Mermer Paletinden Sehpa Yapımı

Yepyeni ev dekorasyonu fikirleri

0 1.888

Evimizde kendi emeğimizle yaptığımız bir obje ya da mobilyayı kullanmak insana başka bir keyif verir..Yepyeni ev dekorasyon fikirleri ile başka hiç bir yerde olmayan özgün bir ürüne sahip olmak hem de onun tasarımcısı ve üreticisi olmak fikri bir birçok insan için vazgeçilmez bir tutkudur.. Bu kendin yap yazımızda mermer paletinden sehpa yapımını anlatacağız. Bu yönteme de “kendin yap sehpa” adını verdik :).

Geçtiğimiz haftalarda şantiyemize sevk olan mermerlerin boşalan paletini görünce beynimde bir anda şimşekler çaktı… İlham denen şey eğer buysa, evet ilham perileri beni ziyarete gelmiş durumdaydı 🙂

online iç mimarlık nasıl çalışır

Uzunca bir zamandır oturma odasındaki sehpamdan sıkılmıştım ve yerine özgün bir şey arıyordum.. İşte şimdi o paletten nasıl saksılı bir sehpa yapımının serüvenini anlatacağım..

Kendin yap sehpa

Mermer Paletinden Kendin Yap Sehpa

Paleti aldığımızda önce kaba zımparasını yapmak gerekiyordu… Tam ortadaki geniş tahtayı çıkarıp ara bölümü istediğimiz ölçüde keserek bir boşluk oluşturduk ve buraya ilerde bizim terranium bahçemiz olacak olan tahtadan bir havuz yaptık.  Yaptığımız saksı alanının kenar kısımlarında boşluklar kaldığını gördük.

vr 360 ile iç mimarlık

Kendin yap sehpa

Buraya uygun dar ve uzun tahta kesmek biraz zor oldu ama azmin elinden bir şey kurtulmuyor:)

Kendin yap sehpa

Biraz daha zımparaladıkça tahtanın gerçek rengine ulaşmaya başlamıştık. Bazı noktalardaki lekeleri çıkarmak için kesik cam parçasıyla sıyırma usülünü kullanmak zorunda kaldık.

Saksı kısmının çıkarılabilirmiş hissini vermek için kulp eklemek gerekiyordu. Bunun için Karaköy’den aldığımız kalın halatları uygun bir uzunlukta keserek saksının iç kısmından çaktık.

Kendin yap sehpa

Yine Karaköy perşembe Pazarından aldığımız büyük tekerlekler sehpamızın hareket kabiliyetini sağlayacaktı.

Kendin yap sehpa

Tekerlekleri de vidaladıktan sonra artık sehpamız son kat zımpara ve cila için hazırdı

Kendin yap sehpa

önce kum zımpara için son kat zımparalama işlemini yaptıktan sonra Hemel’in dış ortamlar için ürettiği su bazlı naturel ve mat cilasını kullandık. Yaptığımız cila ile ahşabın rengi kendini buldu..

Kendin yap sehpa

Kendin yap sehpa

Veee sonunda bu sehpanın üzerinde keyifli kahvaltı sofraları bile yapılabilir kıvama geldi bile:)

Kendin yap sehpa..

Kendin yap sehpa

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?