınmadan yatak odalarında kullanılabilir. Ayrıca günümüzde yatak odalarında bilgisayar kullanımı epey arttığı için radyasyondan sakınmaya yarayan kaktüslere de mutlaka yer açılmalıdır.

yatak odasında dekoratif ev bitkileri yatak odası ve ebeveyn odası dekoratif bitki tasarımları

Paşa kılıcı, lavanta, aloe vera, yasemin, kurdele çiçeği, orman sarmaşığı ve gardenya sağlıklı uyku için kullanılabilecek başlıca bitkilerdir.

sağlıklı uyku için odanızda kullanabileceğiniz ev bitkiler

 Dekorasyona meraklıysanız eğer, ucundan kenarından da olsa yeşili seviyorsanız, şimdi vakit bu işi detaylıca öğrenme vakti:) Unutmayın her ev içinde yaşayanın ruhuyla birleştiğinde özeldir…

Salon Dekorasyonunda Bitkilerin Etkisi

Salon dekorasyonu yaparken salonunuz genişse ve bitki seviyorsanız mutlaka saksılardan yararlanmalısınız. Kullanım alanı darsa ya da eşya yoğunluğunuz varsa duvar saksıları kullanarak hem yer tasarrufu yapabilir hem de şık bir duvar tasarımı elde edebilirsiniz. Kapalı alanda yaşamaya uygun bitkiler tercih ettiğiniz sürece evinizde keyifli bir yeşil atmosfer yaratabilir, kolaylıkla bakımını gerçekleştirebilirsiniz.

Pinterest evlerinde gördüğünüz şahane salon bitkilerini doğru saksılarla buluşturarak kendi ev dekorasyonunuzu yapabilirsiniz. Salonunuzda ahşap yoğunluğu varsa ahşap saksılardan yararlanarak şık dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Biraz daha modern belki gösterişli bir salon dekorasyonu uyguladıysanız önerimiz metal saksılar olacaktır.

Metal saksılarda siyah, gümüş ve bronz renkleri çok şık duruyor. Ayaklı, yüksek metal saksılar şık duruşuyla ve işlevselliğiyle bitkilerinizin evinizde daha modern görünmesini sağlıyor. Özellikle sarmaşık ya da sarkıt şeklinde büyüyen bitkilerde ayaklı saksı formları tercih ediliyor. Hasır saksılar ise doğal görünümüyle dekorasyonu yumuşatıyor. Hasır saksıların renk ve doku uyumu ferah salonlarda açık hava atmosferi yaratıyor. Dekoratif saksı modelleri ile iç mekân dekorasyonları daha kalıcı ve kişisel hale geliyor. Ev dekorasyonu kapsamında salon, yatak odası ya da kış bahçesi gibi alanlarda saksılardan bolca yararlanmanızı öneririz. 

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?