Aydınlatmada Estetik ve Zarafetin Dışavurumu Sarkıt Aydınlatma Elemanları

Sarkıt Aydınlatma Önerileri

Aydınlatma günlük yaşantımızda tüm mekanların vazgeçilmezi. Güneş bizim en temel ışığımız ve gün boyu bizim için yeterli ışığı veren doğal kaynak olsa da, özellikle geceleri mekanlarımızın aydınlatılması gerekiyor. Elektrikten önce mumlar ve gaz lambaları ile bu ihtiyacımızı karşılıyorduk fakat elektrik akımının keşfi ve kullanılabilmesi sonucunda temel aydınlatma gücümüz elektrik oldu. Günümüzde neredeyse bütün aydınlatma elemanları elektrik ile çalışıyor. Bu da aydınlatma elemanlarının tasarımını çok farklı bir yere taşıdı.

Bu yazıda günümüzde genel olarak kullanılan spot, gömme, aplik gibi aydınlatmalardan ziyade tasarım ve dekorasyona katkısı daha yüksek olan sarkıt aydınlatmalardan bahsedeceğiz. Sarkıt aydınlatmalar genelde mekanın merkezinde kurgulandığından dolayı göze en çok çarpan unsurlardan biridir.

Sarkıtlar tasarım bağlamında zaman içinde pek çok farklılaşmaya uğramıştır. Örneğin ilk sarkıt örnekleri, ilkel versiyonunda üzerinde mumlar ya da gaz lambaları bulunan şamdan üzerinden çeşitlendirilmiştir.
online iç mimarlık nasıl çalışır

Daha sonra tasarımcılar farklı form ve malzemeleri kullanarak çok farklı dillerde ürünler ürettiler. Günümüzde sıklıkla kullanılan sarkıt aydınlatma elemanı tasarımlarını malzemelerine göre incelediğimizde genellikle karşılaştığımız metal, cam ve plastik olur.

 

Fakat bunların dışında alışılmadık bazı materyallere de rastlayabiliriz. Bu materyallere en bilinen örnek olarak betonu verebiliriz. Günümüzde sarkıt aydınlatma tasarımında beton ile üretilmiş tasarımlara sıklıkla rastlamaktayız.
vr 360 ile iç mimarlık

 

 

Bunlar dışında ahşap da malzeme olarak sıklıkla kullanılan ve mekana sıcak bir hava katan bir tasarım ögesidir.

 

Tasarımcılar bazı zamanlarda işlev olarak çok farklı amaçlarla tasarlanmış unsurları da sarkıt aydınlatmalarda tasarımın bir parçası olarak kullanabilirler.

 

Diyorsanız ki ben sevmiyorum böyle şeyleri, direkt akkor ampulün kendisini sarkıtarak da kullanabilirsiniz.

 

Bunların dışında aşağıda görebileceğiniz birçok farklı örnek size mekanlarda kullanabileceğiniz sarkıt aydınlatma tasarımları hakkında umarız fikir verecektir. Bu yazı bu konuda size yardımcı olmadıysa EvimiTasarla.net sitesinde bulunan Ücretsiz Tavsiye Al bölümünden bizimle iletişime geçerek aklınıza takılan bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

 

 

 

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?