Dekorasyonda Karıştır Yakıştır: Boho-Chic

Yalınlığa İnat ‘Olduğun Gibi’ Bir Stil

Yalınlığa İnat ‘Olduğun Gibi’ Bir Stil: Boho-Chic

pastel renklerden oluşan boho chic salon dekorasyonu

online iç mimarlık nasıl çalışır

60’lı yılların baskıcı politikalarına, geleneklerine ve klişelerine karşı çıkarak mevcut düzeni reddeden gençler, savaş sonrası yayılan özgürlük ruhunun da yayılımıyla hippi akımına öncülük etmişlerdir. O dönemde sistemin özgürlüklerini kısıtladığına inanan genç kuşak şüphesiz başlattıkları akımın bugünü dahi etkileyeceğini hayal edemezdi.

Savundukları yaşam biçimiyle bağlantılı olarak salaş, özgür ruhlu, rastgele, özgün, dağınık ve renkli kelimeleriyle ifade edilebilecek olan bu bohem yaşam biçimi, günümüzde 2000’li yıllarda kendini modernize ederek göstermeye başlayan boho chic stille tekrardan hayat buldu. Kıyafetlerde, aksesuarlarda ve takılarda olduğu gibi ev dekorasyonunda da varlığını kabul ettirmiş olan stili kendi evinizde nasıl uygulayabileceğinizi kaleme alıyoruz.

Dünle Bugünü Bütünleştir

Mix and match (karıştır ve eşleştir/yakıştır) tanımının ana fikri çerçevesinde şekillenen bu eklektik stilde parçaların bir bütün oluşturması önemli. Bunun için de bir mobilya takımından bahsetmek mümkün değil. Gözden çıkardığınız fakat tekrardan kaplatıp kullanabileceğiniz rahat ve geniş bir koltukla birlikte anneanne ve babaannelerinizden kalan masa, dresuar, sandık ve sahpalar sizi boho chic stile yaklaştıracaktır.

vr 360 ile iç mimarlık

yeşil ve kırmızı temalı boho chic dekorasyonu

Sözünü ettiğimiz gibi karıştır ve yakıştır mantığından yola çıktığımız bu stilde aksesuar olmazsa olmazlardan. Yeni ve pahalı parçalar almaktan bahsetmiyoruz. Yine aile büyüklerinden edinebileceğiniz veya zamanında size hediye edilmiş ancak çok da ilginizi çekmemiş vazolar, biblolar ve bir dönemin vazgeçilmezi büyük ölçekli aynaları gün yüzüne çıkarmanın belki de tam zamanı.

salonda çeşitli boho chic dekorasyonları farklı renklerden oluşan boho chic yatak odası dekorasyonu

Doğa’nın İzlerini Odana Taşı

Bohem stil ilhamını doğadan alır. Yaşam alanında kullanacağınız bitkiler, doğal malzemelerle işlenmiş mobilyalar ve hayvan figürlü kumaşlar sizi bu stilin bir parçası yapacaktır. Tekli hasır koltuklar, jüt halılar, zebra veya çita desenli yastıklar doğanın vahşi duruşuna atıfta bulunabilecek pek çok parça bu stili yaşatmanızı kolaylaştıracaktır.

bitki temlaı bohem dekoru bitki ve salıncak temalı boho dekoru

Renkleri Harmanlamaktan Çekinme

Boho chic’i yansıtmanın bir diğer koşulu da renk ve desen kullanımı. Duvar, halı ve mobilya seçimlerinizin birbirinden farklı ancak birbiriyle uyumlu tonlarla bir arada kullanılması stili daha hissedilir hale getirir. Birbiriyle uyumsuz olabileceğini düşündüğünüz mor-yeşil, mor-turuncu, kırmızı-pembe gibi renk eşleşmelerine de şans vermelisiniz. İçgüdülerinize güvenin.

farklı renklerden oluşan uyumlu yatak odası boho chic dekorasyonu

Aydınlatma Ürünlerinde İçindeki Dağınıklığı Odana Taşı…

Aydınlatma ürün seçimi mekanın atmosferini tümüyle etkileyecektir. Deri ve hasır gibi doğal malzemelerin kullanıldığı büyük sallantılı avizeler, kandiller, köşelere yerleştirebileceğiniz veya duvarlara asabileceğiniz mum ve fenerler iç huzura erişmenizi kolaylaştıracak ve boho chic stili mekanda hissedilir hale getirecektir.

salkım detaylı aydınlatma dekorufarklı boylarda boho chic aydınlatma dekorları

Tamamlayıcı Unsur Olarak Halı…

kaktüs ve boho chic temalı sandalye dekorasyonları balkon yanı ev dekoru

Hali hazırdaki zemin malzemeniz parke ya da seramik her ne olursa olsun, halı bu stilin olmazsa olmazlarından… Yaşam alanınızın geneline hakim olan renk tonlarında salaş, etnik veya vintage esintilerde halı veya kilim kullanımıyla stilinizi yansıtın.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?