Yeni Bebek Geliyor: Bebek Odasında Özgün Tasarımlar

Bebeğinizin odasında imaj duvarını kendiniz yapabilirsiniz

Yeni bebek geliyor…

Bu haber alınır alınmaz çiftleri derin bir heyecan sarar ve bilinmeyen geleceğe dair fazlaca bir merak başlar… Bebeğin odasının nasıl dekore edileceği sorusu belki de bu süreçteki en heyecan verici sorudur; mobilyacılar gezilmeye başlanır, dergiler ve internet sayfaları karıştırılır… Özgün ve ayrıcalıklı bir bebek odası arayışında olan ebeveynler sıra dışı olmak için neler yapabileceklerini düşünüp dururlar.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Bebeklerine verecekleri en değerli hediyenin onun odasına özel bir şeyi kendileri yapmak olduğunu düşünen, biraz da el becerileri gelişmiş olan ebeveynler için çok güzel bir “Kendin Yap” projesi anlatacağız bu hafta.

Bebek odasının büyük duvarı için seçeceğiniz bir resim varsa, bu resim farklı renkli boyalar ve farklı kalınlıkta fırçalar yardımıyla yapılmayacak bir şey değildir aslında. Şimdi adım adım yapılacak işleri anlatmaya koyulalım;

HAZIRLIK

– Öncelikle duvarda kurşun kalemle istenilen tablonun kontürleri çizilmelidir

vr 360 ile iç mimarlık

– Zemini koruma naylonuyla kaplayın ve süpürgelikleri maskeleme bandıyla muntazam bir şekilde korumaya başlayın. Unutmayın bu maskelemedeki düzgünlük boya-süpürgelik birleşimdeki muntazamlığı sağlayacak.

-Genel yüzey boyamaları için su bazlı boya, güneş gibi parlamasını istediğiniz yerler için akrilik boya kullanmanızı öneriyoruz.

UYGULAMA

– Yapı marketlerden istediğiniz tonlardaki boyaları, farklı kalınlıklardaki fırçaları ve ruloyu hazır ettikten sonra boyamaya başlayabilirsiniz. Boyama işlemi katmanları ayrı ayrı boyayarak yapılmalı. Bu örnekteki gibi bir manzara çalışacaksanız öncelikle alt hizadaki koyu renkli dağları boyayarak işe başlayabilirsiniz. Koyu renk boyanın kendini tam göstermesi için 2-3 kat boya yapmak gerekir, aksi taktirde boyada dalgalanmalar görülebilir.

– Arka plandaki daha açık dağların önce kontürü sonra da iç kısmı aynı usulle boyanabilir. Boyanmayacak alanlara taşırmamak için çok özen gösterilmeli; taşma olursa boya izi kalacağından kontür formunu değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.

– Dağların tepesindeki karlar beyaza çok yakın açık gri ile yapılmalı. Bu kısımdaki daralan alanlar nedeniyle ince fırçalar kullanmak yerinde olacaktır. Odada eğer perde varsa ve bunu sökmek istemiyorsanız, yanlışlıkla boya sürünmesini engellemek için düzgünce bir kenarda toplamayı ihmal etmeyin 🙂

Resmi yaparken ara sıra geriye çekilip eserinize uzaktan bakmayı ihmal etmeyin, yakından göremediğiniz hatalarınızı görmenize yardımcı olacaktır.

– Bu farklı renkli katmanları boyarken işlemler arasında birkaç saat kuruma payı bırakmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Sıra güneşe geldiğinde fırçalar ve boya kabı iyice temizlendikten sonra sarı boyayı alabilirsiniz. İşte bu manzaradaki en zor ve hataları gösterecek detay noktası.

– Gökyüzünde uçan kuşları da yaptıktan sonra boyama işlemleri sona ermiş demektir.

SON DOKUNUŞLAR

– Biraz daha yaratıcılık katmak mı istiyorsunuz? Bu gökyüzüne bir bulut ve uçak yakışır diyorsanız yine sizin yapacağınız bir maket uçak yardımınıza koşabilir. İnternetten bulabileceğiniz pilli bulut şeklinde aydınlatma armatürü de bu gökyüzünde yerini alabilir.

İşte çocuğunuz anlatabileceğiniz muhteşem bir hamilelik süreci deneyimi yaşamış oldunuz, bu dönemin fotoğraflarını bebeğinizin albümüne koyacağınız ilk fotoğraflar olarak seçebilirsiniz.

SONUÇ

Duvar boyaması bittikten sonra tavan aydınlatması, kanepe ve halı alındıysa artık bebeğinizin yatağı odasına gelebilir. Bundan sonrası yatağının çarşaf ve örtülerini düzenlemek… Yeni bebeğinizi sağlıkla kucağınıza aldığınızda odada yaptıklarınızla da gurur duyabilirsiniz.

Bu ve bunun gibi tavsiyeleri almak için EvimiTasarla sayfamızdan Ücretsiz Tavsiye butonunu seçerek uzmanlarımızdan iç mimari konularda destek isteyebileceğinizi unutmayın.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?