Salon Dekorasyonunda Perde Seçimi

Ev dekorasyonu yaparken halılar ve perdeler ekstra önem taşıyor. Perdeler duvar tasarımı ile bütünleştiğinden renk ve model tercihi genel dekoru etkiliyor. Evinizi dekore ederken perdenizi nasıl seçmeli, nelere dikkat etmelisiniz? Perde evin tarzını gösterdiğinden elbette çok önemsiyorsunuz. İşte bu konuda size uzman öneriler;

  • Öncelikle evinizde nasıl bir tarz oluşturmaya çalıştığınızı fark edin. Spor tarz dekorasyon için yola çıkarken klasik bir perde seçerken bulabilirsiniz kendinizi. En başından sonuna kadar seçtiğiniz tarza sadık kalmalısınız.
  • Perdede renk ve tasarıma karar verirken perdenin temizliğini de göz önünde bulundurun. Kumaşın kalınlığı, kir tutma özelliği, kumaş yapısı önemli unsurlardır. Örneğin bazı kumaşlar çok kalın olduğundan modelini göstermeyebiliyor.
  • Salon dekorasyonu yaparken perde seçiminde koltuk takımı, duvar rengi, halı ya da parke modeli gibi diğer ana unsurlara dikkat edin. Genel dekor sakinse hareketli, canlı bir perde seçebilirsiniz ancak tam tersi bir durum söz konusuysa perdelerde daha dingin ve zarif modellere yönelmenizi öneririz.
  • Perde seçiminizde salonla birlikte aslında duvar tasarımı yaptığınızı unutmayın. Pencerelerinizin duvardaki konumu, şekli perde seçimini etkiliyor. Örneğin belinize kadar cam inen bir pencereniz varsa dekoratif yönüyle öne çıkan perdeleri seçmenizi öneririz. Daha modern ve klasik bir tarzdaysa eğer o zaman uzun perdeleri seçmeniz ideal olacaktır.
  • Perde seçerken kumaş perdelere odaklanmayın. Tül, stor, jaluzi gibi modellerin günümüzde daha sık tercih edildiğini söylemeliyiz. Pencerenizin büyüklüğü, pencereyi açma sıklığınızı perde seçerken dikkate alın. Örneğin sürekli aç – kapa yapılamayacak perde modelleri vardır ve bu tip bir perde yoğun pencere kullanımında uygunluk göstermez. Öte yandan stor perdeler tüm cam tiplerine uygun olmuyor. Perde seçerken camla ilgili bilgi sahibi olmakta fayda var.
  • Salon tasarımı yaparken salonunuzun güneşten ne derece faydalandığına dikkat edin. Güneşten az seviyede faydalanıyorsa kalın perdeler yerine tül, şifon perdelere yönelebilirsiniz.
  • Küçük, tekli, kısa pencereler için uzun yerine kısa kumaş ya da stor perdeler tercih etmenizi öneririz. Özellikle kumaş perde seçimi yaparak romantik bir ev dekorasyonu çalışması yapabilirsiniz.
stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?