Çağdaş Stil

Çağdaş stilin genel özellikleri

  • Son günlerin yükselen trendidir.
  • Koyu renkli duvarlar, arklar, yuvarlak mobilyalar, yeşil mutfaklar, açık raflar hepsi bu stile ait unsurlardır.
  • Temiz dikey ve yatay hatlar bu stilin dominant unsurlarıdır.
  • Doğasında bir maskulenlik vardır, kesinlikle minimalisttir.
  • Modern stil değildir. İkisi farklı stillerdir.
  • Modern stil, 1940–1960 arası hüküm sürmüş olan bir stildir.
  • Orta Çağ moderne benzer, retrodur.
  • Akışkan ve bugüne ait bir tasarım stilidir.
Çağdaş stil ile tasarlanmış bir iç mekan görseli

Çağdaş Stil Mobilya Özellikleri

Büyük ölçüde mobilyalar daha çok kübik hatlardadır. Çeliğin cam ile bir araya geldiği parçalara rastlanır. Kaba bir ağaç köküne de rastlanabilir. Orta Çağ Modern mobilyaları da görebiliriz.

Cam, metal, lake ve nikel gibi parlak yansıtıcı yüzeylere rastlanır. Bu stilde cam ve paslanmaz ikilisi merdivenlerde sıkça karşımıza çıkar. Bunlar beton ahşap, taş, tuğla gibi işlenmemiş yüzeylerle dengelenir. Çok açık ve ferah renkler veya tam tersine moka ve venge gibi çok koyu renkler vardır. Kumaş kartelasında ise koton, keten, jüt, yün, ipek, deri vardır.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Desen pek yoktur belki geometrik ve etnik desenler kullanılabilir. Perde sevilmez belki stor veya jaluzi olabilir. Halılar sisal, peluş, jüt veya etnik halılar olabilir. Endüstriyel boru şeklinde aydınlatmalar, ray, spotlar veya dev abartı avizeler kullanılabilir. Gezi fotoğrafları, etnik Afrika maskeler, duvarlar için idealdir. Mutfak tarzı contemporary ile çok benzer. Renklerde biraz daha koyuya gidilebilir, yüksek bar sandalyeleri ve içki masaları tarza uygundur. Çağdaş stilin en önemli unsurlarından birinin sürdürülebilirlik olduğunu unutmayın. Geri kullanımlı malzemeler, doğa dostu zemin kaplamaları, enerji tasarruflu aydınlatmalar önem kazanan unsurlardır. Mutfak kapakları düz; tezgah çelik veya düz hatlı bir taş olabilir. Tezgah malzemesi yukarı doğru dönebilir. Sade ve düz hatlar egemen olmalı.

Aksesuar olarak masanızın üzerinde veya orta sehpa üzerinde tek ve vurucu bir parça yeterlidir. Güzel cam bir obje veya hoş bir heykel gibi. Bitki kullanabilirsiniz ama bunun da tek ve sade olmasına önem verin.

Yurt İçi Markalar

Fuga, Casa, Loda, Enzahome, Vivense, Mudo

Yurt Dışı Markalar

vr 360 ile iç mimarlık

Crate and Barrel, West Elm, urbanhome.com, wayfair

Bu yazımızda Çağdaş stilin genel özellikleri ve ipuçları ile ilgili genel bir bilgi sahibi olduk. EvimiTasarla.net‘in hazırladığı Stil Asistanı‘nı kullanarak siz de stilinizi öğrenebilir, evinizi dekore ederken zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

Çağdaş stil ile tasarlanmış bir iç mekan görseli
stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?