Duvar Dekorasyonunun İç Mekana Etkisi ve Fikir Önerileri

Duvar Tasarımını Başkalaştır, Yaşam Alanını Canlandır...

Strüktürel anlamda mekanın ana unsurlarından olan duvarlar, yaşam alanlarımızın görünen en büyük parçaları olmaları sebebiyle mekan algısını oldukça etkilerler. Özellikle iç mekanda ve insan ölçeğinde, duvarlara yapılan her türlü dekoratif dokunuş, mekanda bambaşka bir atmosfer oluşturur.

İç mekanın en önemli estetik dokusunu oluşturduğunu varsaydığımız duvarları dönüştürmeden önce yaşam alanınızı iyi analiz etmeli ve tanımlamalısınız. Örneğin yüksek tavanlı mekanlardaki ıssızlık hissini çeşitli duvar dekorasyonlarıyla samimileştirebilirken, alçak tavanlı bir mekanda duvarları doldurmak daha basık bir mekan oluşmasına sebep olabilir.

Uygulama Kararı Aldığınız Duvar Dekorasyonunun Sizi Yansıttığına Emin Olun…

Bakış açınıza gönderme yapan yazılar, sizi yansıtan küçük notlar pek çoğumuz için motive edicidir. Aile, arkadaşlar veya kendinize hatırlatmak istediğiniz duvar yazılarını evde olduğunuz her an görebilmek ve bunu dekorasyonla bütünleştirerek eğlenceli hale getirebilmek için duvar sticker’larından, mantar panolardan veya dekoratif yazı tahtalarından faydalanabilirisiniz.

 

Dekoratif çerçeve ve tablolar ev dekorasyonunu tamamlamak için pratik ve etkili bir yol. Duvarın belirli bir bölgesine uygulanmak üzere içi dolu ya da boş çerçeve gruplarıyla duvarlar hareketlendirilebileceği gibi seçilen bir duvar boydan boya çerçevelerle donatılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konut iç mekanlarını kullanıcı ihtiyacına göre şekillendirmenin evde yaşayanlar için uzun vadede avantajı olacaktır. Örneğin kitap okumayı seven ev sakinleri için evin bir cephesi tamamen kitaplığa  dönüştürülebilir. Duvara kazandırılan işlevsellik hem kullanım hem de görsel etki anlamında tatmin edici olacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçük mekanların kurtarıcısı, bulunduğumuz ortama derinlik vermenin en pratik ve etkili yollarından biri de ayna kullanımı… Salon, yatak odası ve antrelerde kullanılacak aynalar mekanı daha ferah ve aydınlık gösterecek ve neredeyse her stille uyum sağlayacaktır. Risksiz, şık ve aydınlık bir dekorasyon için duvarlarda ayna kullanımı etkili bir yöntem olarak düşünülebilir.

Hafif ve değiştirilebilir bir sistem olan 10-15 cm derinliğindeki raflar evlerin belirli köşelerinde kullanılarak duvar dekorasyonu zenginleştirilebilir. Raf üzerine yerleştirilen objeleri belirli aralıklarla değiştirmek mekanın atmosferini dönüştürürken kişinin de kendisini yenilenmiş hissetmesini sağlayacaktır.

Dünden bugüne eskimeyen duvar dekorasyonu öğesi tabaklar geleneksele gönderme yaparken aynı zamanda aile sıcaklığını mekana yansıtan dekoratif öğeler olarak da önem taşırlar. Dekoratif duvar tabakları, salon ve oturma odalarında televizyon ünitelerinin yanlarında, evin taşıyıcı sistemi kolonun yekpare göründüğü durumlarda kolonun üzerinde; ya da mutfakların özelleşmiş köşelerinde kullanılabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mekan algısını yöneten etkili kriterlerin başında gelen renk kullanımı, yaşam alanlarında en doğru şekilde uygulanmalı. Özellikle kişinin kendini tanıması ve psikolojik olarak kendini en iyi hissedeceği rengi belirlemesi önemli… Örneğin duvarda tercih edilen koyu renkler mekanı ağırlaştırarak dikkat çekici kılsa da orada yaşayan kişinin psikolojisiyle aynı dilde olmayabilir. İlk bakışta değil sürekli iyi hissettirecek bir renk seçimi yapmak genel huzur açısından dikkate alınmalı.