İç Mimarlık Çalışmalarındaki Hassasiyet

İç mimarlar gelen tasarım taleplerinin hepsinde aynı düşünceyle, “iyi tasarım” anlayışıyla hareket ediyorlar. Yaşam, çalışma ve sosyalleşme alanlarına özgün fikirler uygularlarken aynı zamanda alanların konforlu, ergonomik, ferah ve huzurlu olmasına özen gösteriyorlar. Ofis, kafe, restoran, ev, villa, konak, mağaza, otel, tıbbi merkezler ve daha birçok mekân iç mimarlık dünyasının özgün çalışmalarından yararlanıyor. Bilhassa kurumsal kimlik oluşturmak için yola çıkanlar, profesyonel iç mimarlar ile çalışmayı tercih ediyor. İç mimarlık sadece eşya seçimi ya da yerleşiminden ibaret olmadığından yapılarda köklü değişimler gerçekleştirebiliyor. İç mimar, yapının iç kısmında ısıtmadan aydınlatmaya kadar birçok detayı ele alıyor. Büyük alanlar tasarlanırken ek bölmelere ihtiyaç duyulduğunda ya da küçük alanı daha hacimli bir alan çevirmek istediklerinde çözümcü iç mimari yöntemlerinden yararlanılıyor.

Her yıl değişen iç mimarlık trendleri sayesinde asla kendini tekrar eden çalışmalar gerçekleştirilmiyor. Her mekân yeni bir tasarım anlamına geliyor. Mekânlardaki güvenliğe, yalıtıma, ısı kaynağına, aydınlatmaya ve eşyaların yerleşimine önem veren iç mimarlar, mekânda yaşayan ya da faaliyet gösteren kişilerin günlük rutinlerine göre iç tasarımlar hazırlıyor. İç tasarımda yapısal değişimler ve eşya – obje kullanımıyla uyum sağlaması gereken bir diğer detay renklerdir. Bir mekâna giriş yapıldığında tasarım hâkimiyetini sadece renklerden bile anlayabilmek mümkün. İşbu sebeple iç mimaride renkler her zaman önem taşıyor. Renk seçiminde rastgele kararlar almak yerine ruhsal anlamları, tasarıma uygunluğu, aydınlatmaya etkisi gibi önemli hususlar göz önünde bulunduruluyor. İç mimarlık renk trendleri sezon değiştikçe güncelleniyor olsa da bazı renkler iç mimari tasarımları söz konusu olduğunda popülaritesini kaybetmiyor.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Tasarımı zenginleştiren objeler, bitkiler, çiçekler, tablolar ve heykeller mekânın ruhuna göre seçiliyor. İç mimarlık mekânlara ruh katmak, anlam yüklemek anlamına geliyor. Gerçekleştirilen tasarımda aksesuarlara ihtiyaç yoksa kullanılmıyor. Zira mükemmel bir iç mimari çalışmasını abartı aksesuar kullanımıyla berbat hale çevirmek mümkün. İç mimarlar uyumlu bir denge yakalayabilmek için aksesuar seçimlerine dikkat ediyor. Örneğin minimal mekânlarda büyük aksesuarlar kullanmak mekânın hacmini küçültebildiğinden tercih edilmiyor. Bu tip küçük iç mimarlık tüyoları her mekânda uygulanıyor.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?