Bebek ve Çocuk Odası Dekorasyon Önerileri

Ev dekorasyonu yaparken artık bebeğinizin kendi odasına geçecek kadar büyüdüğünü düşünüyor ve bir oda dekore etmeye karar verdiyseniz size çok faydalı öneriler hazırladık. Önerilerimizi dikkate alarak dekorasyonunuzu zenginleştirebilir daha ideal bir dekor oluşturabilirsiniz. Bebeğinizin sadece görsel anlamda iyi olan bir dekorda değil sağlıklı ve işlevsel bir alanda vakit geçirmesini, uyumasını istiyorsanız eğer yazımızı okumaya devam edin. İşte size bebek odası dekorasyon önerileri:

Odada yumuşak renkler tercih edin

online iç mimarlık nasıl çalışır

Bebeklerin hassas bünyede ve henüz gelişim evresinde olması sebebiyle iç mimarlar dekorasyonda sade ve huzurlu renklere yönelmeyi öneriyor. Duvar, perde, yatak örtüleri, mobilya ve halı gibi odaya renk veren unsurların uyumlu fakat yorucu olmayan renkler olması bebeğinizin gelişimini destekler.

Bebeğinize oyun alanı bırakın

Çocuk odası tasarımı yaparken belki birçok eşya beğendiniz ama bebeğinizin odasının ölçülerini göz önünde bulunduruyor musunuz? Yatak, gardırop, koltuk, oyuncak kutusu gibi temel eşyaları yerleştirdikten sonra bebeğinizin zeminde oynayabileceği bir alan kalıyor mu? Bebek yatak odası dekorasyonu yaparken bebeğinize oyunlar oynayacağı, emekleyip kaslarını çalıştıracağı bir alan oluşturmanızı öneririz.

vr 360 ile iç mimarlık

Boyama tahtası kullanın

Keşfetme çağındaki bebekler ve çocuklar için boya kalemleriyle bir yerleri çizmek, boyamak çok eğlencelidir. Kalemlerle haşır neşir olmak çocuğun motor becerilerini ve zihinsel gelişimini desteklediğinden bu konuda bir yerler kirleniyor diye yasaklar koymak yerine duvarınızın bir köşesini boya alanı yapabilirsiniz. Duvara monte edebileceğiniz rulo resim panolarıyla çocuklarınıza resim etkinliği köşesi oluşturabilirsiniz. Çok seveceklerine eminiz.

Oda dekorasyonunu bir tema ile düzenleyin

Bebeğinizin ilgi alanına yönelik bir oda tasarımı yapabilirsiniz. Örneğin bebeğiniz masalları çok seviyorsa odayı en sevdiği masala hatta birkaç masala göre uyarlayabilirsiniz. Çocuk odaları için birbirinden güzel duvar tasarımları bulunuyor. Masal, uzay, seyahat, çizgi karakter ve çok daha fazlasını oluşturabilirsiniz.

Duvarları boş bırakmayın

Çocuk odası hazırlarken renkler, eşyalar haricinde yaratıcılığın sınırlarını zorlayacağınız bir diğer alan duvardır. Çocuğunuzun odasındaki duvarları fotoğraflar, resimler, eğitici görseller ile zenginleştirebilir ya da tırmanma duvarı gibi fiziksel aktivitelerini destekleyecek dekorasyon fikirlerinden yararlanabilirsiniz.

Güvenli

Çocuk odası dekorasyonu yaparken dikkat edilecek unsurlar şöyledir;

  • Öncelikle tüm eşyaların sabit olmasına özen gösterin. Ev kazaları incelendiğinde çocukların eşyaları bir araç, basamak olarak görüp oyun oynarken mobilyaların altında kaldığı sıklıkla gözlenmiştir.
  • Elektrik prizleri kesinlikle güvenlik kilidiyle kapatılmalıdır.
  • Cam kenarlarına koltuk, yatak, sandalye kısacası çocuğun üzerine çıkıp dışarı sarkabileceği bir şey konulmamalı, odada çocuğun taşıyabileceği hafiflikte tabureler bulundurulmamalıdır.
  • Bebek bakımında kullanılan tıbbi malzemeler ya da kozmetik ürünler eğer çocuk odasında bulunduruluyorsa çocukların erişemeyeceği noktaya konulmalıdır.
  • Seçilecek mobilyaların köşelerine dikkat edilmelidir; sivri uçlu mobilya yerine daha yuvarlak ve zararsız köşeli mobilyalar tercih edilmelidir.

Çocukların dünyası yetişkinlerinkinden çok daha renkli, hareketli ve merak edilesi olduğundan çocuk odaları yanlış dekorasyon uygulamaları ile tehlikeli bir yere dönüşebiliyor. İç mimarlar, çocuk odası tasarımı yaparken güvenlik, konfor ve ihtiyaç ekseninde hareket ediyor.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?