Halı Seçimine Işık Tutacak İpuçları

Halı seçimi konusunda dikkat edilmesi gerekenler...

Günümüzde halı kullanımının azaldığına tanık olsak da halılar hala mekanlarımız için çok güçlü dekoratif unsur olma özelliğini koruyor. Halı kullanımının mekanda yarattığı sıcaklık ve samimiyet hissini onun kadar iyi verebilecek pek fazla öğe yok. Halı kullanımı ile karanlık bir ortamı daha ferah hale getirebilir, mekandaki genel mimari stile aykırı kullanılarak eklektik bir hava yaratabilir ya da küçük ebatta halılar kullanarak ufak dokunuşlarla dekorasyonunuzun tamamlayıcı öğesi olarak kullanabilirsiniz. Gelin halı seçerken yararlanabileceğimiz bazı ipuçlarına birlikte bakalım.

Kişiliğinizi Yansıtın

Yaşadığınız mekanlarda kullandığınız dekoratif öğeler sizin kişiliğinizi yansıtır. Halı da bunu yapabileceğiniz öğelerden biridir. Renkli ve enerjik bir kişiliğiniz mi var; korkmayın, yapıştırın açık renkli ve geometrik desenli bir halıyı salonunuzun ortasına 🙂 Ağırbaşlı ve ciddi bir insan mısınız; gri ve kahverengi tonları ya da İran halıları tam size göre…

online iç mimarlık nasıl çalışır

Mekanınızın Havasını Değiştirin

Odanız çok renkli ve karmaşık ise sakinleştirici etki yaratmak için daha düz ve naturel tonlarda halıları kullanabilir, mekanı aydınlık ve ferah hissettirmek için açık renkleri kullanabilirsiniz. Mekanınız çok sade ise ve biraz hareket istiyorsanız canlı renk tonlarında bir halıyı mekanınızın baş aktörü haline getirebilirsiniz.

Mekanları Ayrıştırabilmek İçin Halı Kullanın
vr 360 ile iç mimarlık

Salonunuzda oturma alanı ve yemek alanını tanımlamak ve ayrıştırmak için iki farklı halı kullanabilirsiniz.

Malzeme Seçimine Dikkat Edin

Halıyı hangi mekanda kullanacaksınız? Halınızın üstünde sürekli yürünecek mi yoksa daha az kullanılacak bir mekanda mı kullanacaksınız? Bu sorularınızın cevabı halı seçimi için size önemli ipuçları verecektir. Mutfakta kullanacağınız bir halının kolay yıkanabilmesi daha makbul iken sürekli kullanılan mekanlarda doğal boyalar ile boyanmış halıların renkleri çabuk atacağından çok kullanışlı olmayacaktır. 

Farklı Geometrilere Şans Verin

Halınız illa ki dikdörtgen olmak zorunda değil. Oval formlarda ya da daha absürd formlarda halılar da kullanabilirsiniz.

Halınızı Duvarda Kullanın

Elinizde antika ya da dekoratif bir halı mı var? Duvara asarak bu halıyı göz önüne çıkarabilirsiniz.

Halılarınızı Üst Üste Deneyebilirsiniz

 

Halınızın üstüne daha küçük bir halı ya da post koyarak katmanlı halı trendine siz de ayak uydurabilirsiniz. Post alırken dikkat etmeniz gereken şey: Gerçek hayvan postu kullanmayın, imitasyon postlar tercih edin, hayvanların öldürülmesine destek olmayın.

Bunlar dışında aşağıdaki görsellerimizi inceleyerek de halı seçimi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
Ayrıca EvimiTasarla.net sitemizde bulunan Ücretsiz Tavsiye Al butonuna tıklayarak merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını alabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?