Çalışma Odası ve Okuma Köşesi Dekorasyonu

Evinizde bir çalışma alanı oluşturmak bunu okuma bölümü, kütüphaneyle birleştirip tek bir alan haline getirmek isteyenler çareyi minimal dekorasyon fikirlerini uygulamakta buluyor. İç mimarlık çalışmaları öyle zengin ki küçücük alanlarda dahi etkili, verimli dekorasyon oluşturulabiliyor. Çalışma odaları tasarlanırken genellikle resmi, dikkat bozmayacak bir konsept yaratılır. Şimdilerde çalışma odası dekorasyonu okuma köşeleri ile genişletilerek daha işlevsel, çok yönlü bir alan oluşturuluyor. Size özel bir alanda dilediğiniz zaman çalışıp dilediğiniz zaman keyifle okuma yapmak istemez misiniz? Çalışma odanıza yeni bir soluk kazandırmak için mini bir kütüphane alanı oluşturmanız yeterli. İşte evinizde böyle bir alan oluşturmak için yararlanabileceğiniz basit dekorasyon önerileri;

Gün ışığından yararlanmayı unutmayın

online iç mimarlık nasıl çalışır

Çalışma odası, okuma köşesi dekorasyonu yaparken gün ışığından maksimum düzeyde faydalanmaya özen gösterin. Gün ışığının olmadığı kör bir alanı dekore ediyorsanız ise aydınlamayı güçlü tutmaya özen gösterin. Yetersiz ışık uykuya zemin hazırlayacağından verimli bir alan oluşturmak zorlaşır.

Konforlu bir okuma koltuğu tercih edin

İyi bir ev dekorasyonu konforlu eşyalardan geçer. Okuma köşesi hazırlarken kendinize mutlaka konforuyla öne çıkan bir koltuk alın. Ayaklarınızı uzatabileceğiniz ya da kıvrılarak kitap okuyabileceğiniz bir koltukla uzun saatler keyifle okuma yapabilirsiniz. Kitap okumak, dinlenmek, keyifle TV seyretmek üzere özel tasarlanmış koltukları tercih edebilirsiniz.

vr 360 ile iç mimarlık

Kitaplık ve masa seçiminde bütünlüğe dikkat edin

Okuma köşesinde ana parça elbette çalışma masası ve kitaplıklardır. Bu iki önemli eşya seçiminde dikkat ettiğinizde verimli dekorasyon çalışması oluşturabilirsiniz. Kitaplıklar duvar tasarımı için en etkili aksesuar olarak özen istiyor. Odanızın büyüklüğüne göre masa almanız yer tasarrufu sağlar. Küçük odalara standart büyüklükte çalışma masası koymak ortamı boğucu hale getirir. Kütüphane için ise ayaklı şık kitaplık tasarımları haricinde duvara monte edebileceğiniz modellere ağırlık vermenizi öneririz. Okuma koltuğunuzun yerleşimini kitaplığın tam önüne, aydınlık bir yere koymanız verimliliği artırır.

Aksesuar seçiminde abartıdan uzak durun

Hem çalışma odası hem de okuma köşesi yapıyorsanız eğer basit dekorasyon odağında kalmanızda yarar var. Odayı canlandıracak, hareketliliği artıracak süs eşyalar çalışmanızı da okumalarınızı da bölebilir. Çalışma odası dekorasyonu yapılırken dikkat dağıtmayacak, verimliliği artıracak detaylara önem verilir.

Çalışma alanı ve kütüphane ayrımı yapılmalı

Kitap okurken gözünüzün sürekli elektronik eşyalara takılıp kalmasını istemezsiniz. Bu nedenle önerimiz çalışma alanınızla okuma köşenizin arasında ince bir ayrım yapmanız. Ayaklı kitaplık ya da seperatör kullanarak iki bölümü dekorasyonu zenginleştirecek biçimde ayırabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?