Küçük Ofisler için Etkili Dekorasyon Fikirleri

Çalışma hayatınıza yön veren ofisler, düzenli ve verimli çalışmalar için aslında olmazsa olmaz alanlardır. Verimli çalışmanın disiplinli bir ofisten geçtiğini belirten iş insanları, aynı zamanda ofis dekorasyonu detayına dikkat çekiyor. Ofisinizi hiç dekorasyon anlamında incelediniz mi? Peki, ofisinize dair hissettiğiniz tüm şikâyetlerin dekorasyondan kaynaklanabileceğini düşündünüz mü hiç? Yetersiz ışık, can sıkıcı atmosfer, boğucu hissiyat, ısınma problemleri, odaklanma sorunu, ferahlama ihtiyacı, çalışma odasına sığamama ve daha birçok ofis probleminin temelinde aslında yanlış dekorasyon uygulamaları yatıyor. Çalışma odası dekorasyonu daima alanın hacmine ve ışığına göre düzenlenmelidir. İşte ofisinize hayat verecek basit fikirler;

Ofisinizin renklerini inceleyin, gerekirse değiştirin

online iç mimarlık nasıl çalışır

Ofisinizin ana renkleri hangi renklerden oluşuyor mutlaka inceleyin. Nasıl ki bir ev dekorasyonu yapılırken evin geneline hükmeden renkler incelikle belirleniyorsa ofisler için de aynı durum söz konusu. Ofis renk trendleri arasında açık ve koyu renkler rol oynuyor. Ara renkler olan yumuşak tonlar ise yine kişisel tercihleri oluşturabiliyor. Mevcut ofisinizin renklerini çok yönlü şekilde incelemenizi öneririz. Örneğin koyu tonlar hâkimse ve bu karanlık atmosfer sizi sıkıyorsa işe önce açık veya yumuşak renkler seçerek başlayın.

Sadece gerekli eşyalardan yararlanın, fazlalıklardan kurtulun

Ofis dekorasyonunda en büyük hata gereksiz eşya yoğunluğudur. Haddinden büyük dosya dolapları, ıvır zıvır için düşünülen küçük dolaplar, masanın üzerinde yer kaplayan araçlar, kitaplar için kullanılan kaba kütüphaneler, kaba mobilyalar küçük ofisleri olduğundan daha küçük, karmaşık ve yorucu gösteriyor. İç mimarlık desteği sunacak önerimiz ise; fazlalıklardan kurtulmanız olacaktır. Kitaplarınız, dosyalarınız için minimal, zarif şekilde tasarlanan duvar raflarından yararlanmanızı öneririz. Küçük ofislerde raflar hem duvar dekorasyonu sunuyor hem de yerden tasarruf sağlıyor. Masa üstündeki dağınıklığın kontrolü içinse yine ofis masası düzenleyicilerden kullanabilirsiniz. Çalışma masanızı çekmeceli şekilde tercih ederseniz yine birçok eşyanızı burada kullanabilirsiniz.

vr 360 ile iç mimarlık

Aydınlatmayı geçiştirmeyin, mekân aydınlatıcılarını mutlaka inceleyin

Ev dekorasyonu çalışması ya da çalışma odası tasarımı fark etmeksizin her mekân için aydınlatma önemlidir. Mutlaka ama mutlaka amaca yönelik aydınlatmalar kullanılmalıdır. Örneğin çalışma odanızın yeterli ışık almadığını düşünüyor hatta gündüz dahi ışıktan yararlanıyorsanız ofisler için tasarlanmış olan minimal, zarif, güçlü aynı zamanda tasarruflu aydınlatma sistemlerini incelemenizi öneririz.

Ofisinizi kişiselleştirmekten kaçınmayın, motivasyonunuzu yükseltecek objeler kullanın

Son önerimiz ise iç mimarların da sıklıkla tercih ettiği kişisel objeler, aksesuarlar olacak. Çalışma alanınızda sevdiğiniz insanların fotoğrafları ya da hobinizle ilgili özel bir obje kullanabilirsiniz. Örneğin ofisinizdeki bir duvarı fotoğraf köşesi yapabilir ya da mantar panolar tercih edebilirsiniz. Duvar dekorasyonunuzda yer alacak tüm kareler ve aksesuarlar motivasyonunuzu yükseltebilir. Ancak burada abartmamaya, dikkatinizi dağıtacak yoğunlukta objeler kullanmamaya dikkat etmelisiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?