Giyinme Odası Tasarımı İçin İpuçları

Şıklığınızı yarattığınız Giyinme Odalarınız da şık olsun…

Giyinme Odanızın Dekorasyonuna Işık Tutacak Öneriler

Giyinme odası veya dolabınızın düzeninin gün içinde giydiğiniz kıyafetleri etkilediğini hiç düşündünüz mü? Kıyafet ve aksesuarlarınız ne kadar görünür ve ulaşılabilir?

Giyinme odasının doğru tasarlanması hayatımıza kolaylık ve konfor katar. Doğru giyinme odası tasarımları için işlevsellik oldukça önemlidir. Aynı zamanda buranın tamamen kişisel alanınız olduğunu düşünürsek, kendi zevkinize göre dekore ettiğiniz, sizi yansıtacak bir alan yaratmanız; içinde kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Giyinme odası dekorasyonu konusunda öncelikle ilham alacağınız giyinme odası fikirleri için araştırma yapmanızı öneririz.

online iç mimarlık nasıl çalışır

   

vr 360 ile iç mimarlık

İşlevsel bir giyinme odasına sahip olmak kıyafetleri daha doğru seçmenize yardımcı olurken atmosfer olarak bizi memnun eden bir giyinme odasına sahip olmak ise bu seçim sürecini daha keyifli bir hale getirir. Dolayısıyla işlevsellik ve atmosfer giyinme odası dekorasyonunda anahtar kelimelerimiz olabilir.

Giyinme odası dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Giyinme odanızın tasarımı kullanım tercihinize göre olmalı, kişisel alışkanlıklarınızı ve rahatınızı göz önünde bulundurarak dekorasyona başlamalısınız. Örneğin askı alanı, çekmece ve açık raf sayılarını; kıyafet ve aksesuarların konumlandırılmasını rahatça ulaşabileceğiniz biçimde planlamalısınız.

Giyinme odasında işlevsel bir alan yaratabilmek için ergonomi düşünülerek raf yükseklikleri ulaşabileceğiniz seviyeye göre ayarlanmalıdır. Ayrıca raflara koyacağınız ürünleri düşünerek bunların boyutlarına göre raf yükseklik ve derinliklerini ayarlamalısınız. Bunları değerlendirerek konumlandırmak size rahat bir kullanım alanı sağlayacaktır.

Çok fazla ulaşılamayan yukarı bölümleri depo olarak değerlendirebilir veya çekmeli raylı askı sistemi ile ulaşılabilir hale getirebilirsiniz. Yine kullanımı çok rahat olmayan en alt kısımları depo olarak değerlendirebilir veya askı olarak kullanıp rahatça ulaşılır bir seviyede tutabilirsiniz.

Giyinme odanızın atmosferi sizi yansıtsın…

Hangi tarzda bir giyinme odası sizi daha mutlu ederdi? Modern, klasik, şık, sade… Sizin zevkiniz giyinme odanızın kimliğini belirler. Sevdiğiniz bir tarzı seçin ve buna uygun bir atmosfer yaratın. Odanın tasarım bütünlüğü olması, karmaşadan uzak olması, giyim tarzınıza odaklanmanız açısından size olumlu olarak yansıyacaktır.

   

Açık renkler ile odanın ferah olmasını sağlayabilir, koyu renkler ile derinlik katabilirsiniz. Farklı renk kombinasyonları ile giyinme odanızın özgün olmasını sağlayabilirsiniz.

   

Giyinme Odasında Aydınlatma

Giyinme odası aydınlatma konusunun önem kazandığı mekanlardandır. Burası bir kıyafet odası olduğundan kıyafetlerin net görüleceği bir aydınlatma sağlanmalıdır. Her yerin yeterince aydınlık olduğundan ve karanlık bir köşe kalmadığından emin olun. Özellikle raf içine koyacağınız aydınlatma ürünleri ile görmekte zorlandığınız karanlıkta kalan raf içlerini aydınlatmak, işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Odanın genelinde led kullanarak oranlı bir aydınlatma sağlayabilirsiniz. Ayrıca sarkıt aydınlatmalar ve lambaderler ile giyinme odanızda şık bir ortam yaratabilirsiniz.

    

    

Giyinme odanızın vazgeçilmezi olan aynalar…

Kıyafet odası tasarımı yapıyorsanız kıyafetlerinizi üzerinizde göreceğiniz bir boy aynası, odanın doğal olarak vazgeçilmezi olacaktır. Kendinizi rahatça görebileceğiniz mümkünse geniş bir alanda ayna kullanın. Aynanın doğru açıdan ve yeteri kadar ışık aldığından emin olun. Bunun dışında doğru yerlerde ayna kullanarak odanızın daha geniş hissettirmesini sağlayabilir, ayna kullanımını arttırarak yansıma oranını arttırabilirsiniz.

        

Peki Giyinme Odası yapacak kadar büyük bir evimiz yoksa?

Giyinme odası için mutlaka ayrı bir oda ayırmamız gerekmez. Küçük alanlarda da elbette ki doğru dekorasyon fikirleri ile akıllıca çözümler üretebiliriz. Soyunma odası tasarım fikirlerinden ilham alarak evinizin bir köşesinde ayrı bir oda olmadan da akıllıca çözümler üretebilirsiniz.

Evinizin duvarlarındaki girintileri dolap veya askılık olarak değerlendirmek size yer kazancı sağlayarak kullanışlı köşeler yaratmanıza olanak sunar. Bu girintilere yaptıracağınız dolap kapakları ve içine yaptıracağınız askılık ya da içine koyacağınız şifonyer vs. ile kendi dolabınızı yapabilirsiniz.

Açık askı ve raf sistemleri ile daha az yer kaplayan üniteleri yatak odanızın bir köşesinde konumlandırarak dolap koyamayacağınız kadar küçük yatak odalarında daha ferah bir giyinme alanı yaratabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?