Uzak Doğu’nun Minimalist İç Mimari Anlayışı

Çin, Güney Kore, Japonya, Tayland gibi Asya ülkeleri mimarileriyle öne çıkan ve ilgi gören ülkelerdir. Hem dış hem de iç mimarlık dendiğinde akıllara gelen Asya mimarisi, farklı kültürlere de ilham kaynağı oluşuyor. Asya tarzı dekorasyon çoğunlukla sadelik üzerine yoğunlaşmıştır. Elbette Uzak Doğu iç mimarlık kültüründe yalın görüntü haricinde ihtişam ve görkemli detaylar, tasarımlar görmek mümkün. Örneğin Çin bu anlamda daha renkli bir mimariye sahip diyebiliriz. Çin efsanesinde yer alan birçok motif, hayvan özellikle ejderhalar ev dekorasyonuda kendini gösteriyor. Banyo, tuvalet, mutfak gibi alanlarda renkli aydınlatmalar dikkat çekiyor. El işçiliği ise yine Uzak Doğu’da görmeye alışık olduğumuz mimari dokunuşlardan. Kullanılan aksesuarların çoğu titiz el işçiliğini işaret ediyor. Bambu, jaluzi perdeler iç mimariye doğallık katan detayları oluşturuyor.

Uzak Doğu iç mimarisi aslında geleneksel ve modern tarzların sentezinden oluşuyor. Geleneksel evlerde modern bir iç mimari bizi karşılayabiliyorken her anlamda geleneksel, kültürle uyumlu iç dekorasyon da görebiliyoruz. Sade mimaride beyaz, gri ve bronz ön pland

online iç mimarlık nasıl çalışır

ayken daha hareketli tasarımlarda kahve tonları ve kırmızı öne çıkıyor. Asya kültüründe en çok yatak odalarındaki sadelik dikkat çekiyor. Oldukça alçak hatta yer yatağına benzer bir yatak kullanan Asyalı iç mimarlar, küçük bir dolap haricinde neredeyse başka eşya kullanmıyor. Odalardaki geçişler ve bölmeler için ahşap – bambu paravanlar tercih ediliyor. İç mimarlık çalışmalarında ahşaptan ödün vermeyen Asyalılar, kurumsal yapılarda ve yaşam alanlarında ahşabın farklı tonlarını kullanıyor.

Feng Shui, Çin ve Zen iç mimarisi az eşya kullanımıyla bilinen iç mimarlık kültürleri kabul ediliyor. Gereksiz eşya yoğunluğu ortadan kaldırılarak mekâna ferahlık kazandırılıyor. Geleneksel Uzak Doğu evleri genellikle bir bahçeye, yeşil alana açıldığından iç mimaride yeşilin tonlarını görmek mümkündür. Uzak Doğu iç mimarisinde Çin oda noktasında yer alıyor. Çin halkının canlı iç mimarisi diğer Asya ülkelerine ilham vermiştir. Çin’deki gösterişi ya da sadeliği kendi kültürleriyle harmanlayarak yeniden yorumlayan Asyalılar, farklı tarzların doğmasına zemin hazırlamıştır. Geleneksel iç mimari ile modern mimariyi bir arada kullanmak Asya kültüründe oldukça geniş yer kaplıyor.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?