Kendi Parkeni Kendin Boya – Parke Nasıl Boyanır?

Tamamen sana özel bir parke istiyorsan, standartlardan sıkıldıysan, kendi zevkine göre bir parke boyama yapman ve istediğin rengi yaratman mümkün..

Sıradışı ve özgün bir ev dekorasyonuna sahip olmayı hemen hepimiz isteriz ama bunun için emek sarfedip ortaya ürün çıkartanlarımız çok da fazla değildir…

Biraz hayal gücü ve el becerisiyle evimizde aklımıza gelecek her şeyde farklı ve kişisel dokunuşlar yapabiliriz. Çoğumuzun kafasında masif parke sistire ve cila işi ancak ustası tarafından yapılabilecek zor bir inşaat işidir, bunun aslında böyle olmak zorunda olmadığını bugün size anlatacağız.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Eğer renk karışımları konusunda gözünüze ve zevkinize güveniyorsanız, el becerileri gerektiren işlerde fena değilseniz, en önemlisi sabırlı iseniz şimdi hazır olun, parke boyamanın hiç de sanıldığı kadar zor olmadığını anlatacağız.

İşe başlarken uzman yardımı

Masif parkenizin mevcut cilasının kazınması için zımpara yapılması konusunda işi mutlaka profesyonellere bırakmanızı öneririz, çünkü parke ekiplerinin kullandıkları sistire makinaları zeminin her tarafını aynı kalibrasyonda mükemmel bir şekilde zımparalayacaktır. Bu aşamadan sonra ustayı artık uğurlayabilirsiniz.

klasik parke

Artık ham haliyle kalmış parkenizle başbaşasınız

Operasyona başlarken öncelikle kendinize örnek çalışma yapacağınız bir köşe seçmenizi öneririz; dolap veya yatak altında kalan alanlar denemeler yapmanız için uygundur. Burada bir sorunla karşılaşsanız da telafisi daha kolay olacak, zaten kötü izler kalsa da iş bittiğinde görünmeyecektir.

vr 360 ile iç mimarlık

Bu çalışma için İhtiyacınız olan malzemeler şunlar:

Kahverengi toz tahta boyası, Su bazlı beyaz boya, Vazelin, Fırça, Rulo, Düz uçlu mala, su bazlı vernik

Hadi başlayalım

Öncelikle kahverengi toz boyayı bir kapta su ile karıştırarak inceltmeniz gerekiyor. Zemine yer yer (örneğin 30 cm ara ile) kalın bantlar halinde düzensiz bir şekilde parça parça sürüyoruz. Bunu yaparken bir bez ya da fırça kullanabilirsiniz.

Bu boyanın kuruması tahminen 1 saat kadar sürecektir, sabırla bu sürenin geçmesini beklemekte fayda var.

parke üzerinde yürüme

Boyanız artık üzerinde yürüyecek kadar kuruduğunda ikinci aşamaya geçebilirsiniz;

Bu aşamada çalışmayı yaptığınız işi kontrollü yapabilmeniz adına küçük alanlarda çalışmanızı öneriyoruz. Yaklaşık 40×50 cm² alanlarda sırayla çalışmak daha kolay olacaktır. Öncelikle ince bir fırça yardımıyla parça parça vazelin uygulaması yapacaksınız, bu işlem daha sonra sürülecek boyanın alttaki yüzeye yapışmamasını ve sonradan dökülmesini sağlayacak. Bunun üzerine su bazlı beyaz boyayı boya fırçası ile düzgünce sürmeniz gerekiyor.

Bu işlemi odanın belli bir kısmına kadar yaparak geldiğinizde artık başlangıç noktasına dönerek düz uçlu mala yardımıyla sıyırma yapmalısınız, böylece altında vazelin olan kısımlardaki beyaz boyalar dökülecektir.

kuru fırça ile drybrush

Şimdi işin en kritik dokunuşu geliyor;

Temiz ve sert tüylü bir kuru fırça yardımıyla kurumaya yüz tutmuş boyayı yaymanızı istiyoruz. Buna drybrush da denmektedir ve beyaz boyanın alttaki kahverengi boyayı ne kadar göstermesini istediğinize göre işlemi yoğunlaştırabilirsiniz. Bu aşamada sizin göz zevkiniz, istediğiniz yoğunluk ve bunu çalışmaya aktarabilme beceriniz parkenizin son halinin ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Arzu ederseniz sadece beyaz değil gri ya da sarı su bazlı boyaları da işin içine katarak daha çok renkli görüntüler elde edebilmeniz mümkün. Tamamen sizin beğeninize kalmış.

Bu çalışmayı sırayla tüm bölümlerde yaparak tüm odada aynı görüntüyü yapmaya çalışmanız lazım. Parkenin süpürgeliklerini de boyamayı unutmayın tabi… İşiniz bittiğinde elinizi yıkayıp kendinize güzel bir kahve yaparak ayaklarınız uzatın, keyfinize bakın…

Cila aşamasına geçmek için kat kat yapılmış olan bu işlemin tam olarak kurumasını beklemelisiniz. Bir sonraki günü beklemeniz en doğru yol olacaktır.

Tamamen kurumuş olan boyamanın üzerine su bazlı vernik uygulamasını yapmadan önce yüzeyde hafif bir zımpara yaparak çapaklardan kurlmanızı ve sonrasında yüzeyi tüm tozlardan arındırmanızı öneririz. Vernik uygulamasını bir rulo ya da size daha kolay geliyorsa fırça yardımıyla yapabilirsiniz. Bu esnada pencereleri kapalı tutmanız verniğin kendi doğal süresinde kurumasını ve sonucun daha başarılı olmasını sağlayacaktır. Tek kat uygulamasını yetersiz görürseniz birinci kat uygulama tamamen kuruduktan sonra ikinci kat uygulama yapmanızı öneririz.

İşte tüm arkadaşlarınızın beğenip gıpta edeceği, sizin de zevkle ve gururla yaşayacağınız yeni mekanınız hazır…

kahverengi parke boyama

Bu ve bunun gibi önerileri almak için online içmimarlık ve ev tasarımı hizmeti veren  www.evimitasarla.net sitesine mesaj atarak bilgi talep edebilir, sitedeki Stil Galerisi‘ni inceleyerek mekan tasarımları ile ilgili fikir sahibi olabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?