Ev Dekorasyonunda Perde Seçiminin Önemi

Ev dekorasyonunda perdenin önemi daima ayrı bir noktadadır. Zira perdeler ve halılar dekorasyonun temel taşlarını oluşturur. Evi gösteren perdedir sözünü mutlaka duymuşsunuzdur. Perde seçiminizle evinize yeni bir soluk kazandırabilir ya da tam tersi özenle oluşturduğunuz dekorasyonu zedeleyebilirsiniz.

Perdeler evlerdeki göze çarpan büyük eşyalardır ve aydınlatmada önemli rol oynarlar. Bu nedenle ev dekorasyonu yaparken belirlenen tarza göre perde seçimi yapılmalıdır. Örneğin klasik bir dekorasyonda kadifeler, ipekler, tafta kumaşlar tercih edilebilir. Ev dekorasyonunda perdenin önemi, uyuma dikkat edildiğinde fark ediliyor.

online iç mimarlık nasıl çalışır

Spor – modern bir dekorasyonda ağır kadife perdelerin kullanılması ciddi bir uyumsuzluğa yol açar. Dekorasyonu yenilerken perde nasıl olmalı sizler için inceledik. Hadi birlikte okuyalım.  

İşlevsellik ve Estetik Bir Arada

Ev dekorasyonunda perde önemli dedik ancak birçok kişi için perde seçimi ikiye ayrılıyor: İşlevsellik ve estetik. Perde seçerken bu ikisinden birini seçmek zorunda değilsiniz. Zira bir perde aynı anda çok kullanışlı ve şık olabilir. Perde seçerken estetik kaygılardan uzak dilediğiniz modelleri inceleyebilirsiniz.

Kararlarınızda perdenin renk ve modelleri, kumaş özellikleri, perde temizliği gibi detaylar belirleyici olmalıdır. Perde satın almadan önce mümkün mertebe tüm tadilatları bitirmiş olmaya özen gösterin. Temel eşyalarınızı aldıktan sonra perdenin modeline, rengine karar vermeniz daha ideal seçimler yapmanızı sağlar.

Her Odaya Ayrı Perde Seçimi

vr 360 ile iç mimarlık

Perde satın alırken tek tip seçimler yapmamanızı öneririz. Birçok kişi bir model beğenip tüm odalara aynı perdeyi asıyor. Ancak söylemeliyiz ki her odanın atmosferi, dekorasyonu farklıdır. Salonda kullandığınız bir perdeyi yatak odası dekorasyonu yaparken kullanmanız abes bir görüntü sunabilir.

Mutfak, salon, oturma odası ve uyku alanlarında farklı modellere hatta kumaş çeşitlerine yönelebilirsiniz. Sadece kumaş perde değil tül, stor, jaluzi gibi farklı seçeneklerinizin de olduğunu unutmayın. Örneğin mutfaklarda kullanım kolaylığı sağladığı için genellikle stor perde tercih ediliyor. Sizler de ihtiyacınıza ve dekorasyonunuza göre perde seçimlerinizi özenle gerçekleştirebilirsiniz.

Perde Çeşitlerinin Dekorasyona Etkisi

Perde çeşitleri arasında dantel, tül, kumaş, saten, Japon, jaluzi, stor gibi birçok farklı model yer alıyor. Gün geçtikçe zenginleşen perde modelleri aslında ihtiyaca göre şekilleniyor. Kullanacağınız perde oluşturacağınız dekorasyonu değiştirme gücüne sahiptir.

Ofis, çalışma alanı gibi mekanların dekorasyonunda stor ve jaluzi perdeler öncelikli kullanılır. Salon tasarımında ise tül, kumaş perdeler beğeni topluyor. Modern salon dekorasyonu oluşturup fazlasıyla klasik bir perde seçmek istemezsiniz.

Gerçekleştirmek istediğiniz dekorasyona uyacak bir perde şık sonuçlar almanızı sağlar. Bu konuda kararsızlık yaşıyorsanız eğer örnek dekorasyonları inceleyerek fikir edinebilirsiniz.  

stilini keşfet
Online İç Mimarlık Hizmeti Nasıl Çalışır?