Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılmaz?

Ev dekorasyonu çalışması yaparken bazen her şey yolunda gitmez. Mükemmel sandığınız dekorasyonunuz her şey bittiğinde birçok hatanın gözünüze çarpmasına neden olabilir. Şık, rahat, size özel ve fonksiyonel bir dekorasyon için aslında çok detaycı olmanıza gerek yok. Belli hatalardan kaçınarak kafanızdaki görüntüyü en zarif şekilde oluşturabilirsiniz. İç mimarlık anlamında göze batan, uzak durmanız gereken dekorasyon hatalarını öğrendiğinizde çok daha güzel sonuçlar alacağınıza eminiz.

Dekorasyonda Yapılan Hatalar

online iç mimarlık nasıl çalışır

Dekorasyonunuzu zenginleştirmek isterken ortaya karmaşık bir görüntü çıkarmak istemiyorsanız basit 5 önerimize kulak vermeniz yeterli. İşte salon dekorasyonu yaparken yapılan hatalar:

Karmaşık, hareketli koltuk takımı

Her salonun vazgeçilmezi, ana eşyası koltuk takımları ilk anda görüntüsüyle sonra ise konforuyla cezp ediyor. Salonunuzu dekore ederken fazlasıyla karmaşık, hareketli, yoğun ve diğer eşyalarınıza uymayan koltuk takımlarından uzak durun. Koltuk takımınız odadaki en büyük ve yoğun eşya olacağı için sade, tek renk ya da dengeli renklerin bir arada kullanıldığı bir model olmalıdır. Örneğin tek renk bir salon takımını renkli kırlentler ile tamamlamanız sorun olmaz ancak kendinden hareketli bir takımı yine renkli, canlı kırlentler ile bir araya getirmeniz görüntü kirliliğine sebep olacaktır.

vr 360 ile iç mimarlık

Yanlış aydınlatma sistemleri

Salon tasarımı her şeyiyle kusursuz olsa dahi bazen tek bir aydınlatma sistemiyle her şey kötü görünebiliyor. Salonunuzdaki aydınlatmayı çok iyi ayarlamalısınız. İşten eve geldiğinizde ya da misafir ağırladığınızda sizi karanlık, sıkıcı, yetersiz ışık karşılasın istemezsiniz. Avizeler ilk akla gelen aydınlatmalar olsa da aslında pek çok alternatifiniz var. Örneğin salonu kullanım amacınıza göre lambaderlerden destek alabilirsiniz.

Yanlış halı yanlış boyut

İç mimarlık desteği alan evler ve yanlış yapılan ev dekorasyonu kıyası yapıldığında zemin dekorasyonunu yönlendiren halılarda bile nasıl yanlışlar yapılabildiğinizi görebiliyoruz. Salonlarda kullanılan halının boyutu en fazla dört metrekare olabilir. Elbette salonun hacmi önemlidir ancak genel ölçü budur. Eğer salon daha küçükse halı da küçülmelidir. Çünkü halınız ne kadar büyük olursa salonunuz o kadar küçük ve boğucu görünür.

Yanlış aksesuar seçimi

Salonunuzu şekillendirirken son dokunuşlarınızı aksesuarla yapabilirsiniz. Aksesuarlar işin birazcık keyif ve zevk tarafını yansıtıyor. Ev dekorasyonu yaparken salonunuzda kullanacağınız her süs eşya ve obje dengeli olmalıdır. Küçücük odalara konulan devasa heykeller, renklere uymayan objeler, aydınlatmayı ya da işlevselliği önleyen aksesuar seçimi bütünü etkiliyor ve dekorasyonunuzu kötü gösteriyor. Aksesuar seçerken her zaman yavaş hareket etmenizi ve uyuma özen göstermenizi öneririz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?