Mid Century Modern Stili

Bu yazımızda 1940-1960 yılları arasında ortaya çıkan ve yaygınlaşan, günümüzde tekrar trend olan Mid Century Modern ya da diğer adıyla Mid Mod stilinin genel özellikleri ve stille ilgili ipuçlarını inceleyeceğiz.

Mid Century Modern Stilinin Genel Özellikleri

  • Ana hedef çok temiz sade klasik hatlar ve minimal bir dekorasyondur.
  • Bu tarzın mobilyaları özgün ve ikoniktir. Hepsinin bir ismi vardır. Bunlardan çoğu tasarımcılarının ismini taşır: Noguchi sehpası, Eames Chair, Barcelona koltuğu, Nelson bank gibi…
  • Zamansız parçalar üretilmiştir.

Dış ortamın içeriye taşındığı ilk stildir. Perdesiz pencereler buradan gelir. Genellikle koyu ceviz ve tik mobilyalardan oluşur. Zarif ya tam düz ya da hafifçe yuvarlak bacaklı mobilyalar hakimdir. Özellikle mobilyalarda ayaklar tipiktir. 3 ana tip vardır. Düz aşağıya doğru incelen konik ayaklar, yanlara doğru açilarak inen yayvan ayaklar veya firkete şeklinde ayaklar.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Mobilyalarda süs yoktur. Ahşap iskeletlerin yanında krom gibi parlak metallere, fiberglas, paslanmaz çelik, pirinç ve hatta plastiğe rastlanır. Tekstil olarak, deri, koton, hasır, kaşe kullanılır.

Mid Mod Stilinde Renk, Desen ve Doku Kullanımı

Pembe, mavi, yeşil, turuncu, hardal sarı, avokado yeşili, renk olarak hakimdir. Pastel renklerden bu stilde kaçınılmalıdır. Mor, fuşya, derin mavi gibi iddialı renkler bu stilde dikkatlice kullanılırsa ve aynı zamanda beyaz, krem ve koyu kahve gibi nötrlerle birlikte kompozisyon yapılırsa günümüzde inanılmaz trend bir atmosfer yaratılabilir.

Duvarlarda cesurca kağıt kullanabilirsiniz. Bu stilde desenden kaçmayıp desenleri cesurca kullanın. Geometrik, abstrakt ve tuhaf desenlere rastlanabilir. Bu tip desenleri kırlentlerde, halılarda ve duvar kağıtlarında kullanabilirsiniz. Büyük pencereler perdesiz olarak kullanılır. Belki sade tül kullanabilir. Halısız ortamlar bu stile göredir. İlla ki halı kullanılacaksa yün, pelüş veya jüt halılar olabilir.

Mid Mod Stilinde Aydınlatma ve Aksesuar Kullanımı

vr 360 ile iç mimarlık

Aydınlatmalar da mobilyalar gibi ikoniktir. Enginar sarkıt, sputnik sarkıt, köpüklü veya balon avizeyi bunların arasından örnek verebiliriz. Tablolar abstrakt ve çok büyük unsurlardır. Bu stilde genel dekorasyon çok temizdir, daha minimal ve spor bir hava vardır.

Aksesuarlar arasında içki servis masası neredeyse bu stil için olmazsa olmazdır. Güneş şeklindeki ayna, George Nelson duvar saati gibi ikonik aksesuarlardan faydalanabilirsiniz. Katmanlama yapmaktan kaçının. Aksesuarda kalabalığa gerek yok. Mutfaklar düz kapaklı, nikel aksamlı, beyaz ve sade tezgahlı olmalı ancak tezgah üstü duvar kaplamasında bolca cesur bir renk ve desene gidebilirsiniz.

Bu yazımızda Mid Century Modern stilinin genel özellikleri ve ipuçları ile ilgili genel bir bilgi sahibi olduk. EvimiTasarla.net‘in hazırladığı Stil Asistanı‘nı kullanarak siz de stilinizi öğrenebilir, evinizi dekore ederken zevkinize uygun seçimler yapabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?