Küçük yatak odaları nasıl daha büyük ve ferah gösterilebilir…

Ebeveyn odanızı büyük ve ferah göstermek için ipuçları

Yatak odası güne ilk başladığımız mekandır. Hem estetik görünmesi hem de kullanışlı olması önemlidir. İçerisinde giyinme bölümü, oturma köşesi hatta güzel bir de şömine bulunan bir yatak odası çoğumuz için tatlı ve şımartıcı bir mekan olur. Ama maalesef hepimizin böyle bir lüksü olamıyor. Özellikle kalabalık şehirlerdeki apartman dairelerinde büyük yatak odası kavramı gerçekten bir hayal olmuş durumda. İşte biz de bu yazımızda küçük yatak odasını aynı zamanda estetik düzenlemeler ve akıllı çözümler kullanıp daha işlevsel hale getirilebilmenin ve aynı zamanda geniş algısı yaratabilmenin bir kaç ipucunu paylaşacağız. Gelin küçük yatak odası dekorasyonu yaparken dikkat etmemiz gereken yatak odası dekorasyon fikirlerine birlikte bakalım…

Akıllı renk kombinasyonları kullanmak

Küçük yatak odalarında sıcak renklerle hafif koyuca boyanmış duvarlar açık yer seçimleri ile birleşirse  her zaman işe yarar. Arttırılmış kontrast bu tip odalarda harikalar yaratabilir. Duvarlar koyuca olup mümkünse zemin kaplaması açık bir ahşap hatta beyaza yakın bir renkte bir seçim olmalıdır. Bu ortamda kullanılan yatak örtüsü, yatak başı gibi tekstil içeren unsurlar da açık renk hatta beyaza yakın renklerde olursa sonuç harikalar yaratacaktır. Yatak odası dekorasyonu yaparken bunları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Burada dikkat edilmesi gereken şey şudur. Kontrast iki renk kombine edilmeli, belki bir üçüncü baskın renk daha girebilir ama fazla renk ortama sokulmamalıdır. Aksi takdirde kontrastlık kaybolup kargaşa hakim olacaktır. Bu da odayı kalabalık gösterecek darlık hissi artacaktır.

vr 360 ile iç mimarlık

Eğer kontrast istenilmiyorsa ton sür ton tarzı benimsenip soft renklerde kalmalı fazla canlı renklerden kaçınılmalıdır. Özellikle yatak tekstilinin aynı tonlarda kalması geniş mekan algısı açısından önemlidir.

Yatak başı ve yatak yerleşimi

Yatak odalarında odanın karakterini belirleyen yatak başı dekorasyonudur. Yatak başı derinlik kazandırılması gereken bir unsurdur. Özellikle kapının karşısına doğru konumlanmış ise bu duvarın daha kontrast bir renge boyanması eğer oda ışığınızdan dolayı koyulmaktan çekiniyorsanız bu derinlik ifadesini bir kaç uyumlu çerçeve asarak kazandırabilirsiniz. Amaç konsantrasyonu odaya girince en uzağa taşımak. Bu her zaman işe yarar. Farklı yatak başı dekorasyon fikirleri ile bir odada bambaşka tasarımlar yaratabilirsiniz. Ahşap yatak odası dekorasyonu, tekstil ağırlıklı tasarımlar, lake boyalı dekoratif unsurlar gibi stilinize uygun malzemeleri keşfedin ve dekorasyona başlayın.

      

Ayrıca yatak başı uzatılmış olan modeller hatta içerisine komodin entegre edilmiş yatak başları odanın ortasında yatayına bir çizgi oluşturacağı için genişlik hissini arttıracaktır. Bu tip modeller bir çok mobilya mağazasında artık bulunabiliyor. Ama kendin yap özelliği bulunan bu tip aktivitelerde kendinizi başarılı bulan bir kişilikseniz keyif alarak böyle bir yatak başı tasarlayabilirsiniz. Döşeme kaplamalı tekstil bir yatak başı da olabilir veya tamamen ahşaptan da yapılabilir tercih size kalmış ancak komodinleri buraya monte edebilmek hem odada size yer kazandıracak hem de yataylık hissiyatını arttıracaktır.

Yatak seçiminde de küçük odalar için mümkün olduğunca alçak yataklar tercih edilmelidir. Yatak yükseldikçe odada darlık hissi artacaktır.

İnce iskeletli hafif görünümlü mobilyalar

İnce iskeletli mobilyalar şüphesizki daha az yer kaplar ve hantal görünmezler. Bu nedenle eğer yatak başına entegre bir komodin kurgulayamıyorsanız hantal ve dolu dolu bir masif ahşap komodinden çok ince iskeletli yalın bir ürün seçmelisiniz. Bu hafif görünümlü ürünleri aydınlatma konusunda da tercih etmelisiniz. Çok karmaşık dolu dolu avizeler küçük bir odada insanın üzerine üzerine gelecekken daha yalın çizgilere sahip ince aksamlı ürünler hafif görünümleri ile mekanınızın daha geniş görünmesine yardımcı olacaktır.

Akıllı çözülmüş köşeler oluşturmak

Küçük odaların olmazsa olmazı akıllı fonksiyonel çözümleri kullanmak. İç duvar birleşimleri bu işler için biçilmiş kaftandır. Piyasada da bu köşeler için üretilmiş bir çok ürün bulunmaktadır. Bu ürünlerde de yalın ve sade olanlarını tercih etmeniz daha doğru olacaktır. Minik kitaplıklar veya küçük bakım köşeleri oluştururken rafları itina ile seçilmiş sepetler ve kitap dizilimleri buranın dağınık görülmesine engel olacaktır.

                     

Perdelerin boyutlandırılması ve yerleşimi

Perdeleri mümkün oldukça pencere doğramalarının sağ ve sol bitiminden daha geniş kurgulamakta ve üst noktada da doğrama kodundan daha yukarıdan başlatmakta fayda var. Bu geniş bir pencere yüksek bir tavan hissiyatı sağlayacaktır ki küçük mekanları büyük göstermekte inanılmaz etkendir. Perdelerde çok canlı ve koyu renklere gidilmemesi ağır (kadife tafta gibi) kumaşlar yerine hafif uçuş uçuş duracak tekstillere gidilmelidir.

Ayna kullanımı

Yatak odalarında sıkça tercih edilen unsurlardan biri de aynalardır. Ancak ne var ki ayna seçimi ve yerleştirimi mekan boyutlandırmada en önemli etkenlerden biridir. Karanlık, füme bronz renkli veya eskitme dokulu aynalardan kesinlikle kaçınılmalıdır. Bunlar konumuza inanılmaz ters düşen unsurlardır. Varsa odanızdan bir an evvel çıkarmanız bile faydalı olacaktır.

Gelelim aynaların yerleştirilmesine… Duvarda asılı duran veya dayalı  bir boy aynasının yere değil hafif tavana dönük durması mekanı geniş algılatma hilelerindendir.

              Ayrıca aynanın karşısında duran cephe de çok önemlidir. Örneğin pencereye karşılık gelen bir ayna kaplı giysi dolabı veya duvar aynası odayı geniş ve havadar gösterecekken boş bir duvara bakan hatta karışık objelerin bulunduğu bir görüntüyü yansıtan ayna ise odanızı olduğundan daha kalabalık daha dağınık gösterip darlık izlenimini kuvvetlendirecektir. Ayna karşısında bulunan duvarınız varsa buraya hoş bir resim asabilir aynanıza derinlik kazandırabilirsiniz. Ayrıca dağınık duran bir köşenizi aynanızda da yansımasını görüyorsanız bilin ki toplandığınız da iki kat düzenli bir odaya sahip olacaksınız..

Evet ister fiziksel ister optik bu küçük ama faydalı dekorasyon ipuçları size mutlaka yardımcı olacaktır. Yine de yatak odanızın dekorasyonu bir uzmanın elinden çıksın istiyorsanız uygun fiyatla online iç mimari hizmet veren 20 yıllık birikimi ile Evimi Tasarla ekibi size yardımcı olacaktır. Ulaşılabilir lüks diye sınıflanan bu hizmetten http://www.evimitasarla.net linkini tıklayıp üye olabilir ve siparişinizi verebilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?