Az m2 Çok Hacim….

"Bu dünyada ilerleyen kişiler, kolları sıvayıp istedikleri ortamı arayan, bulamayınca da yaratan kişilerdir." Bernhard Shaw...

Evlerimizde akıllıca yapacağımız iç mimari planlamalar ve tasarımlar ile az m2 çok hacim sahibi olarak yaşamak…..Aslında birçoğumuzun ihtiyacı olan bir konu… Hepimiz bu konu ile ilgili az çok görsel görmüşüzdür. Ancak çoğumuz güzel olmuş ama bu benim evimde olmaz deyip bir kenara çekiliriz. Tam aksine biraz yaratıcılığımızı zorlayıp olabilirliğin peşinde koşmak gerekiyor.
Özellikle tavan yüksekliği elverişli apartmanlar veya yazlıklarda, yayla ve dağ evlerinde bu konuya daha iyi çözüm bulunabiliyor. Kat yüksekliğiniz 2.70 ve üzeri ise ve yaşam m2’nizi arttırmak istiyorsanız bu yazı tam size göre.

Az m2 Çok Hacim …

Dikey veya yatay olarak birleştirilmiş uyku alanları, arada bir gidilen dağ evlerindeki ve yazlıklardaki küçük mekanlar için getirilen çözümdür ve annebaba ile aynı mekanda uyumaya fırsat kollayan çocuklar için elbette mükemmeldir.

online iç mimarlık nasıl çalışır

uyku ve çalışma alanları

Eğimli çatılar için eğlenceli ve estetik çözümler…

uyku ve çalışma alanları

vr 360 ile iç mimarlık

az m2 çok hacim

az m2 çok hacim       az m2 çok hacim

Düz tavan, 270 cm tavan yüksekliği böyle bir kurgu için yeterli olacaktır. Gerisi iyi bir projelendirmeye kalıyor.

 

Anneanne babaanne evleri tüm kuzenlerin buluşma noktasıdır adeta. İşte size eğlenceli çok sayıda çocuk ve gencin kalacağı oda fikirleri:

az m2 çok hacim     az m2 çok hacim

az m2 çok hacim

az m2 çok hacim

Peki ya uyku alanları ile çalışma veya oturma alanlarını birleştirmeye ne dersiniz: Çalışma masası artık günümüzde sadece öğrenci veya akademisyenlerin gereksinimi değil… Bir çoğumuz diz üstü bilgisayarlarımızı arada bir de olsa diz üstünden alıp bir masa üzerinde çalışma ihtiyacını hissediyoruz. Aramızda evine iş götürenler ve ev-ofis çalışanları ve gittikçe kentsel dönüşüm sonucu küçülen apartman dairelerini düşünürsek işe yarayacak bir kaç önerimiz daha var.  Yine yatak bölümü altında az az 140 cm kalmalı ama daha fazla bırakabiliyorsanız daha da keyifli alanlar yaratabilirsiniz.

az m2 çok hacimaz m2 çok hacim

az m2 çok hacim

 

az m2 çok hacimBazen de yarım katlar imdadımıza koşar az m2 de çok hacim yaratmamıza. Yarım kat derken her zaman üzerine karyola yerleştireceğiniz bir kat gibi düşünmeyin. Direk ahşap bir platform üzerine yerleştirilen karyolasız bir yatağın kendisi hem daha hoş ve kullanışlı olacaktır hem de yükseklik anlamında daha az yer kaplayacaktır. Buna bir örnek teşkil eden aşağıdaki görselde ahşap platformun altının bir kısmı depo olarak kullanılmış ve bir kısmını da divan yerleştirilerek estetik ve fonksiyonun bir araya geldiği bir ortam oluşturulmuş.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?