İçimizi Isıtan Şömineler

Şömine Kullanım Önerileri

Yaklaşan kış mevsimi bizi, kapalı mekanlara daha çok çekerken, evimizde, sıcak bir atmosfer eşliğinde keyifli vakit geçirme isteğine yaklaştırıyor.

Ruh Halimize İyi Gelen Mekanlar…
online iç mimarlık nasıl çalışır

Havanın güneşli veya kapalı olmasının insanın ruh hali üzerinde etkileri olduğunu bilmekteyiz. Kışın çoğunlukla karşılaştığımız kapalı havalar düşünüldüğünde böyle zamanlarda atmosfer olarak daha sıcak ortamlara ihtiyaç duyarız. Ateş unsuru, enerjisinin yanı sıra sıcak tondaki alevler ile bu görsel etkiyi fazlasıyla karşılar.

vr 360 ile iç mimarlık

Kimi zaman sevdiklerimizle kimi zaman kendi başımıza kalarak bulunduğumuz ortamın tadını çıkarmak söz konusu olduğunda doğru tasarlanan mekanlar yaratmak önemli bir konu haline gelmektedir. Bilinçli yapılan bir dekorasyon ile ruh halimize iyi gelen mekanlar tasarlamamız mümkündür.

Diğer mevsimlere oranla daha çok evde vakit geçirdiğimiz kış mevsiminde dekorasyona, hem ortamı hem de içimizi ısıtacak şömineler ekleyerek görsel ve fonksiyonel açıdan zenginlik kazanabiliriz.

Farklı Stiller, Farklı Ortamlar

Şömineler, kuzine, soba, fırın gibi  benzer çeşitleriyle birlikte, çok sayıda değişik şekil ve stildeki ürünler ile bize geniş seçim olanağı sağlar. Mekanın stiline göre seçilerek mekanı tamamlayıcı bir unsur olarak dekorasyona katılabilir. Çoğunlukla salonlarda kullanılsa da istediğiniz mekana uyarlayabileceğiniz şömineler yatak odası, kış bahçesi, yemek odası ve mutfaklara da oldukça yakışmaktadır.

Dekorasyon stiline göre şömineler de modern, rustik, klasik vs. stillere sahiptirler. Şöminenizi seçerken mekanınızın bütününe uyum sağlamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca mekanın içinde şömineyi konumlandırmanız da önemli bir ayrıntıdır. Duvarı ortalayabilir, köşede konumlanabilir, ortada bağımsız durabilir, tavandan sarkıt şeklinde inebilir veya seperasyon görevi görebilirler.

Şeffaflığın Ateşle Uyumu

Şöminenizin malzeme seçimi konusunda taş, tuğla, mermer, ahşap gibi opak malzemeler tercih edebileceğiniz gibi cam kullanarak şeffaflığı sağlayabilir, şöminenize istediğiniz oranda farklı açılar kazandırabilirsiniz.

Şöminelerin, kullanıcı tercihine göre odunlu, elektrikli, doğal gazlı çeşitleri vardır. Sizin için bu çeşitlerin avantaj ve dezavantajlarını değerlendirerek bu konuda doğru seçimi yapabilirsiniz.

Bu yazımızın konusu olan şömineler hakkında veya iç mimari bir başka konu üzerine sorunuz varsa ve bir iç mimar görüşüne danışmak isterseniz EvimiTasarla.net sitesinde bulunan Ücretsiz Tavsiye Al bölümünden sorularınızı bize ileterek yardım alabilirsiniz.

 

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?