Ofis İç Mimarisinde Konfor

Ofis tasarımlarında alışagelmiş ofis düzeni kurmak yerine iç mimarlık trendlerinden yararlanmak isteyen yöneticiler; kapalı, bitişik, boğucu ofis düzeninden vazgeçiyor. Yıllar içinde gerçekleşen değişim ofis iç mimari anlayışını da köklü şekilde değiştirmiştir. Ofis ortamında istenilen ve uygulanan hiyerarşik ofis düzeni son yıllarda cazibesini kaybetmiş durumda. Yöneticiler ve ekip liderleri, şirket içindeki verimliliği artırmanın yollarından biri olarak iç mimari değişimlerini tercih ediyorlar. Ofis tasarımında yapılan değişiklikler ve geliştirmeler ciddi seviyede çalışan verimliliğini, motivasyonunu olumlu yönde etkilemiştir. Birçok şirketin ofisleri eğlence temasıyla güncellemesi bu durumun en bariz örneği oluyor. İç mimarlar, ofis tasarımı isteyen şirketler için hiyerarşinin temelde olmadığı, esnek ve konforlu çalışmanın odak noktasında olduğu yenilikçi, özgün, enerjik iç mimari tasarımlar hazırlıyorlar.

Kapalı ofis yerine açık, ferah ofislerin tercih edilmesi iş verimliliğini olumlu etkilerken aslında başka bir sorunu ortaya çıkarmıştır: Akustik gürültü! Açık alanda işlerini yapan çalışanlar, arka planda sürekli devam eden gürültüden ötürü bir süre sonra kötü etkileniyor. Zihin yorgunluğu, dikkat dağınıklığı ve baş ağrısı gibi sorunlara yol açan akustik gürültü, iç mimarların 

online iç mimarlık nasıl çalışır

çalışmalarıyla çözüme kavuşturuluyor. Büyük, ferah ve açık ortamda tasarlanan ofislerin gürültüyü bastırması için yumuşak malzemeler kullanılıyor. Örneğin tavan, duvar ve zeminde gürültüyü bastıracak yumuşak, dolgulu ürünler seçiliyor. Zeminde yumuşacık bir halı, tavana özel bir yalıtım, duvarlarda özel kâğıtlar ya da panellerin tercih edilmesi arka plandaki gürültüyü absorbe ediyor. Böylelikle hem modern hem konforlu hem de sessiz bir çalışma ortamına kavuşuluyor.

Z Kuşağı Kurumsal İç Mimariyi Değiştiriyor

vr 360 ile iç mimarlık

İç mimarlık dengeleri yenilenen kuşakla birlikte değişime uğruyor. Örneğin Z kuşağı nesil için ofis ortamı her zamankinden daha önemli hale geliyor. Teknolojiyle iç içe büyüyen Z kuşağı, çalışma alanlarında aynı teknolojiyi ve yeniliği görmek istiyor. İç mimarlara göre Z kuşağı iş yaşamına aktif katıldığında, yöneticilerin ofis tasarımında güncellemeler yapması gerekiyor. Z kuşağı daha bireysel bir çalışma stilini benimsediğinden ofislerin buna göre yeniden tasarlanması gerekebilir. İç mimarların bu noktada daha yenilikçi, özgür, özgün, teknolojiyle uyumlu ve yaratıcı olması bekleniyor.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?