Feng Shui İle Dekorasyon

Feng Shui'nin sezgisel dekorasyon prensipleri ile denge ve uyumu yakalayarak huzurlu mekanlar yaratmak...

Feng Shui Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Geleneksel bir uzakdoğu yerleştirme sanatı olan Feng Shui, günümüzde birçok kişinin, daha verimli ve düzenli bir yaşam sürmek amacıyla, modern iç mimari çözümlerinin yanı sıra ilgisini çeken bir disiplindir. Feng Shui eski bir yerleştirme sanatı olmakla birlikte, insanların evlerini bu sanata bağlı olarak düzenlediği ve dekore ettiği zaman mutluluğu yükselttiği deneyimlerle ispatlanmıştır. Bazı ana unsurları iç mimarlıktan farklı olsa da, birçok benzer özellikleri de vardır.

Feng ShuiFeng Shui, kökeni en az 5000 yıl öncesine dayanmasına rağmen batıya kısa bir süre önce gelen eski bir Çin felsefesidir. Harfiyen tercüme edildiğinde Feng Shui ‘rüzgar ve su’ anlamını taşımakta olup esas amacı doğal çevremizi belli başlı kurallara uygun bir şekilde düzenleyerek ve değiştirerek denge ve uyuma ulaştırmaktır. Feng Shui bir eve, ofise veya herhangi bir binaya uygulandığında, dinginlik, sağlık ve ahenk yaratarak mutluluğu, başarıyı ve bereketi getirdiği gözlemlenmiştir.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Feng Shui
Avrupa’da modern kullanım için uyarlanmış olan birçok Feng Shui okulu mevcuttur. Bunların en eskisi olan Form School, prensip olarak doğal tabiatın önemini vurgulamaktadır. Bununla birlikte Feng Shui uygulayıcılarının ihtiyaca veya duruma göre farklı okullardan farklı yöntemlere başvurdukları da bilinmektedir.

CHI

Feng Shui inancına göre, görünmez hayat, güç veya enerji anlamına gelen ‘chi’ hem bizlerin içerisinde bulunur hem de evren boyunca dolaşır. Sağlıklı ve iyi bir yaşam sürmek için, bu gücü kullanmak ve verimli chi enerjisini evlerimizde ve hayatımızda desteklemek gerekir. Feng Shui uygulayanlar, eğer hayatlarımız durgunsa, depresyondaysak veya enerjimiz düşükse bunun temel nedenini chi enerjisinin eksikliğine bağlıyorlar.

Feng Shui

YİN & YANG
vr 360 ile iç mimarlık

Feng Shui de anahtar kavram olan yin ve yang, evrendeki her şeyin iki kesişenden ve aynı zamanda da birbirini tamamlayıcı enerjilerden ibaret olduğunu varsayıyor. Yang enerjisi etrafımızdaki havada ve rüzgarda vardır, sakinleşilmesi gereken bir mekanda bu enerjinin az olması istenir, buna karşılık Yin enerjisi ağır kütlelerde ve toprakta bulunur, dinginliği bu enerji sağlar. Evlerde tuğla duvarlar ya da toprak saksılı bitkiler bu enerjiyi destekler.

Feng Shui

Yin ve Yang enerjisi aşağıdaki gibi zıtlıklarda aranmalı ve denge sağlanmaya çalışılmalıdır.

Gölge & Işık , Kadın & Erkek, Pasif & Aktif, Ay & Güneş, Yeryüzü & Gökyüzü, Yumuşak & Sert, Su & Ateş, Soğuk & Sıcak

5 ELEMENT

Diğer önemli kavram ise 5 element veya enerji olan: ateş, metal, ahşap, su ve toprak. Feng Shui ye göre bunlar evrenin 5 ana elementi olmakla birlikte her biri birbiri sayesinde meydana gelmiştir. Bir araya geldiklerinde, sonu olmayan bir döngü oluştururlar.

Feng Shui

Ayni zamanda her bir element belirli bir yön, renk gibi birçok özellik taşımakta. Bunlardan herhangi birini evinize uyarladığınızda, kişisel ihtiyaçlarınıza göre enerjinizi yükseltebilir, iyileştirebilir ve böylece yaşam kalitenizi arttırabilirsiniz.

Feng Shui

Feng Shui’ nin asıl amacı insanları daha sezgisel bir yaklaşımla içerisinde bulunduğumuz ve yaşadığımız ortamda iyi hissettirmektir. Eğer iyi hissediyor ve aynı zamanda evinizin içerisindeyken de mutlu ve keyifliyseniz, yaşadığınız mekanda Feng Shui’yi bilerek ya da bilmeyerek doğru kullanıyorsunuz demektir.

Feng Shui
İç mimarlık uygulamalarında olduğu gibi çoğu Feng Shui uygulamaları da sağduyu kullanılarak geliştirilmiştir. Belki evimizin yerini kolaylıkla değiştiremiyor olabiliriz fakat bu eşyalarımızın yerlerini değiştiremiyor olduğumuz anlamına gelmez. Eşyalarımızın yerlerini değiştirmek, belirli renkler kullanmak, ışık ve gölge derecelerini ayarlamak veya evimize ufak tefek bitkiler, aynalar ve benzeri objeler yerleştirmek evlerimizdeki enerjiyi arttırarak bizlere daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam alanı sağlar.

Feng Shui

Bazı tipik Feng Shui ipuçları vermek gerekirse;
Sembolizm ve Sesler bu alanda önemli unsurlardır. Çok kullanılan zil unsuru zihindeki, bedendeki ve ruhtaki blokajı kaldırır ve hayattaki gergin ve stresli anlarda huzur hissi verir.

Feng Shui
Feng Shui’ye uygun dengeli bir mekan tasarlamak için genellikle Renk Çemberi kullanılır. Bu renk çemberi hangi rengin hangi elementi nitelediğini ortaya koyar. En iyi sonuca ulaşmak için bir uzman tarafından evinizin enerji haritasının çıkartılmış olması gereklidir, ya da sizin en azından enerji haritası sisteminin ana prensiplerini biliyor olmanız gereklidir. Feng Shui prensipleriyle bir odanın, bir evin, bir insanın hatta bir ülkenin enerji haritası çıkarılabilmektedir.

Feng Shui

Bunun gibi ipuçları bana yetmez, ben evimi gerçek bir uzmana emanet etmek istiyorum diyorsan eğer, bir Feng Shui danışmanının neler yaptığını bilmekte fayda var;

Feng Shui

-Mekanı gezer, doğum yerin, tarihi ve saati hakkında sorular sorarak burcunla ilgili bir harita oluşturur ve evin nasıl daha verimli olacağını belirler.
-Sağlık, mutluluk ve varlık geçmişlerini de inceleyip, evin yaşayan bireyler üzerindeki etkilerini inceler, yorumlar, enerji haritasını çıkarır.
-Mekanın Feng Shui raporlarını hazırlayıp Chi enerjisinin var olup olmadığını değerlendirir.
-Senin istediğin ve geliştirilmesi gereken değişikleri not eder ve bunun yanı sıra sana ev alıyorken de yardımcı olabilir.
-Evinde Feng Shui ye uyması için yapman gereken değişiklikleri belirler ve uygulamaya geçirmen için sana yardımcı olur.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?