Dekorasyonda Yapılan Hatalar

Ev dekorasyonu yapmak keyifli olduğu kadar yorucu ve zorlayıcıdır da. Çünkü her odayı farklı bir temada ya da birbiriyle uyumlu görünecek şekilde tasarlamak özen istiyor. Bu yüzden çoğu kişi bu işi bizzat üstlenmek yerine iç mimarlık desteği alıyor. İç mimarlar Türkiye’deki dekorasyon çizgisini incelediğinde birçok hata görüyor. Dekorasyonda yapılan hataların temelinde ekonomik dekorasyon yapma çabası yatıyor. Ev dekore ederken kullanılan bütçenin seviyesi sonucun iyi ya da kötü olmasında temel etken değildir elbette ancak eşyaların uyumundan ziyade fiyatına göre alışveriş yapmak durumu kötü etkileyebiliyor. Ev dekorasyonu çalışması yapmaya başlamadan önce dekorasyon tarzı belirlenmelidir. Örneğin bu noktada yapılan hatalar çok basittir. Klasik dekorasyonu benimseyenler bu yönde eşya ve obje alırken diğer yandan modern tarza hitap eden eşyaları beğendiği için almak dekorasyon karmaşası yaratır. Bu tip hatalar dekorasyonu doğrudan etkiliyor. Sık yapılan diğer hatalar şöyle;

Mekân ölçüsünü dikkate almamak

online iç mimarlık nasıl çalışır

Dekorasyon yaparken evin ve odaların hacmini bilmek gerekiyor. Örneğin salon tasarımı için seçilecek eşyalar salonun büyüklüğüne uygun mu sorgulamak gerekiyor. Salon dekorasyonu tasarımlarında aşırı büyük mobilyalar alanı küçültüyor, hareket edecek alan bırakmıyor.

Takım koltuklar kullanmak

Koltuklar takım olarak satılıyor, evet ama şık tasarımda bu takımlar artık demode kabul ediliyor. Modern ve zengin dekorasyonda birbirinin aynısı koltuklar yerine her biri farklı olan ya da berjerleri farklı tasarıma sahip koltuklar ön planda yer alıyor.

vr 360 ile iç mimarlık

Renkli tercihler yapmaktan çekinmek

Gri, kahverengi, koyu mavi gibi risksiz, temizliği kolay, duruşu ağır renkler koltuk seçimlerinde ilk sıralarda yer alıyor. Bu tip soluk renkler özel bir tema oluşturulmadığı sürece evi sıkıcı gösterir, salon tasarımı çalışmasını boğucu hale getirir. Biraz renk kullanmak mekâna enerji katar.

Koltukları duvar dibine sıralamak

Bir Türk alışkanlığı olarak koltukları duvara dayamak dekorasyonu sönükleştiriyor. Koltukları duvara dayamak minimal ölçülere sahip evlerde yapılması önerilen bir dekor davranışıdır ancak geniş evlerde bu şekilde bir dekor yanlıştır.

Yanlış boyutta halı seçmek

Kocaman evlere küçücük halılar seçmek evleri komik gösteriyor. Online ev dekorasyonu çalışmalarında dahi halı detayı atlanmıyor. Küçük halı kullanmak yerine hiç halı kullanmamak daha ideal bir tercihtir.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?