Yemek Odalarına Özel Dekorasyon Önerileri

Yemek bölümleri salon tasarımında oturum ile birlikte iç içe kurgulanabileceği gibi ayrı bir mekanda yemek odası olarak da işlevlendirilebilirler. Her iki durumda da yemek bölümlerinde başrolü çeken yemek masası ve sandalyeleri doğru ölçüde, doğru şekilde, doğru yerleşim ve stilde bir araya getirmek mekanın atmosferini oluşturan birincil meseledir.

1. Yerleşim Düzeni

Kare, dikdörtgen, yuvarlak veya oval olabilen masaların mekana doğru şekilde yerleştirilmesi için doğru ölçüde tercih edilmesi gerekir. Eğer yemek bölümü için ayıracağınız küçük bir alanınız varsa açılabilir dikdörtgen masalar hayat kurtarıcı olacaktır.  Özellikle kare formlu bir mekanda yer kazanmak için yine dikdörtgen formlarından faydalanarak mekanın şekliyle ilgili yanılsama yapılabilir, daha ferah gösterilebilir.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Yuvarlak hatlı masalar kendi başlarına tarz sahibi bir mekan yaratmada büyük avantaj sağlayabilirler. Ancak bunun için mekanın biraz daha geniş olması masayı kendi başına güçlü bir figür olarak algılanması konusunda avantaj sağlar.

Masanın takım arkadaşı sandalyelerin renk, doku ya da strüktürel anlamlarda masayla aynı özellikleri taşıması gerekmese de uyum içinde olması beklenir. Bunun için spesifik bir kural olmamakla birlikte yakalamak istediğiniz tarz bu konuya ışık tutacaktır. Sandalye kriterini birkaç kategoride incelemek makul olacaktır, örneğin:

  • Rahat bir oturum için kolçaklı sandalyeler, kumaş döşemelikler tercih etmelisiniz, ancak unutmayın kolçaklı sandalye genişliğini de arttıracaktır.
  • Biraz daha farklılık yaratmak istiyorsanız dikdörtgen formlu masalarda iki başa kolçaklı sandalye, uzun kenarlara kolçaksız sandalye yerleştirebilirsiniz.
  • Farklılığı birkaç adım öteye taşımaksa eğer niyetiniz o durumda, örneğin 6 oturumlu bir sandalye grubunda 3 ayrı oturma birimi tanımlayabilirsiniz.

Aydınlatma ve Aydınlatma Ürünü Seçimi

Aydınlatma ürün ve renk seçimi yemek odalarının atmosferini belirleyen öğelerin başında gelir. Atmosferin biraz daha samimi ve sıcak duygular hissettirmesi için aydınlatmada daylight kullanımı önemlidir.

vr 360 ile iç mimarlık

Yemek masası üzerinde kullanılacak aydınlatma ürünleri bir sarkıt olabileceği gibi daha geniş ve sarkıt kadar uzun olmayan bir tavan aydınlatmasından da oluşabilir. Bu durumda önemli olan uzunluğu doğru oranlamaktır.

Halı Yerleşimi

Halı, bir mekana girdiğimizde göze çarpan ilk unsur olmasa da zemin renk algısını dolaylı yoldan hissettirir, bütünleştirici-ayrıştırıcı etkisi vardır. Ergonomik ve dengeli bir oturum için halıların sandalyeleri kapsayacak büyüklükte olması önemlisidir.

Yemek Servisi Depolama ve Aksesuar Sergileme Alanları

Yemek masasının yakınında yemek masasına eşlik edecek ve servis gereçlerini depolayacak bir ürün büyük kolaylık sağlayacaktır. Bunun için depolama alanı ihtiyacına göre yol alabilirsiniz. Dresuar gibi hafif bir sistem daha az depolama alanı, fakat daha sade ve dekoratif bir köşe yaratmanıza yardımcı olabilir. Büfe-konsol ürünleri ise kapalı alanı daha fazla olan işlevsel elemanlardır.

Açık raflı kitaplıklar da sergileme ve depolama birimi olarak tercih edilebilecek ürünlerden…

Aksesuarlar…

Salon tasarımında, yemek bölümleri çoğunlukla oturum bölümüne göre ışığı daha az alan alanlarda konumlandırılır. Bu aşamada destekleyici aydınlatma ürünleri, parlak ve yansıtıcı yüzeylerle hem şık hem daha aydınlık yemek odaları elde edilebilir. Yemek masası arkasına konumlandıracağınız etkileyici bir dresuar üzerine yerleştireceğiniz şık bir abajur, arkasında konumlandırılmış genişçe bir ayna; mekanı aydınlık, ferah ve olduğundan geniş gösterecek.

Masa üzerinde kullanacağınız büyük vazolar, birkaç parçadan oluşmuş seramik ürün ve mumluklar göz alıcı bir yemek odası oluşturmanıza yardımcı olacak.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?