Dekorasyonda Vintage ile Retro Farkı

Son zamanlarda trend olan vintage ve retro stiller birbiri ile sıkça karıştırılıyor. Modadan, endüstriyel tasarıma her alanda sıkça söz ettiğimiz bu iki kavramı ev dekorasyonu açısında yorumlamak istedik.

Öncelikle vintage ve retro kelimelerinin anlamları ile başlayalım. Retro, Fransızca kökenli bir sözcük olup, ‘geçmişe doğru’ anlamına gelmektedir. Geçmişte kullanılan bir ürünün yeniden üretilerek kullanıldığı durumlarda retro ifadesini kullanırız. Vintage ise dilimize İngilizce’den geçmiş bir sözcük olup, Türkçe karşılığı aslında ‘bağbozumu’ olmakla birlikte, kullanım ifadesi olarak”nostaljik” yani ‘geçmişe ait’ anlamını taşır. Bu nedenle vintage bir ürün geçmişe ait, eski veya eskitmedir. Retro bir ürün ise geçmişteki tarzı yansıtarak üretilmiş ve yenidir.

online iç mimarlık nasıl çalışır

İç mimarlık alanında da, yine son zamanların trendleri arasında bulunan bu akımlar pek çok seviliyor. Kimisi ruhu olduğunu düşündüğü, yaşanmışlık barındıran vintage mobilyaları tercih ederken, kimisi eski mobilyaları sevmiyor yalnızca tarz olarak eskiyi yansıtan retro mobilyaları kullanıyor.

Vintage Mobilyalar ve Dekorasyon

Vintage mobilyaların özelliklerini incelediğimizde özgün kumaş ve desenlere rastlarız. İşçilik isteyen modeller, ahşap oymalar, el emeği, zarif hatlar göze çarpar. Kadife, deri kumaşlar, ceviz rengi ahşap, krem, kahverengi gibi zamansız renkler, dantel nakışlar, romantik detaylar görürüz. Aksesuarlarda koyu renk ahşap, bakır ve pirinç en çok karşımıza çıkan malzemelerdir. Vintage mobilya ve dekorasyon örnekleri için hazırlamış olduğumuz aşağıdaki görsel seçkiyi inceleyebilirsiniz.

Retro Mobilyalar ve Dekorasyon

Retro tarzı dekorasyon özellikle 1950-1980 yılları arasında dekorasyonda kullanılan ikonik özellikleri günümüze taşıyan ve yeniye göre yorumlayan tasarımlardan oluşur. Vintage ürünlere göre daha modern hatlar görebildiğimiz fakat yine geçmişteki tarzı yansıtan ürünlerdir. Retro dekorasyonda canlı ve parlak renkler, damalı desenler, patchwork kumaşlar, çiçekli ve geometrik desenli duvar kağıtları, ceviz rengi ahşap, sert plastik, parlak krom, renkli duvarlar karşımıza çıkan detaylar arasında. Retro mobilya ve dekorasyon örnekleri için hazırlamış olduğumuz aşağıdaki görsel seçkiyi inceleyebilirsiniz.

vr 360 ile iç mimarlık

‘Geçmiş’le ilgisi olduğu için çok karıştırılan bu iki kelimeyi, dekorasyon anlamında bize neler ifade ettiklerini çok daha iyi anlamış olduk. Hangi tarzı sevdiğinizi bu bilgiler ışığında rahat ve doğru bir şekilde betimleyebilirsiniz.

Farklı bir stili doğru uygulamak için dengeli ve uyumlu bir tasarım yapılmalıdır. Vintage veya retro tarzın etkilerini evinizde hissetmek istiyorsanız tasarım konusunda profesyonel bir destek alarak hayallerinizdeki dekorasyona sahip olabilirsiniz. Online İç Mimarlık Hizmeti ile EvimiTasarla.net olarak tasarım aşamasında yanınızda olmaktan mutluluk duyarız.

Son olarak size vintage ve retro tarzda dekorasyon için ilham alabileceğiniz görseller sunacağız. Hangisinin vintage hangisinin retro olduğuna siz karar verin! 🙂

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?