Fütüristik Stilin İç Mekan Tasarımına Yansımaları

Fütüristik Stilin Ortaya Çıkışı, Mobilya ve Ürün Tasarımındaki Yeri

20. yüzyılın ilk on yılında ortaya çıkan ve modern mimarlık akımlarından olan fütürizm, sanat ve mimarlığın yenilikçi ve ilerici hareketi olarak kendini göstermiştir.

Fütürist mimari, döneminin teknolojik gelişmelerini reddetmek yerine onları benimsemeye ve kendi alanında kullanmaya çalıştı.

20 şubat 1909 ‘da İtalyan yazar Tomasso Marinetti öncülüğünde hazırlanan ve Le Figaro’da yayınlanan Fütürist Manifestosu dönemin estetik anlayışlarını şöyle ifade eder. “Biz tehlike, enerji ve yalınlığın şarkısını söyleyeceğiz ve açıklıyoruz ki dünya yeni bir güzellikle zenginleşmektedir. Hızın güzelliğiyle, yılankavi egzos borularından çıkan patlayıcı nefesiyle bir yarış otomobili kükreyerek giderken makinalı tüfek gibi sesler çıkaran bir otomobil antik güzelliğin simgesi olan Yunan heykellerinden kat kat güzeldir.’’

Bu anlayış ışığında mimaride makineleşme ortaya çıktı. Merdivenler yerini işlevsellik ve hızla ilerleyen cam asansörlere bıraktı.  Estetik kaygılarla ortaya çıkan çizgiler ve metal bileşenler tasarımlara yeni bir bakış açısı ve heyecan getirecekti…

İç Mekan Tasarımında Fütüristik Etkiler

 

Mimaride olduğu gibi iç mimaride de fütüristik etkiler geleceğe gönderme yapan, yenilikçi ve özgün tasarımın simgesi olarak düşünülebilir.

Fütüristik stile uygun tasarlanmış aydınlatma elemanları, oturma birimleri, tv üniteleri, kitaplıklar ve objelerle yaşam alanlarınıza geleceğin yansımalarını taşıyarak fark yaratabilirsiniz.

Geleceğin Aydınlatma Ürünleri

Mekanın yan karakterleri olarak görülseler de aydınlatma ürünü seçimi, aydınlatma rengiyle birlikte mekanın atmosferini doğrudan değiştiren öncelikli ürünlerin başında gelir.

Zamanın ötesinde kurgulanmış, elips, oval, yassı ve amorf formlardaki aydınlatma ürünleriyle yaşam alanlarınızda fütüristik etkiler yaratabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

   

  

Şaşırtıcı Tasarımlarıyla Koltuk, Berjer ve Sandalyeler…

 

Oturma elemanı olmayan bir salon olur mu? Yaşam birimlerimizin temel parçalarının en başını alan oturma birimleri fütüristik stilin en dikkat çekici varyasyonlarında tasarlanabiliyor.

Fütüristik stilde tasarlanmış tek bir sandalyeyi alıp bir mekanınızda kullandığınızda gözler doğrudan ona çevrilecektir.

Televizyon Üniteleri Başkalaşıyor…

Her ne kadar eski önemini koruyamayarak hayatımızdaki yerini ikincil sıralara bırakmış olsa da televizyon kullanımı hayatımızda varolmaya uzun yıllar daha devam edecek. Bu noktada da yerleşim kurgusunda hem fonksiyonel hem de estetik açıdan en görünür köşeyi oluşturan mobilyaların başında tv üniteleri geliyor.

Fütüristik dokunuşlar ışığında standart çizgisinden çıkarak farklılaşmış tv üniteleri evinizi çok başka bir noktaya taşıyacaktır.

 

Bu Kitaplıklar Gelecekten Işınlanmadı…

En büyük bilgi kaynaklarımızın saklandığı noktalar olarak tanımlayabileceğimiz kitaplıklar için pek çok alternatifte ürün bulmak mümkün. Fütüristik kaygılarla tasarlanmış bir ürün kullanmak da bu alternatiflerden biri olabilir.

 

 

Amorf tasarım kriterleriyle oluşturulmuş kitaplıklarınızı evinizin doğru köşelerinde kullanarak yaşam biriminizin heykeli haline dönüştürebilirsiniz.

 

Bu Gezegenden Olmayan Aksesuarlar

Evin tamamlayıcı unsurları olan aksesuar seçimi belki mobilya seçimi kadar önemli… En sade stilde yapacağınız mobilya seçiminin ardından kullanacağınız iddialı aksesuarlarla evinizin havasını bambaşka bir noktaya taşıyabilirsiniz.

Özellikle fütüristik stili sadece aksesuarlarla ortaya çıkarmak bu stili sıkılmadan ve benimseyerek yaşatmanın ince ve kararlı bir yolunu oluşturacaktır.