Yaşam Alanlarına Farklı Perspektif Kazandırmanın Pratik Yolu: Duvar Kağıdı Kullanımı

İç mekan tasarımının omurgalarından biri olan duvar dekorasyonunu farklı çeşitlilikte şekillendirmek mümkün. Doğru seçimler yapıldığında bunu sağlamanın en pratik yolu da duvar kağıdı kullanımı…

Son yıllarda duvar dekorasyonunun pratik çözümü olarak görülmesi ev dekorasyonuna artı değer katmasıyla kullanım alanı ve oranı artan duvar kağıtları, ev dekorasyonunun vazgeçilmezi haline geldi.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Artan talep, duvar kağıdı desen ve renk çeşitliliği kadar üretim ve teknik aşamaları da gelişerek değiştirdi. Kağıt materyalinin alt ve üst katmanlarında kullanılan malzemeler, duvar kağıdının ıslak ve kuru hacimlerdeki ayrı ihtiyaçlara cevap verebilmesini sağladı.

 

vr 360 ile iç mimarlık

 

 

Buna göre alt katman malzemeleri kağıt, nonwoven(elyaf), fabric-backed (osnaburg) olarak ayrılırken, üst katmanlar kağıt, nonweven, vinil ve tekstil (kumaş) olarak ayrıştı.

Doğru Mekanda Doğru Duvar Kağıdı Seçimi…

Kişisel tercihler haricinde kullanıcı olarak öncelik, duvar kağıdının hangi mekanda kullanılacağına karar verdikten sonra doğru materyali talep etmek ve kullanıcı olarak kişinin kendini doğru tanımlayabilmesi. Bu koşullarda evde yaşayan kişi sayısı, çocuk mevcudiyeti ve yaş aralığı, evcil hayvan bulunup bulunmaması kağıt türü seçiminde etkili olacaktır.

Vinil esaslı duvar kağıdı, dayanımı yüksek ve silinebilirliği kolay olarak tanımlanabilirken yine silinebilirliği kolay olan ve günümüz teknolojisine daha uygun Nonwoven duvar kağıtları yapıştırıldığı mekandan özenle çıkarıldıktan sonra tekrar farklı bir duvarda kullanılabilir. Tekstil duvar kaplamaları ise içeriği keten, pamuk veya sentetik liflerden oluşan kumaş görünümlü ve diğer duvar kağıdı türlerine göre daha maliyetli olabilir.

Kendini Tanımla, Kişiliğine Uygun Duvar Kağıdını Belirle!

Sade, gösterişli, canlı, dinamik, durgun, harekete geçiren kısacası mekanda yaşatılmak istenen ruhi durumun türlü yansımaları duvarlara taşınabilir.

Duvar kağıdı seçiminde verilmesi gereken kararların başını kişinin kendine neyin iyi geleceğini belirlemesi oluştururken ikincil koşul hangi mekanda hangi desen ve renklerin tercih edileceğine karar verilmesidir.

Metrekarenin küçük olduğu, alçak tavanlı ve dar açıklıklı mekanlarda karmaşık desenlerin yerini durgun figürlü ve açık renkli duvar kağıtlarının alması risk almanın önüne geçerek şık ve güvenli bir atmosfer oluşmasına katkı sağlar.

Daha Az Kullanılan Mekanlarda Daha İddialı Tercihler

Gün içinde fazla vakit geçirilmeyen, geçiş noktası olarak kullanılan ve evin genel havasından çok kendi iç atmosferini etkileyecek banyo, giyinme odası, hobi odası, misafir yatak odası gibi mekanlarda cesur davranılabilir ve şaşırtıcı duvar kağıtları kullanılarak fark yaratılabilir.

Kişisel psikolojinin en çok öne çıktığı noktalar, en çok vakit geçirilen salon ve oturma odalarından oluşur. Bu tür mekanlarda tek parametre mobilya ve aksesuarlar değil evin paylaşıldığı kişiyle fikir birliğine varılmasıdır.

Salon ve oturma odalarında mekanın tümünde göz alıcı veya kararlı stil üzerinden gidilmeyebilir. Yemek bölümü, kitap okuma bölümü gibi özelleşmiş bölgelerdeki renk ve desen farklılıklarıyla kaçış noktaları yaratılabilir.

Çizgili Desenlerle Açığa Çıkan Zarafet…

Çizgili duvar kağıtları çoğunlukla risksiz ve uyumludur. Ancak kontrastın daha hafif tutulduğu kağıtlar gözü daha az yoracaktır.  Özellikle çalışma odaları ile antre ve koridor gibi dolaşım alanlarında tercih edilebilir.  Metrekare olarak küçük mekanlarda çizgi enini fazla geniş tutmak ortamı olduğundan daha küçük gösterebilir.

Çocuklar Hayal Etsin…

Küçük çocuk sahibi olanlar için çocukların hayal güçlerini geliştirebilecekleri, onları düşünsel bakımdan besleyecek huzurlu figürlerle oluşturulmuş duvar kağıtları tercih edilebilir. Kağıt figürleri sevilen karakterlerle dolu olsa da sakin renklerin kullanımı çocuğun kişisel gelişimi için etkilidir. Özellikle bu grupta antibakteriyel duvar kağıtları tercih edilebilir.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?