Banyomu Nasıl Dekore Edebilirim?

Yaşam alanımızın bir parçası, banyolar…

Banyolar, dekorasyon sürecinde genellikle göz ardı edilen alanlardır. Fakat özenle düşünülerek tasarım sürecine dahil edildiğinde, banyolar yaşam alanımızın ayrılmaz bir parçası haline gelir.

Küçük bir banyoyu tasarlarken…

Banyolar genellikle çok geniş alanlar olmayıp akıllıca tasarımlar ile fonksiyonelliğin sağlanması amaçlanır. Bu yüzden banyo dekorasyonu yaparken özellikle banyonuz küçük bir hacme sahipse; hem alan tasarrufu sağlamak hem de ferah bir görüntü yaratmak için birtakım mimari çözümler geliştirilmelidir. Doğru bir organizasyonla küçük bir banyo bile ferah ve işlevsel bir alana dönüşebilir. Bunun için dekorasyon aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı önemli tüyoları sizinle paylaştık.

  • Doğal ışıktan faydalan
online iç mimarlık nasıl çalışır

Aydınlık bir banyo daha geniş ve daha ferah bir ortam hissi yaratacaktır. Mekanın imkanları doğrultusunda tavanda veya tavana yakın yerleştirilen pencereler sayesinde doğal ışıktan faydalanabilirsiniz. Banyonuzda böyle bir imkan mevcut değilse yapay aydınlatma kullanarak banyonuza, daha yumuşak geçişleri olan doğal ışık etkisi verebilirsiniz.

  • Yansıtıcı yüzeylere izin ver

Banyo duvarlarında ve zemininde kullanılan açık renk, parlak fayans veya seramikler ışığı kıracağından daha geniş ve aydınlık bir mekan izlenimi verecektir. Bunun dışında dikdörtgen şeklindeki fayansların; zeminde, duvarlarda ve küvet gibi bazı alanlarda devam etmesi süreklilik etkisi yaratacağından alanı olduğundan geniş göstermeye katkı sağlayacaktır.

  • Natürel ve açık renkleri tercih et

Duvar boyası, banyo dolapları, vitrifiye ürünleri ve zeminde natürel, toprak tonlarının tercih edilmesi, mobilyalarda hasır veya rattan ürünler seçilmesi, banyoda natürel bir etki ve bir renk bütünlüğü sağlar. Bununla birlikte dekoratif yeşil bitkilerin kullanılması renklerle harmoni içinde, doğayı refere eden bir atmosfer yaratır.

vr 360 ile iç mimarlık

Küçük banyolar için renk seçimi yaparken banyoya hakim olacak ve göz yormayacak bir renk belirledikten sonra onun tonlarında renk ve dokuların tasarımda dolaşmasına izin verebilirsiniz. Sarı gibi insana sıcaklık ve neşen veren bir renk seçilebileceği gibi mavi gibi bize denizi anımsatan huzur veren bir renk de seçilebilir.

  • İşlevsel tasarım işlevsel mobilyalardan oluşur

Küçük bir banyoda büyük dolaplar yerine modern raf sistemlerinin kullanılması ve nişlerden yararlanılması banyoda alanı daha verimli kullanmanıza imkan verir. Mekanları ayırmak için duvar bloklar yerine daha çizgisel ve geçirgen olan cam paneller tercih edilmelidir.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?