yatak odası tasarımı

İyi bir uyku için yatak odası tasarımı nasıl olmalı?

6 adımda başarılı bir yatak odası tasarımı

“ÖyIe koIay bir sanat değiIdir uyumak; onun uğruna, bütün gün uyanık durmak gerekir.” Friedrich Nietzsche

Yoğun ve stresli iş temposu, koşuşturma, zamana karşı yarış ile dolu hayatımızın üçte birininin uyku ile geçtiğini düşünürsek bu sürecin gitgide ne kadar önem kazandığını görüyoruz. Uykunuz düzenli olmadığında hem bedenen hem de ruhen dinlenemediğimiz bir gerçektir. Kaliteli bir uyku için gerekli ortamı hazırlamak gerekiyor.

online iç mimarlık nasıl çalışır

sade ve açık renklerde yatak odası dekorasyonu

Aydınlatma

İyi bir uyku için ışık kontrolü çok önemlidir. Yatak odalarındaki aydınlatmaların dim edilebilir (yani kısılabilir) olması ve yatak başucunda düşünülmüş vavyen anahtarlar sizi çok rahatlatacaktır. Böylece yatağa yattıktan sonra da yatak başucunuzdan ışığınızı açıp kapayabilir veya kısabilirsiniz. Işık rengi olarak daha çok sıcak renklere gitmeniz gerekmektedir.

Yatak, yorgan ve nevresim

İyi bir uyku için yatak seçiminde vücudunuza en uygun yatağı seçmeniz için kendinize zaman ve yeterli bütçe ayırın. Ayrıca yorgan ve nevresim konusunda da hassas davranmak mevsimsel olarak seçimlere dikkat etmek gerekir.beyaz renk yatak odası dekorasyonu

Odanızın ısısı

vr 360 ile iç mimarlık

İdeal uyku için en uygun ısı 18-21 derecedir. 24 derecenin üzeri ciddi rahatsızlık verebilir. Sıcak yaz günlerinde ısıyı düşürmek için kullandığımız klimaların konumları yatağımızın direk karşısında olmamalıdır. Ayrıca yerden ısıtma kullanılıyorsa boruların yoğunlukta olduğu bölgeye yatak koymamak gerekir. Aksi takdirde tansiyon ve kan dolaşımınızda problem yaşanabildiği uzmanlar tarafından bildirilmiştir. Ayrıca iyi bir uykudan önce odayı doğal olarak havalandırmak taze hava eşliğinde uykuya dalmak oldukça faydalıdır.

mavi renk ağırlıklı yatak odası dekorasyonu

Duvar renkleri

Yatak odanızın renk seçimini odanızın aydınlık durumuna göre tercih etmeniz gerekir. Çok aydınlık bir odada koyu renkler belki seçilebilir ama az aydınlık bir odada mutlaka çok açık ve pastel renklere gitmek gerekir. Turuncu, kırmızı gibi renkler heyecan aşılayan uykuyu kaçırabilecek renklerdir. Gül kurusu, açık gri, pastel mavi ve pastel yeşil, lila, krem, bej gibi renkler rahatlıkla tercih edilebilir.

beyaz renkler ağırlıklı yatak odası tasarımıgül kurusu tonları ağırlıklı yatak odası dekorasyonu

Okuma köşesi

cam kenarı aydınlatma dekoru

İyi bir uyku için yatak odası tasarımında önemli diğer bir kriter de rahatlık. Kendinize odanızda tatlı bir okuma köşesi yaratmaya çalışın. Yatak odanızın bir köşesinde böyle bir alan ayıramıyorsanız şayet yatak baş ucunuzu buna uygun bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Başucu aydınlatmanız ve hafif müzik dinleyebileceğiniz bir ortam yaratmanız kısa bir okuma süreci ile beyin dalgalarınız sakinleşecek sizi uykuya hazırlayacaktır.

yatak odası kenarı aydınlatma dekoru

yatak odasında bulunan koltukta çalışan kadın

Kendinizi şımartma köşesi

Yatak odanızda sizi şımartacak şeylerin bulunduğu bir köşe veya duvar yaratmaya çalışın. Sevdiklerinizin resimleri, bir iki güzel anı dolu seyahat fotoğrafları, yine sevdiklerinizin size armağan ettiği anılar, objeler etrafınızda bulunabilir.

fotoğraflardan oluşan duvar dekorasyonu

iyi bir uyku için yatak odası dekorasyonuyatağın yanında duvar dekorasyon örneği

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?