Nasıl bir perde olmalı? Dekorasyonda perde tasarımı…

Evimizde perde seçimi yaparken nelere dikkat etmeliyiz? Nasıl bir perde tasarımı yapılmalı? Konu perde tasarımı olunca işlevsellik çoğaldıkça estetik azalır. Denge kurmak çok önem kazanır.

Perde tasarımı yaparken işlevsellik mi, estetik mi önemli?

Her iki konuda çok önemlidir. Ancak işlevsellik arttıkça estetik azalır. Bu yüzden denge ön plana çıkar. Perdenin dekorasyon ile uyumu, ihtiyaca yönelik kullanımı, örtücülüğü, temizlik kolaylığı göz önünde bulundurularak doğru bir perde tasarımı yapılmalıdır. Mekanın özellikleri göz ardı edilmemelidir. Dar pencereler için perde modelleri ile çok geniş pencereler için olan perde modelleri farklılık gösterir.

Dekorasyon aşamasında perde genellikle son aşamalarda yer alsa da mümkünse daha önceden tasarımı kaba hatları ile de olsa düşünülmeli ve tadilat varsa tavanda, duvarda önceden hazırlığı yapılmalıdır.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Gerçi perde işini sona bırakmak kumaş ve model seçimini kolaylaştırıcı etkendir. Dekorasyonun bütününü gördükten sonra klasik veya modern bir tasarım mı yada ne tür kumaş seçmemiz gerektiği konusunda karar vermek daha kolaylaşır. Perde tasarlamakta zorlananlara ipucumuz olsun…

yatak odasında yeşil tonlu perde kullanım

.          yeşil tonlarında dekoratif perde kullanımısalon oturma grubunda krem renkki perde kullanımı

vr 360 ile iç mimarlık

     haki tonlarında perde kullanımı                       füme tonlarında salon grubu için perde kullanımı

Perde çeşitleri:

Katlamalı, tül, kumaş, konvansiyonel, rustik, japon, stor, jaluzi…

Pencere yapısı perde tasarımı ve modeli için önemli bir etkendir. Yere kadar olan camlar, fransız balkonlar, giyotin pencereler, geniş ve yüksek pencereler, açılır kanatlar balkon kapıları, perde tasarımında önemli rol oynar. Örneğin açılır kanat ile tavan arasında yeterli pay olmayan pencerelerde katlamalı perde uygulanamaz. Pencere üzeri ile tavan arasında en az 30-35 cm pay olmalıdır.

Fransız cama perde nasıl olmalı? Yere kadar olan camlarda katlama perde yerine panel (japon) veya kumaş perde tercih edilmesi daha doğrudur.

      perde ölçü ve tipine göre dekoratif tasarım önerileri                     perde ölçü ve tipine göre dekoratif tasarım önerileri

   dekoratif açıdan perde duruş şekilleri                    uzun perde kullanım önerileri

Duvar rengine göre iki türlü seçim yapabilirsiniz. Birincisi duvar renklerinde kumaş ve tül tercihleri yapılabilir. İkincisi ise zıt tonlarda kumaş ve tül kullanmanızdır. Birinci seçenekte perdeleriniz çok belirgin olmamakla birlikte evinizde derinlik ve yumuşaklık izlenimi verir. Zıt tonlar ise perdelerinizin daha belirgin olmasını sağlar. Duvar rengi dışında parke, mobilya, aydınlatma sistemleri ve halı da önemli etkendir.

         krem ve kahverengi tonlarında perde           krem ve açık kahverengi tonlarında perde

sandalye ile lacivert beyaz tonlarında perde kullanımı  yatak odasında beyaz ağırlıklı perde dekorasyonu salon oturma grubunda yavruağzı renkli perde

Oturma grubu, koltuk, kanepe, yemek odası grubu, kısacası evinizdeki tüm mobilya modelleri perde seçimine etkendir. Modern mobilyalarınız ile birlikte modern tasarımlara sahip perdeler seçerken, klasik mobilyalarınız ile klasik modellere sahip tasarımlar tercih etmelisiniz.

Modern dekore edilmiş evlerde ahşap aksesuarlardan çok metal aksesuarlara rastlama olasılığınız yüksektir. Bu yüzden metal perdeliklerle tasarlanmış modeller tercih edilebilir. Japon, panel, katlamalı ve gerdirme perde sistemleri de modern dekore edilmiş mekanlar için tercih edilebilecek tasarımlar arasındadır. Hazır perde grupları da modern perde sistemleri arasında yer alır. Bunlara en iyi örnek; jaluzi, dikey, duet, silhouette, plise ve stor perde sistemleridir. Hazır perde tasarımının getirmiş olduğu diğer bir avantaj ise fiyatlarının uygun oluşu ile birlikte kullanım rahatlığıdır. 

 hasır ip detaylı gri perde tasarımıklasik desenle dekore edilmiş perde tasarımı  klasik gül detaylarıyla dekore edilmiş perde tasarımı

Klasik dekore edilmiş alanlarda altın, prinç, bronz perde aksesuarları ile tasarlanmış perdeler tercih edebilirsiniz. Kumaş seçimi ise mobilya ve döşemelik modeline göre yapılabilir. Perde tasarımını belirleyici etkenler arasında perde aksesuarları, kumaş tercihleri ve süslemeler önemli etkendir. Klasik mekanlarda kullanılabilecek kumaşlar; parlak veya yarı mat ipek, tafta, organze ve benzeri seçeneklerdir. Halı, metal aksesuarlar, aydınlatma, mobilya modelleri, kumaş aksesuarlar da önemli etkenler arasındadır. Standartların dışında farklı bir perde görseli hayal ediyorsanız özel perde tasarımları ile dekoratif perdenizi oluşturabilirsiniz. 

Katlamalı, fon, kanat, dilim, balon, gerdirme, japon, panel ve benzeri birçok perdeye “kumaş perde” denir. Bu yüzden kumaş perde yaptırırken özellikle ne tür bir perde yaptıracağınız önemlidir.

salon grubunda bitki desenli perde kullanımı

Katlamalı perdeler ve konvansiyonel raya veya rustiklere takılan tül/kumaş perde modellerinin yanında japon perdeler de sık sık tercih edien bir perde tasarımıdır. Japon perdelerde mekanizma derinlikleri çok fazladır, alçı perdelik boşluğuna mekanizma sığmaz. Sığıyor olsa bile perde açılıp kapanırken pencere veya kapı koluna takılarak zarar görür. Japon perde geniş ve yere kadar olan pencereler için daha uygundur. Fransız balkonlar, cam galeri cepheler, ara bölme uygulamaları (örn; studio dairelerde mutfak ile salon geçişini bölmek için, iş yerlerinde oda ve toplantı salonu arasında bölme için) bunlara iyi birer örnektir. Japon perde kenara toplandığında 50-60 cm gibi bir yer kaplar. Kenarlarda yeterli yer yok ise pencerenizde görüntü kaybına neden olur. Bu perdelerin kendilerine ait özel kumaşları bulunur. Bu kumaşları kullanmanız bant kenarlarının kıvrılmasını ve dalgalanmasını önler. Kendi kumaşını değilde perdelik kumaş kullanmak istiyorsanız, bantlar duble dikilmeli ve bant kenarlarına içte kalacak şekilde yapışkanlı tela uygulanmalıdır. Bu sayede kumaş kenarları dönmeyecek ve estetik görünümlü bir perdeye sahip olacaksınız. Tül ile uygulanan japon perdeler için böyle bir uygulama şansınız bulunmamaktadır. Bunun yerine sprey kolalar ile tül bantları kolalayabilirsiniz. Japon perde ev için uygulanacak ise; örneğin salonda bütün camlarda kullanmak yerine tek bir pencerede kullanmanız, aynı kumaş ile farklı tasarlanmış perdelerinize kombinasyon sağlamanız daha estetik sonuç verir. Örn; Katlamalı perdeler ile birlikte, özellikle yere kadar olan cam pencerede japon perde kullanılabilir. Salonun tamamında japon perde kullanmak alanın iş yeri gibi görünmesine sebep olur.

Rustik perde seçimlerinde ise kartonpiyer (alçı perdelik) veya benzeri bir perdelik olan pencerelerde ahşap veya metal boru kullanacak olursanız perdelik üzerine perdelik yaptırılmış gibi görünecektir. Doğrusu alçı olanı söktürmek veya altını yine alçı bir kapak ile kapattırmaktır. Rustik perde için diğer tavsiyelerimiz ise; rustik ölçüsü pencere genişliğinde alınmalı, duvarlar boydan boya örtülmemelidir. Tavanı alçak olan mekanlarda rustik uygulamasından kaçınılmalı. Aksi taktirde mekanı basmış ve küçültmüş olursunuz. Yüksek tavanlı mekanlar rustik perde uygulaması için daha uygundur.

Mekana göre perde tasarımı ve kumaş seçimi:

Perde seçimini ve perde tasarımını tabii ki ortamın dekorasyonu ve amacı da belirler. Perde önerileri bunlar değerlendirilerek ortaya çıkarılmalıdır.

Oturma odaları:

Örneğin oturma odası, hobi odası veya oyun odası olarak kullanılan alanlarda, dinamik renk ve desenlerin hakim olduğu tül ve kumaş seçenekleri kullanılmalıdır. Bu önerimiz özellikle modern çizgilere sahip alanlar için daha da önem taşır. Bu alanlarda genellikle tv seyiretme, resim yapma, kitap okuma, oyun oynama ve benzeri aktivasyonlar gerçekleştirildiği için hobilerinizden zevk alabilmelisiniz. Bu zevki doya doya yaşayabilmeniz için mobilyada olduğu kadar doğru perde tasarımı ve renk seçimi de önem taşır. Perdenin kullanım pratikliği, ihtiyaçlarınıza cevap verebilmesi, dikkat edilmesi gereken detaylar arasındadır. Tv seyrederken veya kitap okurken ışık yansımalarını engelleyebilmek için gölgeleyici türü güneşlik perde kullanılabilir. Bu işlev için stor perde ideal seçenektir. Pratik kullanılır oluşu, istediğinizde yukarıda toplanıp görünmemesi sunduğu avantajlar arasındadır. Gölgeleyiciler kumaş perdelerinizin arkasında yer alır. Oturma odası veya salon perde dekorasyonu, evin en göz önünde olan mekanları olduğundan oldukça önemsenir.

                           dantel işlemeli perde tasarımı  kırmızı beyaz renk temalı desenli perde tasarımı

Bebek ve çocuk odaları:

Bebek ve çocuk odalarında jaluzi, stor, katlamalı türü mekanizmalı perde tercih edilecekse ip ve zincir boylarına çok dikkat edilmeli. Boğulmalara neden olmamak için perdelerinizin ip ve zincirleri, çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte ayarlanmalı. Kaliteli bir uyku için, karartma stor veya kumaş türü güneşlikler seçilmeli. Tercih edilecek renkler, çocuğunuzun sağlıklı gelişimine yardımcı olmalı. Perdeler pencere genişliklerinde tasarlanmalı, bu odanın geniş görünmesine katkı sağlar.

Genç odaları:

Genç odalarında perde tasarımı deyince kullanım kolaylığı, renk ve desen önem taşır. En önemlisi  de odada gençlerin kendi izlerini bulabilmeleridir. Bu yüzden perde cinsi ve renk seçiminde kesinlikle katkıları olmalıdır. Çalışırken, okurken veya eğlenirken perdeleri de bu amaca hizmet etmeli. Stor, ahşap jaluzi, ahşap stor, jaluzi veya katlamalı perde tipi mekanizmalı perdeler uygun seçenekler arasında yer alır. Bu tip perdeler pencere genişliğinde yapıldığından, odanın geniş görünmesinde de katkı sağlar. İşlevselliği ve estetiği arttırmak için, yine pencere genişliğinde sağda ve solda iki parça olmak üzere yere kadar tül veya kumaş kullanılabilir. Tüm yatak odalarında önerdiğimiz gibi, kaliteli bir uyku için, karartma kumaşlar astar veya güneşlik olarak kullanılmalı.

Ebeveyn yatak odaları:

Yatak odanız çok büyük değilse, pencere genişliğinde perdeler kullanın. Bu sayede alanı daha geniş göstermiş olacaksınız. İçerinin görünmemesi de bu alanlarda önem taşır, bu yüzden perdede geçirgenlik önemlidir. Karartıcı astar ve güneşlikler ile bu sorunu çözebilirsiniz. Stor perde seçenekleri arasında da karartma özelliğe sahip kumaşlar bulunur. Yatak odalarında; estetik, işlevsellik bir arada olmalı ve tasarım bu doğrultuda yapılmalı. Klasik dekore edilmiş odalarda, dilim, sarkıt tipi perde süslemeleri kullanılabilir. Ancak odanız dar ise yere kadar perdeler yerine pencere genişliğinde ve mekanizmalı yarım perdeler daha uygundur. En önemli detay, perde ve yatak örtünüzün bütünlüğüdür. Bu yüzden yatak örtünüz ile kombinasyonlu perdelik kumaşlar seçin.

Mutfaklar:

Perde tasarımı olarak mutfaklar daha özgür olabildiğimiz alanlardır, yatak odaları gibi örtücülüğün ön planda olmadığı hatta güneş ışığını çok da engellemeyecek tasarımlar tercih edilmelidir. Kumaş seçimi olarak pencerenin lavabo veya ocak yakınlığına göre de gerekirse kolay temizlenir kumaşlar tercih edilmelidir.

           kırmızı tonlarında perde kullanılmış mutfak tasarımı                   mutfakta kullanıma yönelik dantelalı perde  

 dekoratif amaçlı meyve ve perde kombinasyonu   kapı perdesi   yeşil tonda çiçekli perde

Bunların haricinde kapalı balkonu olanlar için balkon perde fikirleri, balkonun şekline göre yukarıdaki örneklere benzer şekilde türetilebilir.

Dekorasyon konusunda her zaman bir uzmandan yardım almakta fayda vardır. Unutmayın uygun fiyatlar ile online iç mimarlık hizmeti veren sitemiz size yardımcı olmak üzere sadece bir tık ötenizde bulunmakta…

Kaynakça: www.tekstildersanesi.com.tr

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?