Duvar Tasarımı Nerelerde Yapılabilir?

Duvar Tasarımı ile odanızın atmosferini bambaşka bir noktaya taşımaya hazır mısınız?

Mobilyaları yerleştirdim ama bir eksiklik var diyorsanız size bunu hissettiren boş duvarlar olabilir. Duvarlarınızı tasarlayarak etkileyici bir görsel oluşturabilirsiniz. Tasarım duvar aksesuarları, duvar fotoğraf köşesi, modern duvar dekorasyonları gibi duvar dekorasyonu fikirleri ile duvarlarınızın görselini zenginleştirebilirsiniz.

Gelin duvar tasarımını hangi duvarlarda uygulayabileceğinize beraber bakalım.

Yatak başı

online iç mimarlık nasıl çalışır

Yatak başı duvarı bir yatak odasının karakterini oluşturur. Aksesuarlar, tablolar, duvar kağıdı, farklı boya rengi, aydınlatma ürünleri, yatak başlığı, komodinler bu duvarın tasarımında önemli rol oynar.

Tv duvarı

Salon duvar dekorasyonları denince ilk akla gelen tv duvarı olur. Tv’nin bulunduğu duvar salonun en göze çarpan kısmıdır. Yalnızca tv ünitesi olarak değerlendirmeyip komple bir duvar tasarımı olarak ele almak gerekir. Dekorasyonu hazır ürünler ile yapabileceğiniz gibi duvarda çıta uygulamaları, özel mobilya imalatları ile bu duvarın tasarımını zenginleştirebilirsiniz. göz alıcı ve bütünsel bir duvar tasarımına sahip olabilirsiniz.

Çalışma köşesi/Kitaplık

Kitaplık ve çalışma köşesi duvarının tasarımında ergonomi büyük önem taşır. Konforlu bir çalışma ortamı, çalışma verimimizi artırır. Aynı zamanda bizi motive edecek görsel etkiye sahip bir duvar tasarlayabiliriz.

Antre/koridor duvarı

vr 360 ile iç mimarlık

Antre duvar dekorasyonu oldukça önemlidir. Eve girdiğinizde sizi karşılayan göz alıcı bir antre, evinizin atmosferi konusunda ipuçları verir. Antrelerin vazgeçilmezi dresuar üzeri ayna kombinasyonu hem işlevsel hem de çok şık… Koridorlar ise duvar tasarımının belki de en çok önem kazandığı yer. Çünkü koridorda genellikle mobilya olmadığından duvarların tasarımı tüm atmosferi belirliyor. Bu yüzden koridor duvar aksesuarları atlamamanız gereken bir konu.

Merdiven olan evlerde, merdiven duvarı dekorasyonu ile oldukça hoş bir atmosfer elde etmek mümkün. Merdiven boşluğu duvarları da koridor gibi, tablo, ayna, duvar saati, hasır tabak gibi duvar aksesuarları ile hareketlendirilebilir.

Giyinme/Makyaj masası duvarı

Kendimizi güzel hissetmek istediğimiz köşelerin de estetik olarak bizi mutlu etmesi için duvar tasarımından faydalanabilirsiniz.

Ofis duvarları

Ofislerde imaj duvarları sıkça tercih edilir. Motivasyon yazılarıyla sizi çalışma ortamına adapte eden imaj duvarları ofisler için oldukça dekoratif ve şık bir seçenek…

Ofislerde bir diğer önemli duvar tasarımı ise giriş bankosunun arkasındaki duvarın tasarımıdır. Göz alıcı bir tasarım ile etkileyici bir karşılamaya olanak sağlayabilirsiniz.

Foto galeri

Fotoğraflarınızı kullanarak bir anı köşesi hazırlayabileceğiniz galeri duvarını evdeki her mekana adapte edebilirsiniz. Mutfak, koridor, oturma odası gibi istediğiniz bir alanda dekoratif bir unsur olarak foto galeri duvarını kullanabilirsiniz.

Duvar tasarımı konusunda EvimiTasarla.net’ten profesyonel bir destek almak isterseniz online tasarım hizmetimize buradan ulaşabilirsiniz.

Duvar Dekorasyonunun İç Mekana Etkisi ve Fikir Önerileri

İç mekanın en önemli estetik dokusunu oluşturduğunu varsaydığımız duvarları dönüştürmeden önce yaşam alanınızı iyi analiz etmeli ve tanımlamalısınız. Örneğin yüksek tavanlı mekanlardaki ıssızlık hissini çeşitli duvar dekorasyonlarıyla samimileştirebilirken, alçak tavanlı bir mekanda duvarları doldurmak daha basık bir mekan oluşmasına sebep olabilir.

Dekoratif çerçeve ve tablolar ev dekorasyonunu tamamlamak için pratik ve etkili bir yol. Duvarın belirli bir bölgesindeki raflar ile duvarlar hareketlendirilebileceği gibi seçilen bir duvar boydan boya çerçevelerle donatılabilir.

Kitap okumayı seven ev sakinleri için evin bir cephesi tamamen kitaplığa  dönüştürülebilir. Duvara kazandırılan işlevsellik hem kullanım hem de görsel etki anlamında tatmin edici olacaktır.

Salon, yatak odası ve antrelerde kullanılacak aynalar mekanı daha ferah ve aydınlık gösterecek ve neredeyse her stille uyum sağlayacaktır.

Raflar evlerin belirli köşelerinde kullanılarak duvar dekorasyonu zenginleştirilebilir. Raf üzerine yerleştirilen objeleri belirli aralıklarla değiştirmek mekanın atmosferini dönüştürürken kişinin de kendisini yenilenmiş hissetmesini sağlayacaktır.

Duvar tabakları geleneksele gönderme yaparken aynı zamanda aile sıcaklığını mekana yansıtan dekoratif öğeler olarak da önem taşırlar.

Mekan algısını yöneten etkili kriterlerin başında gelen renk kullanımı, yaşam alanlarında en doğru şekilde uygulanmalı. Örneğin duvarda tercih edilen koyu renkler mekanı ağırlaştırarak dikkat çekici kılsa da orada yaşayan kişinin psikolojisiyle aynı dilde olmayabilir. İlk bakışta değil sürekli iyi hissettirecek bir renk seçimi yapmak genel huzur açısından dikkate alınmalı.

Duvar Tasarımında Renk Geçişleri

Turkuaz Mavisi ve Krem

Yazlık evlerde ve yaylalarda çok tercih edilen duvar tasarımında öne çıkan renk kombini Turkuaz & krem oluyor. Turkuaz mavisinin canlılığı, krem renginin sakinliği dengeli bir uyum oluşturuyor. Duvar tasarımı yaparken seçilen renklerin dengeli olması gerekiyor. Krem renginin hâkim olduğu duvarlara Turkuaz renk perdeler, yastıklar, çiçekler, avizeler eşlik edebilir. Duvar tasarımında esas olan duvar rengi değil, duvardaki renklerle kullanılan eşyalar birbirine uyumlu olmalıdır.

Haki Yeşil & Hardal Sarısı

Haki yeşil ve hardal sarısı yan yana geldiğinde müthiş bir denge kuruyor. Ana renk olarak hakiyi seçebilir, tek bir duvarı ya da kolonları hardal sarısına boyayabilirsiniz. Duvar tas

arımında daha hareketli bir yapı tercih etmek istiyorsanız eğer fotoğraf köşesi oluşturabilirsiniz. Duvar dekorasyonu yaparken obje, kitap rafları ve fotoğraflardan yararlanmanızı öneririz.

Limon Sarısı & Beyaz & Yeşil

Limon sarısı enerjik bir ortam yaratmak isteyenlerin tercihi oluyor. Limon sarısını desteklemek ve uyumlu bir görüntü oluşturmak içinse yeşil ve beyazdan yararlanabilirsiniz. Örneğin  yaparken krem rengi duvar boyası tercih edebilir; yeşil ve sarıyı perdelerde kullanabilirsiniz. Böylece yaptığınız duvar tasarımını genele yaymış olursunuz.

Gri & Kahverengi

Daha ağır, sade, dingin bir atmosfer yaratmak isteyenlerin ilk aklına gelen renkler kahverengi tonları oluyor. Kahverengiyi tek başına kullanmak boğucu olabileceği için yanında gri veya krem rengini kullanmanızı öneriyoruz. Örneğin salon dekorasyonu yaparken gri, kahverengi ve krem ağırlıklı boya ve eşya seçimi yapabilirsiniz. Duvarlarda kahve tercih ettiyseniz eşyalarda griye, krem rengine yönelebilirsiniz.

Duvar Rengi Seçiminde Dikkat Edilecek Unsurlar

Gün içinde hayatımızın önemli bir bölümü kapalı alanlarda geçiyor. Bu yüzden iç mekanların insanların üzerinde etkisi çok önemli hale geliyor. Gelin birlikte iç mekanlarda renklerin etkilerine bakalım;

Kırmızı Etkili: Kırmızı dinamik ve canlılık katan dikkat çekici bir renktir. İştah açıcı özelliğe sahiptir. Küçük metre kareye sahip alanlarda duvar tasarımı için tercih edilmemelidir.

Turuncu Etkisi: Algı yönetimi konusunda en verimli renklerdendir. Kırmızıya benzer etkileri olan sıcak bir renktir. Mutluluk verici bi etkisi vardır. Güven ve iletişim açısından iç mekanlarda etkilidir.

Sarı Etkisi: Sarı renk umut, mutluluk ve neşe gibi etkilere sahip bir renktir. Ayrıca dikkat çekicilik açısından en etkili renktir. Altın sarısı gösterişi temsil ederken az ışıklı, geniş ve kapalı ortamlarda tercih edilebilir.

Yeşil Etkisi: İnsan ruhunu rahatlatıcı etkisi bulunur. Güven, dostluk ve uyum rengidir. İnsanları sakinleştirici, güven ve huzur verici bir özelliğe sahiptir. Yeşilin açık tonları mutfaklarda yoğun olarak tercih edilir.

Mavi Etkisi: Deniz ve gökyüzünün rengi olduğundan rahatlatıcı ve ferahlatıcı bir etkisi vardır. Oturma odası ve dinlenme alanları için en çok tercih edilen renklerdendir. Yeme içgüdüsünü engelleyici bir işlevi de bulunur.

Mor Etkisi: Asaleti ve zenginliği temsil eden renklerdendir. Ruhsal ve fiziksel enerjiyi dengeleyen bir yapısı vardır. Yaratıcılıkla doğrudan ilişkilidir.

Duvar Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Bu sorunun birçok cevabı vardır. Bir duvarı farklı şekillerde yaratabilirsiniz. Öncelikle metali taş, ahşap gibi detaylarla duvarlarınıza karakter katabilirsiniz.  Ayrıca özel dokunuşlarla zeminden tavana kadar estetik bir bölüm oluşturabilirsiniz. Bir evin ya da yaşam alanının karakterini ortaya koyan en pratik uygulamalar duvarlar üzerinden yapılır. Ancak kullanacağınız detayların avantajları olduğu gibi olumsuz özellikleri de söz konusudur.

Doğru Duvar Tasarımı

Duvarlarınızı tasarlarken odalarınızın yapılarını, mobilyaları, aksesuarları ve tarzı dikkate alırsınız. Çünkü duvarların göze hoş gelmediği, akıcı bir havada olmadığı yaşam alanları istenen etkiyi ortaya çıkarmaz. Bu yüzden kusursuz bir dekorasyon için doğru duvar tasarımı çok önemlidir.

Duvar tasarımı nasıl olmalı sorusuna cevap arıyorsanız profesyonel bir destek almalısınız. Online iç mimarlar bu konuda size destek olabilir. Renk, ışık ve aksesuar gibi tüm detayları belirleyeceğiniz farklı paketlerle yaşam alanınızı istediğiniz forma sokabilirsiniz.

Kusursuz Duvar Nasıl Olur?

Sizlere bir duvarın nasıl kusursuz hale geleceğini belirtelim;

  • Öncelikle her oda için kusursuz olma durumu değişkendir.
  • Bir duvarın öncelikle hasarsız ve temiz olması gerekir.
  • Duvarınızın hasarlarını belirleyin ve hemen takip edin.
  • Doğru renk seçimi çok önemlidir. Karakterinizi ortaya çıkaracak, mobilyalarınızla uyumlu bir duvar rengi belirleyin.
  • Rutubet gibi sorunlar olması durumunda farklı teknikler ve nem önleyici uygulamalarla duvarınızın her zaman kusursuz görülmesini sağlayın.
  • Odanızın ve duvarınızın yapısına uygun olarak doğru aksesuarları seçin.

Duvarlarda Kullanılan Malzemeler

Duvar dekorasyonu özen ve profesyonellik isteyen bir konudur. Bu yüzden duvar tasarımı nasıl olmalı sorusuna en etkili cevabı verebilmek için sizlere öncelikle doğru malzemeleri kullanmanız gerektiğini hatırlatalım. Online iç mimarlık desteğiyle duvarlarınızda taş ve tuğla,  ahşap, beton malzemelerle farklı dokunuşlar kullanabilirsiniz. Burada tarzınız, profesyonel fikirler, ücretsiz öneriler, yaşam alanlarınızı yapısı, renkler, dekorasyon ürünleri, aksesuarlar ve mobilyalar size fikir verecektir.

İlgi Çekici Duvar Tasarımları

Duvarları zenginleştiren objeler

Duvar tasarımında renklerden sonra ön plana çıkan şey elbette objelerdir. Obje seçiminde ve kullanımında işin ehli dekoratörler seçim yaptığında ortaya kusursuz bir dekorasyon çıkıyor. Duvarı renklendirecek, hareket kazandıracak, evin genel görüntüsüne uyum sağlayacak bir duvar dekorasyonu için kullanabileceğiniz unsurlar şöyledir;

Aynalar: Duvar dekoru tasarlarken renkler kadar önemli olan şey aynalardır. Her dekorasyonda mutlaka bir ayna yer alır; ya işlevselliği ile ya da sadece dekoratif görüntüsüyle. Ev dekorasyonu çalışması yapan dekoratörler, aynalarla mekânları canlandırıyorlar.

Duvar rafları: Kitaplar, biblolar, çerçeveler, antika eşyalar ve dekoratif objelerin yer alacağı raflar, duvarların en alışık olduğu dekorasyon öğesidir aslında. Rafın üzerine ne koyacağınız, nasıl dekore edeceğiniz size kalmış durumda. Yeni nesil raf sistemleri oldukça şık, orijinal ve fonksiyonel özelliklerde tasarlanıyor. Duvar dekorasyonu yaparken evinizde oluşturacağınız tarza uygun bir raf seçerek istediğiniz görüntüyü tasarlayabilirsiniz.

Tablolar: Duvarları süsleyen sanat eserleri mekânlara derinlik ve anlam katıyor. Sürrealist çalışmalar ya da ünlü tabloların replika eserlerini duvarlarınıza asarak mekânın atmosferini belirleyebilirsiniz. Tabloları evin ya da kurumsal mekânların her yerine asabilirsiniz. Örneğin antrede tablo kullanarak geçiş noktasını hareketlendirebilirsiniz.

Fotoğraf köşeleri: Aile fotoğraflarınızın yer aldığı bir duvar hayal edebiliyor musunuz? Siyah ya da beyaz çerçeveli, aynı temada irili ufaklı renkli ya da nostaljik siyah & beyaz temalı bir fotoğraf köşesi oluşturarak duvarınıza gerçek bir dekor oluşturabilir, anı köşesi oluşturabilirsiniz. Zaman geçtikçe duvardaki fotoğrafların sayısını artırabilirsiniz.

Duvar Tasarımı Yapabileceğiniz Alanlar

Antre duvarları

Evin girişinde geniş, aydınlık duvarlarınız varsa kesinlikle değerlendirmelisiniz. Dar, karanlık bir girişe sahipseniz açık renk duvar boyası, zarif ışıklarla desteklenmiş minimal bir ayna ya da açık tonlarda tablolar kullanarak ferah, aydınlık bir antre elde edebilirsiniz. Antre duvarınızı hem tasarım için hem de işlevsellik için değerlendirebilirsiniz. Örneğin, anahtarlık ya da çanta, şemsiye gibi küçük ürünleri asabileceğiniz bir raf tercih edebilirsiniz. 

Üçlü kanepe üstü duvar

Oturma odası ve salon dekorasyonu için ise en ideal duvar, üçlü kanepenin hemen üstü olabilir. Bu bölüme fotoğraf kompozisyonu yapabilir, şehir manzaraları asabilir, modern sanat örneklerini sergileyebilirsiniz. Kanepeyi bir duvarla bütünleştirdiğinizde renk ve dekorasyonu asacağınız tablolarla ya da raf üzerinde sergileyeceğiniz birkaç obje belki bir ev bitkisiyle destekleyebilirsiniz. 

Yatak üstü duvar

Yatak odası dekorasyonu duvar tasarımıyla birleştiğinde şahane bir özgünlük elde edilebiliyor. Yatağın üst bölümüne soyut bir tablo, romantik bir fotoğraf asabilirsiniz. Yatak odanızın özel bir dekorasyonu varsa duvar için de özel bir kompozisyon oluşturmanızı önerebiliriz. Online iç mimarlık örneklerini inceleyerek duvarlarda tercih edilen tabloları, aksesuarları kendi alanınızda nasıl kullanacağınıza bakabilirsiniz. 

Çalışma odası duvarı 

Çalışma odalarında çok hareketli bir dekorasyon önerilmiyor. Çalışan kişinin dikkatinin dağılmaması için dingin bir tasarım tercih ediliyor. Çalışma odası dekorasyonu yaparken duvara bir şeyler asmak istiyorsanız eğer bir pano asabilir, iş takviminizi, rutin iş planınızı yönetebilir ya da sizi motive edecek tabloları, aksesuarları yerleştirebilirsiniz. 

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?