Çocuk Odası Tasarımında İlham Veren Fikirler

Bebek ve çocuk odası hazırlamak ebeveynler için her zaman oldukça ilgi çekici olmuştur. Enerjik, canlı ve ruhu keyiflendiren bir aktivite olan ev dekorasyonu, söz konusu kişiler çocuklar olunca daha eğlenceli hale gelebiliyor. Çocuk odaları için pedagojik yönden etkili, çocuğun ruh dünyasına uygun oda tasarımları gerçekleştiriliyor. Elbette çocuk odası dekorasyonu yaparken iç mimarlık desteği almak sonucun daha verimli ve zengin olmasını sağlar. Birçok kişi çocuklara oda hazırlarken oyuncak ,süs eşya gibi canlı öğelerin kullanımını abartma eğilimine gidiyor. Oysaki çocukların dingin, huzurlu bir ruh halinde olmasında odaların tasarımı etkilidir. İç mimarlar, “Az çoktur” felsefesini benimsiyor ve gereksiz ayrıntıdan uzaklaşarak amaca yönelik, beklentileri ve ihtiyaçları karşılayan nitelikli bir odaya imza atıyor. Çocuk odası hazırlarken çocuğun yaşı, cinsiyeti, sevdiği şeyler kısacası hayal dünyası belirleyicidir. Söz konusu çocuk eğer fikirlerini dile getirebilecek yaştaysa çocuğun fikirleri de önemsenmelidir. Peki, iç mimarlar neler öneriyor? Öneriler gayet basit ve uygulanabilir şeyler, online iç mimarlık desteği ile sizler de işlevsel odalar tasarlayabilirsiniz.

Çocuklarınızın sesine kulak verin

online iç mimarlık nasıl çalışır

Çocuk odası tasarımı esnasında ebeveynlerin dekorasyonun büyüsüne kapılmaması ve çocuklarının fikirlerine mutlaka önem vermesi beklenir. Örneğin kız çocukları için pembe, erkek çocukları için ise mavi tercih edilir. İç mimarlar bu iki genel tabunun yıkılabileceğini belirtiyor. Zira her çocuğun hayal dünyası, düşleri farklı zenginlikte olduğundan üstelik sevdiği renkler, hayalini kurduğu gelecek yaşamı değiştiğinden tercih edilecek renklerde pembe ve mavi sınırlaması olmamalıdır. Çocuğunuzun odasını hazırlarken renk, eşya seçiminde çocuğunuzla birlikte karar verebilirsiniz.

Zamansız, fonksiyonel eşya seçmeye özen gösterin

vr 360 ile iç mimarlık

Birkaç yıl ara ile ya da çocuğun büyüme döngüsüne göre oda dekorasyonu yapmayı planlamayanlar en başından zamansız eşyalar seçerek uzun ömürlü bir kullanım zemini oluşturabilir. Örneğin mobilyalarda hem çocukların hem de gençlerin kullanabileceği çok işlevsel, şık mobilyalar tasarlanıyor. Çocuklarınız için nevresim, perde, oda rengi gibi alanlarda yaş dönemine uygun seçimler yapabilirsiniz. Çocuk odasının klasik bir ev dekorasyonu çalışmasından farklı olacağını, daha dikkat gerektirdiğini unutmamalı, ilerleyen dönemleri de düşünmelisiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?