Bebeğiniz için ideal uyku ortamı

Güvenli ve sağlıklı uyku ortamı için gerekenler

Her anne – baba bebeğini kucağına alacağı o büyük günü beklerken, bebeğinin sağlıklı ve güvenli bir ortamda uyumasını ve bebeğine en güzel odayı hazırlamayı ister. Peki size sevimli, güzel ve kullanışlı görünen herşey bebeğinize sağlayacağınız uyku ortamı için uygun mudur?

Bu soruya “evet” yanıtı vermek doğru olmayacaktır. O halde, bebeğinizin odasını hazırlarken, güvenli ve rahat bir uyku ortamı yaratmak adına dikkat etmeniz gereken püf noktaların nelerdir?

online iç mimarlık nasıl çalışır

Konunun uzmanları 0-5 yaş uyku danışmanı Selen SUFRİ ÜÇOK ve Sedef FENİK bu konuda bizimle aşağıdaki değerli bilgileri paylaştılar.

Bebeğinizin uyku ortamı, ona sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırma yolunda en önemli adımdır. Odadaki ufacık olumsuz bir detay onun uyku kalitesini etkileyebilir ve uykularında verimsizlik yaratabilir.

  1. Doğru ısıyı yakalamak

Bebekler serin ortamda çok daha rahat uyurlar. Uyku hijyeni bakımından da ortamın serin olması çok önemlidir. Bebeğinizin ideal oda ısısı 20-21 derece civarında olmalıdır.

  1. Karanlık en iyisi
vr 360 ile iç mimarlık

Melatonin hormonu, karanlığı çok seven bir hormon 🙂 Bu nedenle, bebeğinizin özellikle gündüz uykularında odanın oldukça karanlık olması uykuya geçişini ve uykuda kalmasını kolaylaştıracaktır. Gece de mümkün olduğu kadar ışık kullanmamaya özen gösterilmelidir. 

  1. Odanın dekorasyonda sade ve yalınlık

Oda içerisinde genel olarak yumuşak renkler kullanılmalı, bebeğinizin uyurken dikkatini dağıtacak parlak renkler, büyük resimli duvar kağıdı kullanımından kaçınılmalıdır. Oda içerisinde oyuncak olmaması, eğer mümkünse oyuncakların evin farklı bir odasında konumlandırılması uygun olacaktır. Bebek odası dekorasyonunda tasarım hizmetini artık online olarak kolayca alabiliyorsunuz

  1. Konforlu yatak en önemlisi

Kaliteli ve sağlıklı bir uyku için bebeğinizin yatağı çok yumuşak olmamalı ve antialerjik malzemeden üretilmiş olmalıdır. Yatak çarşafı organik %100 pamuklu kumaştan üretilmiş olmalıdır. Kullanacağınız çarşafın, bebeğinizin üzerine kapanmaması için gergin durması, mümkünse lastikli çarşaf olması idealdir. 

  1. Güvenlik açısından beşik

Bebeğinizin ilk yılında zamanının çoğunu içinde geçirdiği ve bebek gelişimini için çok önemli rol oynayan beşik/yatak seçerken, ilk olarak güvenlik kurallarına uygun olup olmadığına bakılmalıdır. Özellikle 1 yaşından küçük bebeklerde boğulma riski oluşturabileceğinden, beşiğin içerisine yorgan, yastık dahil olmak üzere hiçbir eşya konulmamalıdır. Soğuk havalarda battaniye, örtü ya da yorgan yerine “uyku tulumu” kullanılmalıdır.

  1. Eşyaların konumu

Bebeğinizin hem güvenliği, hem de rahat ve kaliteli uyuması açısından, beşiği kesinlikle pencere önüne konulmamalıdır. Konum açısından ideal olan, beşiğin pencerenin karşı duvarında veya çapraz duvarında bulunmasıdır. Beşiğin yanında yüksek bir dolap veya düşme tehlikesi olan herhangi bir eşya bulundurulmamalıdır. Bebeğinizi uyaracağı ve uykuya dalmasını zorlaştıracağı için beşik üzerine dönence, cibinlik vs. gibi hiçbir şey konulmamalıdır.

Beşiğin parmaklıklarına taktığınız koruyucuların, çok yüksek olmaması bebeğinizin kendini rahat ve güvende hissetmesi açısından önem taşımaktadır. Hatta bebeğiniz altı aylık olduğunda, beşiğin öne bakan parmaklıklarındaki koruyucuları tamamen çıkarabilirsiniz.

  1. Uykuya geçişte müzik kullanımı

Uyku sırasında müzik kullanmak her zaman uykuya dalışı kolaylaştırır ve aynı zamanda dış sesleri örterek, bebeğinizin daha huzurlu uyumasını sağlar. Müzik olarak sözsüz melodilerin daha çok hafif uyku melodileri ve doğa sesleri tercih etmek daha uygun olacaktır. 

  1. Uyku arkadaşı faydalı

Uyku arkadaşı, bebeğinizin kendi kendine uyumasını kolaylaştıracak ve kendini daha güvende hissetmesini sağlayacak bir oyuncak ya da nesnedir. Uyku arkadaşını yataktan hiç çıkarılmaması, sadece uyku sırasında kullanılması faydalı olacaktır. Bebeğinizin, ona edindirdiğiniz uyku arkadaşına, hemen alışmasını beklemeyin, bir süre ilgilenmese dahi siz vermeye devam etmelisiniz. Mendil veya tülbent tarzı uyku arkadaşları, küçük bebekler için daha uygundur. Uyku arkadaşı olarak seçeceğiniz nesne bir oyuncak ise, küçük, yumuşak ve çıkabilen burnu, gözü, düğmesi vs olmamasına dikkat etmenizi öneriyoruz.

Bebeğinizin odasının dizaynını her yönüyle sağlıklı,  estetik ve profesyonel bir şekilde yapabilmek için online proje ve tasarım desteğini çok pratik, hızlıca ve uygun fiyata alabileceğiniz sitemiz 2 yıldır harika mekanlar yaratılmasına olanak sağlıyor..

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?