Dekorasyonda doğru ışık rengi nasıl seçilir?

Görmek isteyenIer için yeterince ışık, istemeyenIer için yeterince karanIık vardır. ..PascaI

Sarı ışık, sıcak ışık, parlak beyaz ışık? Yeni bir LED lamba (ampul) satın almadan önce bu konuda dikkatli seçim yapmak önemli. Doğru aydınlatmanın faydalarını görmek istiyorsanız satın almadan önce seçimi doğru yapmalısınız. Kelvin (K) biriminde ifade edilen renk sıcaklığı terimini anlamak, doğru ışık rengini seçmenizi ve istediğiniz mükemmel efekti yakalamanızı kolaylaştıracaktır.

renk sıcaklığı ve ışık kaynağına göre renk tonları ve ısı değerleriRenk sıcaklıklarını yandaki tablodan daha iyi algılayabilmek mümkün. En sarı ve sıcak ışık rengi ateş ve mum alevi daha sonra gün doğumu ve batımı, lamba ışığı, florasan ışığı derken kelvin rakamı büyüdükçe renk soğuklaşıyor. Evlerde genelde gün ışığı rengi kullanıldığını biliyoruz. Peki gün ışığı ne renk? Gün ışığı ampul ne renk olur? Gelin ışık renklerini daha yakından inceleyelim.

Renk sıcaklığı seçimi

online iç mimarlık nasıl çalışır

Güneşin parlak mavi ışıklarının etkili olduğu yaz zamanlarında gün ışığının renk sıcaklığı soğuk beyaz olarak tanımlanır. Mum ışığının verdiği turuncu-sarı yada amber rengi ışığı da biz sıcak beyaz olarak adlandırıyoruz. Yapay ışık kaynaklarında renk sıcaklığı genellikle 2500  ila 8500 kelvin derece aralığındadır.

led ışık tonları

Sıcak beyaz ışık (2500-3300 Kelvin)

2500 – 3300 kelvin renk sıcaklıkları ”sıcak ışık” olarak kabul edilir. Kırmızı, turuncu, sarı ve kahverengi genellikle evlerde kullanılan toprak tonu renklerdir, bu mekanlar için sıcak ışık renkleri uygundur. Sıcak ışık genellikle parlak soğuk ışığa göre daha yumuşak, iyi bir görüş ve rahat bir atmosfer sağlar. Bunun için yatak odaları, oturma odaları salon gibi yaşam alanlarında kullanılır. Uzun oturumlu restaurantlarda da rahatlatıcı ışık olarak tercih edilir. Sıcak beyaz ışık aynı zamanda amber rengi ışığı olarak da adlandırılır. Amber hangi renk? diye soracak olursanız mum ışığının verdiği turuncu-sarı rengi aklınıza getirebilirsiniz.

vr 360 ile iç mimarlık

    sarı ışıkla aydınlatılmış yemek masasısarı ışıkla aydınlatılmış salon

sarı ışıkla aydınlatılmış yatak odasısarı ışıkla aydınlatılmış yatak odası ve oturma grubu

sarı ışıklı tasarım avize

Doğal beyaz ışık (4000-4500 Kelvin)

Sıcak ışık evlerde genel bir kabul görmesine rağmen, bazı kişiler doğal beyaz ışığı tercih edebiliyor. Doğal beyaz ışık 4000 – 4500 kelvin renk sıcaklığındadır. Yeşil, beyaz, ve mavi tonlarla dekore ortamlarda doğal beyaz ışık tercih edilir. Kişilerde ve çalışanlarda enerjik ve ferahlatıcı bir ruh hali yarattığı için çalışma alanları olan ofis ve ev-ofislerde tercih edilir.
Aynı zamanda, 4000 – 4500 Kelvin renk sıcaklığındaki ışık detay görmemizi destekler ve nesnelerdeki kusurları daha kolay görmemizi sağlar. Bu sebeple temizliğin önemli olduğu yerler, makyaj odalarındaki aydınlatmalarda faydalıdır.

ofis aydınlatması için daire şeklinde ışıklandırmabeyaz ışıkla aydınlatılmış ofis

beyaz ışıkla aydınlatılmış modern ofis tasarımı

Soğuk beyaz ışık (5000-6500 Kelvin)

Teknik olarak bakarsak 5000 – 6500 kelvin ışık yaz güneşinin kelvin derecesidir. Yani böyle bir ışıkla aydınlatmada güneşi taklit etmiş olursunuz. 6500 kelvin ışıkta bulunan fazla mavi ışık dolayısıyla gözlerimiz için risk oluşmaya başlar. Bu sebeple bu ortamlarda çok uzun süreler kalmamak gereklidir. Çalışma ortamlarında soğuk beyaz ışık iş verimliliğini artırabilir, konutlar dışında ofislerde, garajda, mücevher mağazasında, deri ve ayakkabu mağazalarında, gümüş objelerin sergilenmesinde, spor alanlarında kullanılır.

led ışıkla aydınlatılmış kuyumcu vitrini led ışıkla aydınlatılmış ayakkabı vitrini led ışıkla aydınlatılmış mağaza led ışıkla aydınlatılmış kadın ayakkabısı vitrini

Psikolojik olarak sıcak beyaz ışığın insanın ortam sıcaklığını 1 – 2 derece daha yüksek hissettiği bilinmektedir. Buna bağlı olarak, satış istatistiklerine göre kuzey ülkelerde daha çok sıcak beyaz, ekvator bölgesine yaklaştıkça soğuk beyaz ışık tercihleri artmaktadır. Önemli bir not, eğer uykusuzluk problemi yaşıyorsanız, seviyor olsanız bile akşamları soğuk beyaz ışık tercih etmeyin, sıcak beyaz ışıkla aydınlanın.

Doğal olarak serin renkli gün ışığının pencerelerden ve çatı pencerelerinden girdiği alanlarda, sıcak renkler daha sarı veya pembe görünmeye eğilim gösterir. Bu alanlarda insanlar, ışıkların düzgün çalışmadığını düşünebilir.

Soğuk renk kullanmanın potansiyel dezavantajı ise, birçok insanın bunu kurumsal ya da steril olarak algılamasıdır. Ölçülen ışık çıkışı değişmeden kalırsa veya hafifçe azalırsa bile, sıcak bir renkten soğuk bir renge dönüşürseniz, insanlar ışıklarının çok parlak olduğunu şikayet edebilir.

Ortamınızın ihtiyaçlarını değerlendirmek doğru renk sıcaklığını elde etmek için anahtardır. Tedarikçinize hangi ortamı yaratmak istediğinizi söylemeyi unutmayın.

aydınlatmada ışık türleri

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?