Ev Aydınlatmasında Hangi Renk Kullanılmalı?

Ev dekorasyonu yaparken aydınlatmada sarı ışık mı beyaz ışık mı kullanılmalı sorusu hala tartışılıyor. Aydınlatma kendi içinde gruplara ayrılıyor. Sıcak beyaz renk ışığa sarı; soğuk beyaz renk ışığa ise beyaz ışık deniliyor. Sarı ışık 2700 ila 3000 Kelvin (K) renk sıcaklığını, beyaz ışık ise 6000 ila 6500 K renk sıcaklığını ifade eder. Peki, ev aydınlatmasında hangi renk kullanılmalı? Her odaya aynı renk olur mu? Led ışık oda dekorasyonunda kullanılmalı mı? Birlikte inceleyelim;

Oturma odası aydınlatması

Oturma odasında sıcak beyaz ışık yani sarı ışık ampuller öneriliyor. Evin en çok vakit geçirilen yeri oturma odası olduğundan buradaki ışık kaynağı göz yormayacak renkte olmalıdır. Sarı ışık kullandığınızda ortam daha yumuşak ve dinlendirici olacaktır.

Yemek alanı aydınlatması

online iç mimarlık nasıl çalışır

Yemek alanı genellikle salonda olur. Salon için önerilen aydınlatma beyaz ışıktır. Ancak salon ve yemek bölümü için karışık bir uygulama olduğu gözleniyor. İç mimarlık uygulamalarında yemek masasının net olması için güçlü bir ışık önerilir. Elbette ev tasarımı yapılırken keyfi ışık seçimi öne çıkıyor.

modern bir aydınlatma ile gri ve turuncu koltuklu salon dekorasyonu

Salon aydınlatması

Salon aydınlatması yaşam ve misafir ağırlama alanı olduğundan ötürü biraz daha önemseniyor. Salondaki dekorasyonu göstermek için ışık kaynağının bol tutulması öneriliyor. Tavan aydınlatmaları haricinde lambader modellerinden yararlanılarak aydınlatma desteklenebilir.

Yatak odası aydınlatması

Yatak odası ışığı ne renk olmalı? Yatak odası dekorasyonu yaparken aydınlatmayı rastgele seçmek büyük yanlış olur. Yatak odasında sarı ışık kullanılmalıdır. Sarı ışık gözleri rahatlatır, zihni dinlendirir. Beyaz ışık uykuyu güçleştireceğinden sarı ışık tercih edilmelidir. Sarı ışık uykuya geçişi kolaylaştırır ve uyku kalitesini artırır. Tavandaki aydınlatmanın yanı sıra başucuna ya da yatakta kitap okurken kitabı net aydınlatacak hizada ekstra aplik aydınlatma kullanılabilir.

Çocuk odası aydınlatması

vr 360 ile iç mimarlık

Çocuk odası için çocukların vakit geçirdiği alanda her şeyi net görmesi için güçlü ışık kullanılması öneriliyor. Ancak öte yandan uyku kalitesi önem taşıdığından sarı ışık tercihi ağırlıklı oluyor. Çocuk odası için göz sağlığını ve zihin yorgunluğunu düşünerek sarı ışık öncelikli olmalıdır.

Banyo aydınlatması

Banyoda kayıp düşme, tıraş olma, makyaj yapma gibi unsurlar nedeniyle beyaz ışık kullanmak idealdir. Banyonun büyüklüğüne göre aydınlatma desteklenmelidir. Örneğin aynanın olduğu alan mutlaka net bir görüş açısı sunmalıdır.

Mutfak aydınlatması

Peki mutfakta sarı ışık mı beyaz ışık mı kullanılmalı? Mutfakta iki çeşit aydınlatma öneriliyor. İlki tavanda kullanılacak genel aydınlatma ki bu noktada yaygın, geniş açılı bir ışık kaynağı seçilmelidir. Diğeri ise tezgâh bölümü aydınlatmasıdır. Tezgâhın üstü için mutfak dolaplarını altına LED ışık konularak minimal ama etkili bir ışık kaynağı oluşturulabilir.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?