Karanlık Bir Mekân Dekorasyonla Nasıl Aydınlatılır?

Güneş görmeyen, güneşten yeterince faydalanamayan evlerde ya da mekânlarda daima loş, karanlık bir atmosfer oluşur. Birçok kişi için gündüz vakti oluşan bir loş görüntü iç karartıcı kabul ediliyor. Karanlık olan mekânı aydınlatmak için sadece doğru bir aydınlatma yetmez aynı zamanda doğru bir ev dekorasyonu yapılmalıdır. Yapacağınız ufak tefek tercihlerle evinizi olduğundan daha aydınlık gösterebilir, karanlığı kırabilirsiniz. Güneşten minimum faydalanmanız karanlığa mahkûm olacağınız anlamına gelmiyor. İç mimarlık desteği alarak ya da online iç mimarlık önerileriyle evinizi daha aydınlık hale getirebilirsiniz. İşte size basit ama etkili öneriler.

Dekoratif aynalar

online iç mimarlık nasıl çalışır

Gelen ışığı odanın farklı köşelerine yaymak ve seviyeyi iki katına çıkarmak için ışığın gelişini karşılayacak şekilde aynalar kullanabilirsiniz. Ayna kullanımını daha şık hale getirmek için standart kesim yerine dekorasyona hitap edecek aynalar tercih edebilirsiniz. Örneğin irili ufaklı aynalar, asimetrik kesim aynalar, klasik dekorasyona uyum sağlayacak oymalı aynalar kullanabilirsiniz. Özellikle salon dekorasyonu yaparken aynalarınızın göze hitap etmesine dikkat edebilirsiniz.

Açık renk halılar

Zemin kaplaması yaparken koyu tonlarda halılar yerine açık, renkli tüm alanı kaplayacak halılar seçmenizi öneririz. Salon tasarımı yaparken zemini boydan boya kaplayan açık tonlarda bir halı odanın daha derin ve büyük görünmesine aynı zamanda ferah olmasına yardımcı olacaktır. Koyu renk parkeler aynı etkiyi yaratacağından parke yaptırırken açık, yumuşak renklere yönelmek gerekiyor.

vr 360 ile iç mimarlık

Doğru ışıklandırma

Mekânın aydınlık olması gün ışığı ve aydınlatmalarla ilgilidir. Aydınlatma araçlarını nasıl, nereye koyduğunuz, kullandığınız ampuller önemlidir. Yetersiz ışık veren ampullerinizi daha güçlü ampullerle değiştirmeniz, abajur avizeler yerine ampulün etrafını kapatmayan bir avize model tercih etmeniz aydınlatmayı güçlü kılar. Aydınlatmada daha düşük güce sahip ampulleri çocuk odası tasarımı ya da yatak odası dekoru yaparken kullanmanızı öneririz.  

Doğru perde seçimi

Evin içini göstermesin, güneşi önlesin mantığıyla hazırlanan güneşlikler, fazlasıyla kalın hatta ağır bir kumaşa sahip. Perde seçerken kumaş kalınlığına dikkat edin. Kalın perde yerine biraz daha ince yapılı, hafif perde seçin. Güneşlik ve fon perde zaten ihtiyaç duyulan mahremiyeti sağlamayı başarıyor.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?