Çocuk Odası Dekorasyonunda Güvenlik

Çocuk odaları görsel yönüyle çok zengin ve sevimli bir yer olmasına karşın dikkatli oluşturulmadığı sürece tehlikeli bir odaya dönüşebiliyor. İç mimarlar, çocuk odalarındaki tehlikelere dikkat çekiyor ve eşyaların mutlaka sabitlenmesi gerektiği detayını belirtiyor. Çocuk odası tasarımı yaparken çocuğunuzun eğleneceği, seveceği, güvenle vakit geçireceği sağlıklı odalar düzenlemelisiniz.

Mobilyaları sabitleyin, köşeli takımlardan kaçının

online iç mimarlık nasıl çalışır

Çocuk odalarındaki en büyük tehlikeler sabitlenmeyen, hareketli ve hafif mobilyalardır. Örneğin kıyafetlerin yer aldığı şifonyerler çekmecelerinden ötürü çocuklara basamak olabiliyor. Çocuklar çekmeceleri keşfettikten sonra üzerine basıp çıkmaya çalışıyor, mobilyanın düşmesine sebep oluyor. Bu pek çok kez yaşanan bir ev kazasıdır. Bir diğer tehlike ise köşeleri sivri mobilyalar. Çocuk odaları için köşeleri yuvarlak olan mobilyalar tasarlanıyor, bunları tercih etmeye özen gösterin. Aslında çocukların olduğu evlerde genel ev dekorasyonu yapılırken bu tür tehlikeler göz önünde bulundurulmalıdır. Çocuğunuzun önlenebilecek bir kaza yüzünden yaralanmasını istemezsiniz. Evinizi tasarlarken güvenliği odak noktasına koymayı ihmal etmeyin.

Odadaki prizleri kapatmayı unutmayın

Prizler bebeklerin ve çocukların keşfetmekten keyif aldığı tehlikeli noktaların başında yer alıyor. Elektrik girişlerine parmaklarını ya da oyuncaklarını sokmaktan hoşlanan çocuklar ne yazık ki elektrik çarpması riskiyle karşı karşıya kalıyor. Prizler için priz emn

vr 360 ile iç mimarlık

iyeti alıp takmayı unutmayın. Çocukların erişebileceği her prizde mutlaka priz koruyucu olmalıdır.

Zemin ve duvar tasarımında hijyene dikkat edin

Halılar, duvarda kullanacağınız boya ve perdeler daima önemsemeniz gereken dekorasyon unsurları. Örneğin Antibakteriyel halı seçmeniz gerekiyor. Havadaki toz partiküllerini, zemindeki bakterileri ancak doğal malzemeden yapılmış halılarla ortadan kal

dırabilirsiniz. Halıları sıklıkla havalandırıp temizlemeniz odayı sağlıklı kılacaktır.

Pencere kenarına yatak – koltuk koymayın

Çocuk odası dekorasyonu yaparken pencere kenarlarına basamak olabilecek yatak, mobilya, koltuk dâhil hiçbir şey koymayın. Çocuklar dış dünyayı keşfetmek uğruna camdan sarkıp ciddi tehlikeler yaşayabiliyor. Mümkünse çocuk odalarındaki pencereler korunaklı olmalıdır.

Cam ve ayna gibi kesici eşyalardan uzak durun

Çocuk odası dekorasyonu yaparken cam, ayna, metal gibi kesici aletleri kullanmamaya özen gösterin. Tüm bunlar çocukların kırıp kendini yaralayabileceği şeyler bu yüzden odada hiç bulundurmamanız ideal olacaktır.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?