Yeni ev alırken nelere dikkat etmeli? Ev tercihlerindeki yeni trendler…

İster büyük ve kalabalık bir aile, ister iki kişilik bir çift, ister tek kişiden oluşan bir yaşam şekli olsun, eviniz mahrem alanınız, huzur bulduğunuz kalenizdir…

Yeni ev alırken nelere dikkat edildiği, insanların yaşam şartlarının değişmesi, yaşanan iş stresi, ekonomik ve siyasi belirsizlikler, hızlı yaşamayı gerektiren koşullardan ve benzer sosyolojik değişikliklerden etkilemektedir. 2020’lerin konutları planlanırken yaşam koşullarındaki değişikliğe paralel değişen isteklere cevap verecek daha ferah, daha özgür mimari projeler üretilmektedir.

Sıkça adı geçen Y-Z Kuşağı artık ev tercihlerini yönlendiren kuşak durumundadır. Bu kuşak opsiyonel mimari ile tasarlanan projeleri, fonksiyonel yerleşim şemalı, ferah alanları tercih ediyor. Ev ve işin bir arada olduğu home-office kavramı, yurt genelinde sayısı 10 milyona yaklaşan üniversite öğrencilerinin evleri, yaşam alanı kavramlarına yeni ihtiyaçları da beraberinde getirmiştir. Tüm bu değişiklikler aile hayatı şeklini  de etkilemektedir.

online iç mimarlık nasıl çalışır

yeni ev alırken dikkat edilmesi gerekenler

Ev değiştirmek, yaşam tarzımızı değiştirmek anlamına gelir bu nedenle seçim süreci dikkatli olunması gereken bir süreçtir. Ev seçerken aile yapımıza, yaşam şeklimize uygun şartları sağlayan kriterleri değerlendirip, kendimiz veya ailemiz için en uygun olanda karar vermemiz sonrasında daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürmemizi sağlayacaktır. Bu önemli kararı verirken aşağıdaki soruların cevabını vermek gerekir;

Fiziki şartlar ve Mimari;

vr 360 ile iç mimarlık

Yaşayacak kişi sayısına göre uygun oda sayısı var mı?

Müteahhitten alınacak evlerde açıklanan brüt ve net m2 farklarına dikkat edilmeli. Bu konuda tüketiciyi koruyucu şartnameler çıkmış olsa da konut satış kataloglarında yanıltıcı bilgiler yer alabilmektedir.

örnek bir yerleşim krokisi
örnek bir yerleşim krokisi

Oda büyüklükleri ihtiyaçlarınızı karşılıyor mu?

Mimari Yerleşim Planı varsa  iyice incelenerek, ya da evdeki mekanlar ölçümleriyle krokiler hazırlanarak  mevcut mobilyalarınızın yerleşim şemaları çalışılmalı. Yeni mobilya alınacak olsa da bu ölçme çalışmasının yapılması dekorasyon aşamasında işi kolaylaştıracaktır. Evin kurgusununun sizin yaşam senaryonuza uygun olduğundan emin olunmalı

Odaların yönü uygun mu? Yeterince ışık alıyor mu?

Eve gidildiğinde bir pusula yardımıyla yön tayini yapılabilir. Unutmayın bol doğal ışık alan bir evde ışık kontrol edilebilir ancak yetersiz ışık alan bir ev için yapılacak bir şey yoktur.

Binanın ısıtma sistemi iyi çalışıyor mu? 

Isıtma sisteminin merkezi mi yoksa münferit mi olduğu sorgulanmalı, bunlar arasında tercih yapılmalı. Çoğu çalışan çift münferit ısıtma sistemini tercih ederek gündüz evlerinde kimse yokken ısıtma gideri yapmak istememektedir. Eğer çocuklu bir aile iseniz merkezi ısıtma sistemi sizin için daha uygun bir çözüm olabilir.

Isı ve su yalıtımı düzgün yapılmış mı?

Bina dış cephesindeki ısı yalıtımı uygulama detayı sorulmalı, pencere doğramalarının ısı yalıtım değeri hakkında bilgi alınmalı. Eğer alacağınız ev çatı katında ise çatının su yalıtımı, zemin katta ise zeminde yapılan su yalıtımı önem kazanacaktır. Banyo , Wc gibi ıslak hacimlerdeki su yalıtımı konusunu araştırarak öğrenmeniz çok zor, bu nedenle güvenebileceğiniz bir müteahhit firmadan ev almak en garanti seçenektir.

yeni ev alırken evini gezen çiftler

Rutubet problemi var mı?

İkinci el bir ev alıyorsanız ve ev henüz yeni boyanmışsa, rutubet olup olmadığını anlamak için hassasiyetle çevresel ipuçlarına bakılmalı, aldatmaya yönelik makyajlara karşı uyanık olunmalı. Eğer ev yeni boyanmamış ama kuytudaki oda yeni boyanmışsa, bu durumdan şüphe duymakta hiç de haksız olmazsınız.

Binanın giriş çıkışı uygun mu? 

Bina girişinde basamak varsa çocuk arabası ya da alışveriş çantalarıyla giriş çıkışta zorluk yaşanıp yaşanmayacağı etüd edilmeli, otoparktan bina giriş mesafeleri gözlemlenmeli

Ulaşım ve güvenlik;

Toplu taşıma ile ulaşım imkanı var mı?

ev alırken ulaşımın önemi
Çeşitli toplu taşıma seçenekleri olması evin değerini arttırır

Özel araç sahibi olunsa da bazen toplu taşımaya ihtiyaç olabileceğini, ya da gelecek misafirlerin buna ihtiyaç duyabileceği unutulmamalı. Toplu ulaşım imkanı kolay olan bir ev yatırım olarak da geri dönüşü kolay bir değerdir.

Binanın otopark alanı yeterli mi?

Ailenin araba sayısı kadar tanımlanmış otopark olup olmadığına, gelecek misafirlerin arabasını nereye parkedeceğine dikkat edilmeli

İş yerine ve okula uzaklığı nasıl?

Eğer çocuklu bir aile ise bugün ve ilerdeki okulun yerini düşünmek gerekli… İş yerine gidiş gelişlerde harcanacak zamanın değeri, bazen parayla ölçülemeyecek kadar fazladır, bu unutulmamalı…

Sosyal ve kültürel mekanlara göre konumu iyi mi?

yeni ev alırken dikkat edilmesi gereken ekonomik verilerİçinde bulunmak istenen ya da çocuğun büyütülmek isteneceği sosyal ortamları bu ev sağlayacak mı diye düşünmekte fayda var, sonradan bu konu can sıkıcı olabilir.

Etrafında market ve alışveriş merkezi var mı?

Hareketli ve hızlı yaşam şartlarımızda alışveriş için fazla zaman harcamak istenmemektedir, bu nedenle çarşı, market mekanlarının yakınlarda olması eşsizdir

Güvenlik açısında durumu nasıldır?

Bina bir site içinde yer alıyorsa, aktif bir güvenlik ekibinin olmasırahatlatıcı olacaktır. Bina site içinde yer almıyorsa, hırsız ve yangın alarmının olup olmadığının ya da sonradan uygulama imkanlarının incelenmesi iyi olacaktır.

Ekonomik veriler;

Evin fiyatı sizin bütçenizle karşılanabilecek mi?

yeni ev alırken dikkat edilmesi gereken ekonomik durumlarHayal edilen eve sahip olmak hedeflenmeli, ancak ulaşılamıyorsa da bütçe zorlanmamalı. Hayale ve bütçeye en uygun olanı seçmek için çok değişik alternatifler araştırılmalı.

Bütçe oluşturmak için ne çeşit formüller türetilebilir?

Müteahhit taksitli ödeme şartları sunuyorsa ve bu plan bütçeye uyuyorsa harika, ama uymuyorsa aileden ya da yakınlardan destek alma imkanlarını düşünmek lazım.

Ev kredi açısından uygun mu?

Bankalarla yapılmış özel kredi anlaşması olup olmadığına göre, ya da her bankanın ayrı ayrı sunduğu kredi imkanlarına göre aylık bütçeler içersinde ödeme planı yapılabilir.

Binadaki ya da sitedeki sabit aylık giderler fazla mıdır?

Ev alırken genellikle gözardı edilen bir konu olmakla birlikte, o evde yaşamak için gereken aylık sabit giderler bazen hesap edilenden çok fazla çıkarak kötü süprizlere neden olabilmektedir.

yeni ev alırken dikkat edilmesi gereken noktalardan birkaçı

Bir evin tüm bu kriterler açısından en yüksek değerleri içermesi mucizevi bir durum olacaktır maalesef, ancak herkes kendi önceliklerine göre bir kriterler listesi oluşturup, bu listeyi tüm aile bireyleriyle ya da ev partnerleriyle birlikte oylayarak puanlarsa, son derece objektif bir sonuca ulaşılacaktır.

İster büyük ve kalabalık bir aile, ister iki kişilik bir çift, ister tek kişiden oluşan bir yaşam şekli olsun, eviniz mahrem alanınız, huzur bulduğunuz kalenizdir…Evinizi aldıktan sonra huzurla ve keyifle yaşam sürmeniz için dekorasyon fikirlerine de ihtiyaç duyarsanız bizler burada olacağız

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?