Çocuğunuzun Odası Hazır mı?

Ev dekorasyonu içerisinde tüm sevimliliğiyle yer alan çocuk odaları, evlere neşe katıyor. Bebeğiniz henüz sizinle aynı odada uyuyor olabilir ama sağlıklı bir ruhsal gelişim için 2 – 3 yaşından sonra kendi odasına geçmesi gerekiyor. Çocuğunuzun güvenli ve sağlıklı bir odada kalmasını istiyorsanız iç mimarlık desteği ile çocuk odasını daha profesyonel biçimde dekore edebilirsiniz. İç mimarlar, odanın hacmini ve çocukların gelişimini göz önünde bulundurarak sizlerin de fikrini alarak çocuğunuza özel bir oda tasarımı yapıyor. İç mimarın yönlendirmesiyle çocuğunuza sadece birkaç yıllık değil ergenlik çağına kadar keyifle kullanabileceği uzun ömürlü bir oda hazırlayabilirsiniz. Çocuk odası dekorasyonu yaparken birçok inceliği göz önünde bulundurmak gerekiyor. Kısa süreli ve dayanıksız mobilyalar almamak için önden araştırma yapmak ya da iç mimar yardımı almak işinizi kolaylaştırıyor.

Bebek karyolası seçimi

online iç mimarlık nasıl çalışır

Bebek karyolası alırken bebeğinizin çocukluk dönemine geçiş yaptığını unutmayın. Birçok ebeveyn görüntüsü nedeniyle cezp edici olan modellere yönelerek kısa süreli karyola tercihlerinde bulunuyor. Karyolanın uzun yıllar kullanılabileceğinden hatta ihtiyaç kalmadığında dönüştürebileceğinizden emin olduğunuz bir model seçebilirsiniz. Karyolanın kenarları file ya da parmaklık şeklinde bir tasarıma sahip olursa çocuğunuz uyurken temiz hava akışından yararlanır.

Kıyafet dolabı seçimi

Çocuk odası tasarımı yatak ve dolap gibi temel eşyalarla şekillendiriliyor. Çocuğunuzun kıyafetlerini saklayacağınız dolabı seçerken öncelikle malzeme kalitesine özen gösterin. Kullanılan boyanın, cilanın bile önemi olabiliyor. Dolap tekerlekli bir yapıdaysa tekerleklerin stop özelliğinin olmasına özen gösterilmeli. Öte yandan çocuk odalarıyla ilgili en önemli şey güvenliktir. Birçok çocuk oyun amacıyla mobilyalara tırmanmaya, çekmeceleri açıp basamak olarak kullanmaya çalışıyor. Mobilyalar çocukların bu manevralarıyla yerinden oynayıp çocukların üzerine düşebiliyor. Odayı tasarlarken mobilyaları duvara sabitlemeyi sakın unutmayın.

vr 360 ile iç mimarlık

Uyku seti ve halı seçimi

Çocuklarınıza uyku seti alırken  yapmadığınızı unutmayın. Birçok ebeveyn çocukların kullanmayacağı kalınlıkta ve yoğunlukta yastık, yorgan alıyor. Başlangıçta birkaç tane lastikli çarşaf ve yatak koruyucu almanızı öneririz. Alacağınız tüm tekstil ürünlerinin pamuklu olmasına özen gösterin. Çocuk odası halısı için ise antialerjik modellere yönelmeniz iyi olacaktır. Çocuklar halılarla fazlasıyla haşır neşir olduğundan halının tüy yapmaması, alerjik olmaması önemli.

Duvar kâğıtları seçimi

Silinebilir, nefes alan, çocukların zihin dünyasını canlandıracak modellere sahip duvar kâğıdı ile çocuk odasında şahane bir duvar tasarımı oluşturabilirsiniz. Duvar dekorasyonu yaparken kullanacağınız rafların sağlamlığına, malzemesine dikkat etmeli, üzerine koyacağınız eşyaların düşmeyeceğinden emin olmalısınız.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?