Amerikan Mutfak Dekorasyonu Nedir? Örnekleri

Amerikan Mutfak Nedir?

Amerikan mutfak, mutfak ile salonun bölücü duvarlar ve kapıyla ayrılmadan iç içe olduğu bir yapıdır. Mutfağı da yaşam alanına dahil eden amerikan mutfaklar, ya da diğer bilinen adıyla açık mutfak, ev dekorasyonu çalışması yapılırken sıklıkla tercih edilen uygulamaların arasında yer alıyor.

Yaşam ve yemek alanının iç içe olması ilk etapta pratik gibi görünse de iş dekorasyona geldiğinde durumlar değişiyor. Salon ve mutfağın aynı alanda tasarlandığı evlerde aslında ilham verici, modern üstelik son derece işlevsel mutfak dekorasyonu yapmak mümkündür. İlham verici Amerikan mutfak dekorasyonu fikirlerimizle evinizde hazırlandığınız dekoratif çalışmaları kolaylaştırmak isteriz. Ev dekorasyonu yapmak büyük bir keyif ancak küçük alanlar ya da açık mutfaklar bazen insanı düşündürebiliyor. İşbu noktada Evimi Tasarla ekibi olarak önemli ipuçları vermeye geldik. Hazırsanız başlayalım.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Mutfağın yan bölümünde bulunan oda, balkon ya da antre iç mimarlık desteği ile mutfağa katılarak geniş, ferah, işlevsel ve modern bir mutfak dekorasyonu yapılabiliyor. Tasarım dünyasındaki zenginlik, mimari teknolojinin ve anlayışının gelişmesi neticesinde Amerikan mutfak tasarımları beklentileri aşan bir görüntüye ulaştırılabiliyor. Açık mutfak yaşam alanlarını genişlettiğinden, daha fonksiyonel olduğundan tercih ediliyor. Özellikle de küçük mutfakları açık mutfağa çevirmek evi baştan aşağı değiştiriyor, modern bir hava veriyor. Şimdilerde küçük ve az odalı yapılarda mimarlar doğrudan açık mutfağa yöneliyor. Böylelikle küçük fakat ferah, kullanışlı yaşam alanlarına sahip daireler planlanabiliyor.

Amerikan Mutfak Dekorasyonunda Neler Olur?

Amerikan mutfaklarda en çok kullanılan unsurlardan biri mutfak adasıdır. Ada mutfaklar çok kullanışlı ve aynı zamanda oldukça estetiktir. Mutfak adası koyacak kadar geniş bir yeriniz yoksa ada yerine tezgahı mutfağınızın şekline göre L veya U olacak şekilde döndürerek benzer bir etkiyi yakalayabilirsiniz. Mutfak ve oturma bölümünü zarif bir şekilde ayırmak için tezgâh – bar tasarımı tercih edilebiliyor. Mutfağa yerleştirilecek tezgâh ile bir tarafını bar tabureleriyle destekleyip hem masa hem de mutfak tezgâhı işlevi oluşturmak mümkündür. Modern görünümüyle evlere farklı bir hava katan Amerikan mutfak tasarımları, iç mimarların yaratıcı çözümleriyle zenginleşiyor. Örneğin mutfak ve oturma odasının birleştirilmesi halinde duvar tasarımı öne çıkıyor. Tek bir duvar dekorasyonu mu tercih edilecek yoksa mutfaktan oturma bölümüne yumuşak bir geçiş mi yapılacak iç mimarlar karar veriyor. Bu geçişin dengeli olması uzun vadede ev tasarımını olumlu yönde etkiliyor. Mutfakta kullanılacak tezgâhın uzunluğu, hacmi, şekli ana unsurları oluşturuyor.

vr 360 ile iç mimarlık

Mutfak ve yaşam alanınızı ayırın

Salon dekorasyonu yaparken mutfağı da hesap ederek biraz daha incelikli bir şeyler düşünmeniz gerekecek. Örneğin mutfak ve salonu bir eşyayla ayırma fikri en sık kullanılan dekorasyon fikirlerinden biridir. Yemek masası, kanepe, mutfak adası gibi eşyalarla yaşam alanınızı mutfaktan ayırabilir; mutfağa hala yakın ve iç içe olmaya devam edebilirsiniz.

Zemin kaplamasını çeşitlendirin

Mutfak dekorasyonu yapılırken zemin kaplamasında ve hatta tezgâh arkası duvar tasarımı çalışmalarında suya, lekeye, yağa ve benzeri mutfak ürünlerine dayanıklı malzemeler tercih edilir. Yer kaplamasında mermer, seramik, parke seçimi yapılır. Açık mutfak tasarımında bizim önerimiz salon tasarımı ve mutfak tasarımı ayrımı yapılması. Salonun zemininde parke tercih ediliyorsa, mutfak zemininde daha farklı bir malzeme ve daha renkli, desenli bir kaplama türü tercih edilebilir. Salondan mutfak bölümüne geçişte tamamlayıcı renkler, detaylar kullanılırsa eğer bütünlük bozulmaz.

Ahşap detaylara yer verin

Ev dekorasyon çalışması ahşabın etkisiyle geleneksel ve modern bir görünüme kavuşturulabiliyor. Açık mutfak bir eve sahip olanlar, ahşabın büyüsünden yararlanarak hem mutfağında hem de salonunda birbirinden farklı dekorasyon çalışması oluşturabilir aynı zamanda detaylarla birbirini tamamlayan bir görünüm elde edebilir. Örneğin yemek masası ya da mutfak adasının kenarlarında kullanacağınız sandalyeler ahşap detaylı olabilir. Salonda ise TV ünitesi, kitaplık gibi tasarımlarda ahşaba yer verebilirsiniz.

Online iç mimarlık desteği alın

Açık mutfak, küçük alan, karanlık atmosfer, havasız bir ortam iç mimarların çözüme kavuşturduğu dekorasyon problemlerinden birkaçı. Açık mutfağınızı ve salonunuzu bir türlü işlevselliğe ulaştıramıyor ya da yaşam alanınızı istediğiniz görüntüye kavuşturamıyorsanız online iç mimarlık hizmetlerimizden yararlanarak uzman gözüyle üstelik çok ekonomik fiyatlarla dekorasyonunuzu tamamlayabilirsiniz.

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?